Rosyjska inwazja na Ukrainę rozbija radykalny konserwatywny sojusz polsko-węgierski | Międzynarodowy

15 marca premierzy Polski, Czech i Słowenii, Mateusz MorawieckiPetr Fiala i Janez Jansa wraz z Jaroslavem Kaczyńskim, liderem radykalnej Konserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Do kolejki pojechali pociągiem w pełnej rozciągłości Udowodnić solidarność z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Tymczasem premier Węgier Victor Orban w centrum swojej kampanii wyborczej w Budapeszcie powiedział, że jego kraj powinien trzymać się z daleka od wojny w obronie swoich interesów i nawet nie wspomniał o swoim sojuszniku, prezydencie Rosji Władimirze Putinie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę odzwierciedla pęknięcia na osi polsko-węgierskiej Po wielu latach ananas jest produkowany przeciwko Brukseli W walce z praworządnością i niezawisłością sądownictwa. Poprzez nacjonalistyczny dyskurs na temat ochrony ich autorytarnych i liberalnych odchyleń oraz tradycyjnych wartości, oba kraje mają otwarte akta na podstawie art. 7 Konwencji UE, który pozwala krajowi zawiesić prawo do głosowania z naruszeniem podstaw wartości. Unii.

„Polska? Najlepszy kraj Europy” – powiedział Orbán swojemu partnerowi na szczycie UE w październiku zeszłego roku o możliwości dopuszczenia kontrowersyjnej decyzji jej Trybunału Konstytucyjnego, która postawiła kraj na krawędzi prawnego zerwania z UE. Pół roku później , Warszawa wygrała twardą linię z Moskwą I wzmacnia swój status międzynarodowy ze względu na jego rolę w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców, z Budapesztem odizolowanym w Unii Europejskiej ze względu na jego powolny stan stojący w obliczu wojny na Ukrainie.

Ukraińscy uchodźcy ustawiają się w kolejce do przejścia granicznego Medica między Polską a Ukrainą 25 lutego.Albert Garcia (kraj)

Najbardziej widocznym przejawem rozwodu (lub czasowej separacji) była decyzja Polski i Czech o odwołaniu spotkania ministrów obrony w Budapeszcie. Grupa Wisegrade, —Forum znane również jako V4, na którym trzy kraje i Słowacja współpracują w ramach Unii Europejskiej. Polskie źródła rządowe cytowały gazetę, że polski minister obrony Mariusz Błaszczak zrezygnował z udziału z powodu „proputinowskiej postawy Orbana”. Rzeczpospolita. Czeski minister ds. ropy Jana Czernoszowa, który jako pierwszy ogłosił swoją nieobecność, stwierdził na Twitterze stanowczy: „Zawsze popierałem V4 i bardzo mi przykro, że tania rosyjska ropa jest ważniejsza dla węgierskich polityków niż ukraińska krew”. Na spotkaniu, które ma zostać odwołane w środę i czwartek, należy omówić stanowisko Budapesztu w sprawie przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Węgry chcą, aby ultrakonserwatywna polska organizacja Ordo Iuris przeprowadziła misję obserwacyjną przed wyborami w najbliższą niedzielę, najbliższą od czasu dojścia Orbána do władzy na drugą kadencję w 2010 roku. Zoltan Kovács, sekretarz stanu ds. stosunków międzynarodowych i stosunków międzynarodowych, napisał w ubiegłą niedzielę na Twitterze, że rosnące zaniepokojenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) dotyczące bezstronności Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) w Europie czystość niedzielnych wyborów. Polska I jego minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau Obecnie jest szefem organizacji.

Wycofanie się Polski z Szóstej Europejskiej Gospodarki może osłabić pozycję Budapesztu w Brukseli, ale Kovacs nie obawia się jakiejkolwiek izolacji: „Nigdy nie możemy izolować państwa węgierskiego, ponieważ w opinii obywateli węgierskich zakład wydaje się nie mieć przyniósł mu korzyść: Przybywając na wybory w niedzielę, wszedł z niewielką przewagą nad zjednoczoną listą opozycji, co przez rok powtarzało się w sondażach.

czerwona linia

Urban potępił rosyjską okupację i dołączył do pierwszych rund europejskich sankcji, ale ze względu na duże uzależnienie energetyczne (65% ropy i 85% gazu na Węgrzech) Rosja utrzymuje import czerwonego gazu i ropy na czerwonej linii. Rosja). Ultrakonserwatywny rząd w Budapeszcie zgodził się na wzmocnienie obecności wojskowej NATO na zachodzie kraju, ale odmówił wysyłania broni na Ukrainę lub zezwalania na przekraczanie jej granic przez eksport z innych krajów. Podsumowując, aby utrzymać pokój i bezpieczeństwo i trzymać je na dystans – mówi przywódca Fideszu Ceny energii.

Polska, wbrew stanowisku Orbána, nie tylko wysyła broń na Ukrainę, ale także służy jako baza do transportu sprzętu wysyłanego przez inne państwa. Zależy też od rosyjskiej potęgi, ale jest gotowa szukać alternatywnych sposobów zerwania tych więzów. Premier Moraviki zapowiedział w środę, że zamierza zawiesić import węgla z Rosji na początku maja oraz import ropy do końca roku. Chociaż nikt nie prosił rządu węgierskiego, aby wystąpił i wysłał do niego wojska, Pole proponuje wysłanie sił pokojowych NATO na sąsiednią Ukrainę, zarówno Węgry, jak i Polskę.

„Jeśli zapytasz mnie, czy jestem szczęśliwy, nie jestem, ale poczekam na wybory. Zobaczymy później„Polski szef PIS Kaczyński powiedział w polskim radiu publicznym, gdy zapytano go o stanowisko Orbána w sprawie wojny na Ukrainie. Prezydent kraju Andrzej Duda powiedział w telewizji w ubiegłą sobotę, że „trudno jest zrozumieć” stanowisko Budapesztu w sprawie „śmierci tysięcy”, choć węgierski premier dał jasno do zrozumienia, że ​​sytuacja jest „trudna”. „Za bycie prawie całkowicie zależnym od Rosji”. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wprost określił stanowisko Węgier jako „błędne”, na czele z wyborami „krótkotrwałymi”.

„Z całym szacunkiem akceptujemy opinię innych, ale w kwestiach takich jak energia, broń i żołnierze nie możemy iść na kompromis, ponieważ jest to sprzeczne z narodowym interesem Węgier” – odpowiedział Kovacs w ubiegły poniedziałek. Kaczyński i Tuda. „Rozumiemy sytuację Polski, oni muszą zrozumieć Węgrów” – powiedział międzynarodowy rzecznik rządu miejskiego. – Ale decyzje muszą być podejmowane z zimną głową – powiedział, dodając, że jest przekonany o sile relacji. między tymi dwoma krajami, które mają wspólną wielowiekową historię”. Już wcześniej było jasne, że zawsze się zgadzamy we wszystkim i nie stanowiło to problemu.

Chodzi o to, że różnice zdań i różne doświadczenia historyczne, jakie panowały w Warszawie i Budapeszcie w Rosji, nabrały zupełnie innego wymiaru wraz z wojną na Ukrainie. – Zawsze jest inne podejście, ale to nie jest takie ważne – mówi Alex Zerbiak, profesor politologii na University of Sussex i ekspert od współczesnej polskiej polityki. „Ale już, Wojna ukryła wszystko inne. Na krótką metę przez ten pryzmat patrzy się na wszystko. Na dłuższą metę uważam, że ten sojusz ma większe szanse na ponowne pojawienie się po zakończeniu walk, ze względu na źródła niezgody. Ważny Liberalizm nie zniknął w UE. Po prostu przestali być priorytetem ”- dodał.

Kilka miesięcy temu byłoby nie do pomyślenia, aby prezydent USA Joe Biden zdecydował się na otwarcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Ważna rozmowa jak w zeszłą sobotę. Biden w przeszłości krytykował radykalny nacjonalistyczny polski rząd za postawienie na reelekcję Donalda Trumpa w 2020 roku i za poświęcenie tygodni na uznanie zwycięstwa kandydata Demokratów.

Teraz pytanie brzmi, czy Warszawa powróci do starych sposobów, gdy uciszy się broń, czy też wykorzysta kapitał polityczny, który zyskała w tym kryzysie, aby złagodzić równowagę z Węgrami i poprawić stosunki z innymi UE. Słowami Szczerbiaka dopiero się okaże, czy wojna zostanie „przeprojektowana” [las alianzas] Albo tymczasowo je przestawić?

Joe Biden podczas przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie w ubiegłą sobotę.
Joe Biden podczas przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie w ubiegłą sobotę. Sławomir Kaminski (REUTERS)

Istvan Kiss, dyrektor Instytutu Dunaju, think tanku finansowanego przez rząd węgierski, zaprzecza, jakoby historyczne stosunki między Polską a Węgrami były na skraju załamania, a poglądy warszawskich przywódców postrzega jako „przede wszystkim”. Polscy ludzie.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *