Rosyjscy naukowcy ostrzegają przed silną aktywnością rozbłysków słonecznych w poniedziałek

Rosyjscy naukowcy ostrzegają przed silną aktywnością rozbłysków słonecznych w poniedziałek

(Reuters) – Po tym, jak w niedzielę zauważyli trzy rozbłyski na słońcu, rosyjscy naukowcy stwierdzili, że w poniedziałek spodziewana jest silna aktywność rozbłysków słonecznych, co może zakłócać komunikację krótkofalową.

Fiodorow Institute of Applied Geophysics w Moskwie powiedział, że możliwe są rozbłyski klasy X, w tym rozbłyski protonowe, i oczekuje się pogorszenia warunków radiowych na falach krótkich.

Rozbłyski klasy X są największymi eksplozjami w układach słonecznych i mogą powodować długotrwałe burze radiacyjne. Rozbłyski protonowe to burza cząstek energii słonecznej, składająca się głównie z protonów.

Rozbłyski słoneczne pojawiają się, gdy silne pola magnetyczne wewnątrz i wokół Słońca ponownie się łączą. Według NASA mogą one wpływać na pole magnetyczne Ziemi, potencjalnie uszkadzając satelity i sprzęt komunikacyjny.

W roku 2022 burza geomagnetyczna spowodowana ogromnym wybuchem promieniowania ze Słońca niszczy 40 nowo wystrzelonych satelitów SpaceX.

Instytut Fiodorowa poinformował, że w niedzielę zaobserwowano trzy rozbłyski słoneczne, z których jeden trwał 14 minut, czemu towarzyszyły zakłócenia w komunikacji radiowej.

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne); Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *