Rosja rekomenduje wznowienie stosunków z NATO | Polityka | DW

Rosja wezwała dziś do wznowienia stosunków wojskowych z NATO. Biorąc pod uwagę rosnące napięcia między obiema stronami, zakończył się ostatni związek, który trzymał ich razem od 1997 roku w październiku ubiegłego roku. Biały Dom oświadczył w oświadczeniu, że jest gotów wznowić stosunki dyplomatyczne na różne sposoby, w tym bilateralne.

Wiceprezydent Aleksander Chruszczow powiedział, że gdyby Moskwa i Bruksela chciały rozwijać się poprzez działania, które pozwoliłyby im zmniejszyć ryzyko incydentów militarnych, konieczne byłoby ponowne ustanowienie kanału komunikacji środkami wojskowymi. Minister Spraw Zagranicznych, w poniedziałek (12.20.2021) do Dziennika Rządowego „Rossískaya Gazeta”. Chruszczow, były ambasador Rosji przy Sojuszu Atlantyckim, wezwał do stworzenia mechanizmów zapobiegania incydentom i np. uznania bezpiecznych odległości między samolotami a okrętami wojennymi.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział swojemu rosyjskiemu wysłannikowi, że Waszyngton jest gotowy do ponownego uruchomienia kanałów dyplomatycznych, poinformował Biały Dom w oświadczeniu. Sullivan powiedział Jurijowi Ushako, doradcy ds. polityki zagranicznej prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​„każda rozmowa powinna się wzajemnie wykluczać i odnosić się do naszych obaw dotyczących działań Rosji”.

Wypowiedzi Sullivana odzwierciedlają ofertę Białego Domu, wynikającą z nalegań Kremla, aby jakikolwiek dialog na temat bezpieczeństwa strategicznego był prowadzony wyłącznie między Waszyngtonem a Moskwą, bez udziału stron trzecich. Do tej pory dyplomacja amerykańska nalegała, aby jej europejscy sojusznicy uczestniczyli w jakichkolwiek negocjacjach.

Pogorszenie relacji

Stosunki między Rosjanami a sojusznikami osiągnęły punkt krytyczny, gdy NATO wydaliło w październiku zeszłego roku ośmiu rosyjskich ambasadorów za rzekome szpiegostwo, aw odpowiedzi Moskwa zamknęła swojego wysłannika w Brukseli. Rosja nakazała także zamknięcie wojskowych biur łącznikowych i komunikacyjnych koalicji w Moskwie.

Dziś Ukraina, Polska i Litwa wezwały do ​​dalszych sankcji wobec Rosji. Prezydent Polski Andrzej Duda i jego prezydent Litwy Gitanas Nauseda odwiedzili Ukrainę w ramach poparcia i spotkali się z prezydentem Wołodymirem Zełenskim. We wspólnym oświadczeniu wydanym po szczycie na zachodzie kraju trio wezwało do „zaostrzenia sankcji wobec Rosji za jej ciągłą agresję na Ukrainę”.

rosyjska propozycja

Na początku grudnia, w obliczu oskarżeń, że Moskwa przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował otwarcie przez NATO rozmów w celu zapobieżenia jego ekspansji w Europie Wschodniej. Propozycja przybrała formę projektu umowy o obligacjach w zeszłym tygodniu. Rosja między innymi proponuje NATO wycofanie się ze wszystkich operacji wojskowych na swoim podwórku, od Europy Wschodniej po Kaukaz i Azję Środkową.

Wzywa go do zrezygnowania z przyszłego członkostwa w sojuszu z jakąkolwiek byłą republiką radziecką, a mianowicie Ukrainą i Gruzją. Umowa zawiera bezprecedensowe postulaty, takie jak wycofanie wojsk i broni po podpisaniu w 1997 r. ustawy regulującej ich stosunki, pozostawiając trzy republiki bałtyckie, które przystąpiły do ​​koalicji w 2004 r., bez sojuszniczego bezpieczeństwa narodowego.

Zespół gotowy do podróży „od zaraz”

Rosja zaproponowała też podpisanie przez Stany Zjednoczone porozumienia, które zawiera postulaty wycofania broni jądrowej z Europy. „Nie postrzegam ich jako ostatecznego ostrzeżenia. Nasze propozycje są bardzo zrozumiałe. Skończyły się czasy połowicznych działań. Skończyły się czasy odbierania ludziom słów. Sytuacja jest tak poważna, że ​​właśnie takie działania są potrzebne” – Chruszczow wyjaśniono.

Podkreślił, że stanowisko Rosji jest stanowcze i grupa jest już gotowa do podróży „natychmiast” w razie potrzeby, aby rozpocząć znaczące negocjacje. Ostrzegł jednak, że Moskwa podejmie działania synchroniczne, jeśli NATO, które jest w stanie dotrzeć do centrów dowodzenia w Rosji „w ciągu kilku minut, zainstaluje w swoich państwach członkowskich broń ofensywną”.

lgc (efe/reuters/apf/ap)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.