Rosja odcina gaz Polsce i Bułgarii po odmowie płacenia rubli | Międzynarodowy

Zaczyna się Nowy rozdział w wojnie gazowej w Europie. Moskwa zdecydowała się na ograniczenie dostaw gazociągów do Polski i Bułgarii, ponieważ kraje te odmówiły zmiany warunków swoich porozumień, z myślą o zwołaniu wspólnoty w celu zmniejszenia importu z Rosji w celu zmniejszenia finansowania pełnej ofensywy na Ukrainie. Przestrzegać Według Kremla twoje płatności muszą być przeliczone na ruble Aby chronić cenę Twojej waluty przed ograniczeniami.

Polski państwowy koncern gazowy PGNiG poinformował we wtorek, że eksport rosyjskiego monopolisty Gazpromu zostanie całkowicie odcięty od środy. Ze swojej strony rosyjska spółka publiczna, jedyna uprawniona do sprzedaży za granicę, odpowiedziała, że ​​Warszawa będzie musiała zapłacić za przyszłe dostawy od wtorku zgodnie z nowym rosyjskim prawem. Po ogłoszeniu bułgarskie Ministerstwo Energii potwierdziło Reuterowi, że rosyjski koncern energetyczny zawiesi od środy dostawy do Bułgarii.

Polska firma uważa, że ​​zamówienie to nie jest wiążące i nie ma powodu, aby wstrzymywać dystrybucję gazociągiem jamalskim. Ponadto przypomniał, że zawsze wywiązywał się ze swoich zobowiązań płatniczych i nie miał żadnych długów wobec Caspromu. Ostrzegł, że jest to naruszenie umowy i firma podejmie odpowiednie działania.

Kilka godzin później Gazprom ogłosił, że od 27 kwietnia odetnie dostawy gazu do Bułgarii dla bułgarskiego koncernu Bulgargaz. Podobnie jak w Warszawie, cięcie nastąpiło po tym, jak obie firmy odmówiły płacenia rosyjskiego gazu w rublach, czego zażądała Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret 31 marca Importerzy zagraniczni muszą płacić ruble wyłącznie nową metodą.

W tym celu dział finansowy spółki gazowej Casprombank otrzymał specjalną zgodę, która otworzy specjalne rachunki dla swoich klientów wprowadzających euro i dolary, które będą przeliczane na ruble poprzez ich sprzedaż i zakup. Giełda Papierów Wartościowych w Moskwie. . Celem jest wsparcie wartości rubla wobec zagranicznych sankcji. Bruksela wysłała w tym tygodniu wyjaśnienie do państw członkowskich, że płacenie w dolarach lub euro za pośrednictwem mechanizmu Gazprombanku jest uzasadnionym sposobem na uniknięcie sankcji.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Polska jest jednym z krajów UE Prawnicy uniezależniają się od Rosji Kraj, który do tej pory otrzymał mniej niż połowę importowanego gazu, liczy na spadek do zera w październiku. Bułgaria otrzymuje większość dostaw gazu z Rosji, chociaż uprzedzenie jest w tym względzie wysokie: do 90% zużywanego przez nią węglowodoru pochodzi z Rosji. Podobnie jak w przypadku Polski, umowa Bułgarkazu z Gaspromem wygasa w tym roku, a Sofia już zapowiedziała, że ​​jej nie przedłuży. Minister energetyki Aleksander Nikołajew zapowiedział, że podejmowane są kroki w celu zagwarantowania dostaw do Bułgarii i że obecnie nie ma potrzeby ograniczania zużycia gazu.

Podobnie jak inne kraje europejskie Niemcy i Austria ostrzegają, że nie są gotowe Aby zakończyć tę zależność. Komisja Europejska wezwała Rosję do ograniczenia importu ropy i gazu o dwie trzecie. W tym roku.

Guterres oskarżył Putina o inwazję na Ukrainę

Putin zagroził odcięciem gazu krajom, które nie wypełniają jego mandatu, i na tej podstawie UE wielokrotnie nazywała Kreml „bronią” przeciwko sąsiadom, od Niemiec po Ukrainę. Mołdawia ..

Prezydent Rosji i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiali twarzą w twarz podczas swojej wizyty w Moskwie we wtorek na temat interesów politycznych i narodowych. „Rozumiem, co się dzieje na Ukrainie, Federacja Rosyjska ma szereg żądań związanych z bezpieczeństwem europejskim i światowym, ale należy im sprostać za pomocą różnych narzędzi proponowanych przez Kartę Narodów Zjednoczonych” – powiedział Putin. Po twierdzeniu, że „naruszenie integralności terytorialnej jakiegokolwiek kraju nie jest całkowicie zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych” i „inwazji na terytorium Ukrainy”, która miała miejsce 24 lutego, należy stawić czoła prezydentowi Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Putin odpowiedział na oskarżenie Guterresa Jego uznanie dla samozwańczych republik Doniecka i Ługańska, Od 2014 roku wspiera Kreml finansowo i militarnie, ustanawiając precedens dla byłego fragmentu Jugosławii. „Wiele państw na świecie, w tym nasi przeciwnicy na Zachodzie, zrobiło to samo z Kosowem, a my zrobiliśmy to samo w Donbasie” – dodał rosyjski prezydent, odnosząc się w artykule do niebezpieczeństw związanych z ukrywaniem się rosyjskojęzycznych osób. ONZ Artykuł 51 „Nieodłączne prawo do ochrony prawnej” do rozpoczęcia kampanii wojskowej na Ukrainie na trzech frontach, w tym w rosyjskojęzycznych miastach Odessy, Mariupola czy Charkowa.

Przejrzał listę skarg Kremla i rozpoczął spotkanie z rosyjskim prezydentem Guterresem. Pomiędzy nimi, 2014 Majdan protestuje na Ukrainie, uważa za spisek; Uznany przez Moskwę rząd ukraiński nie wywiązał się z porozumień mińskich z 2015 roku i w praktyce żadna z tych porozumień nie została ratyfikowana, przyznając Donbasowi specjalny status przez Kijów lub wycofując wszystkie organizacje zbrojne. Powierzchnia.

W trakcie rozmów Putin przekonywał do kontynuacji negocjacji z ukraińskim rządem, których przebieg ocenił jako „pozytywny” na szczycie w Stambule pod koniec marca. Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczy do pokonania Krymu i rządu Donbasu, i powtórzył swoje stanowisko, że Półwysep Czarnomorski należy uznać za terytorium Rosji, a region Donbasu należy uznać za niepodległość. . W związku z tym Putin zaproponował rozwiązanie tych dwóch kwestii między dwoma głowami państw, choć wszystko to jest uzależnione od porozumienia gwarantującego bezpieczeństwo wszystkich terytoriów.

Eksmisja publiczna

Prezydent Rosji i ONZ wezwały też do ewakuacji ukraińskich miast. Guterres nalegał Należy zapewnić bezpieczeństwo publiczne Kiedy się wycofali, powiedzieli: „Niektórzy z nich chcą udać się na granicę rosyjską, a inni na tereny pod kontrolą Ukrainy”.

Wizyta Guterresa w Moskwie jest drugim etapem oficjalnej wizyty w Ankarze, która rozpoczęła się w poniedziałek i zakończyła w Kijowie w środę. Przed przyjęciem Putina Guterres zjadł lunch z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, który ostrzegł, że przyszłość jego organizacji jest zagrożona. Ławrow nalegał po tym, jak oskarżył Zachód o tworzenie struktur równoległych do Organizacji Narodów Zjednoczonych, że „wszyscy musimy poddać się komuś (Stany Zjednoczone) i jego zespołowi satelitarnemu, który zadecyduje o tym, jak ludzkość powinna żyć lub czy ludzkość powinna spełniać wymagania Karty Narodów Zjednoczonych ”. „Stwórz świat polarny.

Minister powiedział, że rezolucje ONZ powinny być „święte”. „Nie pamiętam, aby jego kwatera główna reagowała bezpośrednio na sabotaż kijowskich porozumień mińskich” – podał Ławrow jako przykład tego, co Moskwa wykorzystywała na początku obecnego konfliktu, broniąc praw weta. Zapobiec rezolucji Rady Bezpieczeństwa potępiającej ich własny atak. Dokładniej, propozycja Liechtensteinu skierowana do Zgromadzenia Ogólnego we wtorek, że użycie weta powinno być uzasadnione władzą, której poszukuje.

Chociaż bronił różnorodności, odrzucił plan rosyjskiego ministra Guterresa stworzenia niezależnego śledztwa. Zbrodnie na Ukrainie Ponieważ „Moskwa nie wierzy w te dochodzenia”. Oprócz tej inicjatywy Sekretarz Generalny ONZ zaproponował powołanie komitetu łącznikowego do rozwiązywania problemów humanitarnych w Rosji, na Ukrainie i konfliktu. W zamian Ławrow zaoferował współpracę Rosji z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża w celu „złagodzenia cierpień i niedoli ludności cywilnej”.

Głównym tematem wizyty było stanowisko Rosji w ONZ po inwazji na Ukrainę. 7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło decyzję o zawieszeniu krajów słowiańskich w Radzie Praw Człowieka. Rezolucja została zgłoszona przez Stany Zjednoczone po dowiedzeniu się o masakrze w ukraińskim mieście Pucha, 93 głosami za, 24 przeciw i 58 wstrzymujących się.

Komentując debatę w Radzie Bezpieczeństwa, stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Kvenady Katiłow potwierdził we wtorek, że starania o jego usunięcie będą kontynuowane „dla prostej kampanii, ale nie było to możliwe, ponieważ w żaden sposób się tego nie spodziewano”. i całe ciało musi zostać w tym celu zniszczone”. Raporty zebrane przez Agencję Toss.

Ogromne zniszczenia spowodowane konfliktem będą znane dopiero po jego zakończeniu. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka szacuje, że na początku 24 kwietnia zginęło 2665 cywilów, a 3053 zostało rannych, chociaż liczby te są dalekie od dokładności: ostrzega agencja. będzie „istotny” Brak dostępu do najbardziej wrogich miejsc, takich jak Mariupol, Isiam i Bopasna. W rosyjskojęzycznych regionach Doniecka i Łukańska Putin uzasadnił wydanie 24 lutego rozkazu wejścia swoich wojsk na Ukrainę. Zginęło ponad tysiąc cywilów: co najmniej 1136 na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie i 81 w strefie separatystycznej , ONZ.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.