Rosja zacieśnia oblężenie głównych miast wschodniej Ukrainy

Rosja zacieśniła kontrolę nad dwoma głównymi wschodnimi miastami Ukrainy, Siewierodonieck i Łysychańsk, które mogą przyznać obozowi status byłego kandydata republikańskiego Związku Radzieckiego przed środowym szczytem UE (UE).

Gubernator obwodu łukańskiego, gdzie bliźniacze miasta są oddzielone rzeką, obiecał, że dwie trzecie Chevroletonecka, gdzie mieszkało „piekło”, znajduje się pod kontrolą Rosji.

„Nasi towarzysze utrzymają swoje pozycje i będą je utrzymywać, dopóki nie zostanie zajęte” – powiedział Siergiej Kaitoy.

„Rosyjskie wojsko zrzuca duże ilości artylerii, pocisków, bomb lotniczych i pocisków rakietowych (…) na Lisjansk, niszcząc je wszystkie” – dodał.

Oba miasta od tygodni przeciwstawiają się ofensywie Moskwy, koncentrując się teraz na tunelu Donbasu (wschód) w obwodzie łukańskim i donieckim, a od 2014 r. są częściowo kontrolowane przez prorosyjskich separatystów.

Rzecznik rebeliantów powiedział, że na tym zakończy się oblężenie sił ukraińskich. „Wkrótce grupy [ucranianos] Łysychańsk i Siewierodonieck zostaną schwytane – powiedział Andrei Marochko w rosyjskiej telewizji państwowej.

Zdobycie tych dwóch miast przemysłowych byłoby dużym krokiem naprzód w aspiracjach Rosji, w tym Półwyspu Krymskiego, który już w 2014 roku jest połączony z Donbasem i rozległymi obszarami południowego wybrzeża Ukrainy.

Wybuchy bombowe mają miejsce w innych częściach kraju, takich jak północno-wschodnia część Charkowa, gdzie we wtorek gubernator potępił śmierć 15 osób.

Pięciu z nich zginęło w Charkowie, drugim co do wielkości homonimicznym mieście Ukrainy, które w środę wyglądało upiornie.

Siedząc w parku obok Opery, młoda Leela Shoitri powiedziała, że ​​sytuacja jest „bardzo zła”. „Budynek obok mojego zawalił się w zasięgu pocisków, kiedy spałem zeszłej nocy”, powiedział.

Ministerstwo Obrony Rosji przyznało się również do zamachu w południowym mieście Mikołajów, w którym zginęło kilku ukraińskich żołnierzy.

Burmistrz miasta Ołeksandr Czenkiewicz zwrócił uwagę, że wybuch dosięgnął dwie firmy, szkołę i wywołał pożar.

Ich operatorzy poinformowali AFP, że ucierpiały dwa terminale do przechowywania zboża w porcie miejskim.

Ze swojej strony rosyjscy urzędnicy twierdzą, że dwa ukraińskie drony zbombardowały rafinerię ropy naftowej w obwodzie rostowskim na granicy z Ukrainą bez żadnych strat.

Na polu walki dyplomatycznej mocarstwa zachodnie przygotowują nowe środki, aby zwiększyć presję na Rosję i wesprzeć Ukrainę.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że prezydent Joe Biden i przywódcy innych uprzemysłowionych krajów G7 ogłoszą w weekend nowe środki przeciwko Moskwie na szczycie w Niemczech.

Od czwartku przywódcy UE organizują szczyt w Brukseli, aby zdecydować, czy przyznać Ukrainie status oficjalnego kandydata, co jest pierwszym krokiem w długim procesie akcesyjnym.

„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby uznać historyczną decyzję Unii Europejskiej.

Napięcia między 27 a Moskwą narastają, ostatni rozdział napędzany decyzją Litwy o ograniczeniu ruchu kolejowego do rosyjskiego terytorium Kaliningradu między Polską a Morzem Bałtyckim.

Rosja ostrzegła, że ​​decyzja może mieć „poważne konsekwencje” dla NATO i Republiki Bałtyckiej, członka Unii Europejskiej i wezwała ambasadora z Brukseli.

W innej dokumentacji uzyskanej z konfliktu turecki statek towarowy opuścił ukraiński port Mariupol w rękach rosyjskich w maju, po negocjacjach z Moskwą, zezwolił na uwolnienie zablokowanego wojną zboża.

Miliony ton zboża przechowywane są w ukraińskich portach, co powoduje niedobory w wielu krajach i wzrost cen na całym świecie.

Ukraina obwinia rosyjską blokadę portów Morza Czarnego o kryzys żywnościowy Rosja oskarżyła zachodnie sankcje o ograniczenie handlu z resztą świata.

ONZ próbuje pośredniczyć w porozumieniu, ale przede wszystkim Ukraina domaga się zniesienia zakazu w swoich portach.

burs-sr / dbh-es / mb / sag / js / dbh / atm

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.