Rosja ubolewa nad odrzuceniem przez UE szczytu z Putinem w sprawie wznowienia rozmów

Rosja ubolewa nad odrzuceniem przez UE szczytu z Putinem w sprawie wznowienia rozmów

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia do absolwentów szkół w Moskwie 25 czerwca 2021 r. afp_tickers

Ta zawartość została wydana po południu 25 czerwca 2021 o 7:42

(AFP)

Rosyjski rząd wyraził w piątek ubolewanie, że Unia Europejska (UE) odrzuciła propozycję Francji i Niemiec, aby wznowić rozmowy z Rosją poprzez szczyt z prezydentem Władimirem Putinem, za co pociągnięto do odpowiedzialności kraje Europy Wschodniej.

Tydzień po szczycie w Genewie Putin i jego wysłannik USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron powiedzieli, że chcieliby odbyć spotkanie z Putinem w celu omówienia kwestii bardziej interesujących UE.

Jednak europejscy przywódcy spotkali się na szczycie w Brukseli i nie osiągnęli porozumienia w tej sprawie, oskarżając Rosję o prowadzenie agresywnej polityki wobec Europejczyków w obliczu sprzeciwu państw bałtyckich, Polski, Szwecji i Holandii.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że jest „zasmucony” odrzuceniem, mówiąc, że decyzja europejska była „nierozsądna i szkodliwa dla przyszłości”.

Putin obiecał, że „Rosja w dalszym ciągu pozytywnie pracuje nad nawiązaniem stosunków roboczych między UE”.

– „Nastroje antyrosyjskie” –

Zaatakował też opozycję krajów byłego obozu wschodniego, które nie ufały geopolitycznym aspiracjom Rosji.

„Wiemy, że temu dialogowi sprzeciwiło się wiele krajów i wiemy, że chodzi przede wszystkim o „młodych” Europejczyków, kraje bałtyckie, Polskę (…) i te same kraje, które bezpodstawnie mówią o zagrożeniach, m.in. Rosja – oświadczył.

Rosyjskie MSZ oskarżyło Unię Europejską o opodatkowanie Moskwy na podstawie „antyrosyjskich nastrojów w niektórych państwach członkowskich”.

Po stronie europejskiej oba obozy potwierdziły swoje pozycje, pokazując w ten sposób swoje podziały.

UE i Rosja nie spotkały się na szczycie od 2014 r., zanim Rosja zaanektowała ukraiński Krym. Od tego czasu istnieją sankcje i kontrsankcje.

„Polska odrzuciła ten niemiecki plan, ponieważ uważamy, że cenimy prezydenta Władimira Putina bardziej niż karanie za agresywną politykę” – powiedział w piątek w Brukseli polski premier Matos Moraveki.

Argument sprzeczny z chęcią Merkel negocjowania z Rosją przed wycofaniem się.

„Miałem poważny wywiad z prezydentem USA Władimirem Putinem, ale nie wydawało się to nagrodą dla prezydenta Rosji” – powiedział.

„Suwerenna UE może reprezentować interesy UE w podobnym dialogu” – dodał.

– To nie jest sztuka –

Macron powiedział, że odrzucenie kilku państw członkowskich nie było „zabawą”, ponieważ w Brukseli nasuwał się pomysł dialogu między UE a Rosją.

Ze swojej strony francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian podkreślił potrzebę relacji na „wysokim szczeblu”, odnosząc się jednocześnie do „śliskiej” polityki dyktatury i zastraszania Rosji.

Ze swojej strony Ukraina, która postrzega pomysł Merkel i Macrona jako zły, ogłosiła w piątek spotkanie z ambasadorami Francji i Niemiec w celu wyjaśnienia.

Francja i Niemcy są mediatorami między Ukrainą a Rosją wokół konfliktu od 2014 roku przeciwko rządowi ukraińskiemu i prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju. Wojna zabiła tam 13 000 osób.

Proces pokojowy został utrudniony z powodu braku korzyści ze szczytu w 2019 roku.

Napięcia nasiliły się wiosną 2021 r. wraz z bardziej brutalnymi walkami i mobilizacją dziesiątek tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą.

burs-alf / tbm / slb / np. / mis

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *