Rosyjski gigant naftowy Transnieft twierdzi, że otrzymał zamówienia na ropę z Polski i Niemiec za pośrednictwem agencji Reuters

© Reutera. Zdjęcie zbiornika magazynowego w przepompowni Komal Transnieft, która transportuje ropę do Europy rurociągiem Drushba, niedaleko Mosiru na Białorusi. 4 stycznia 2020 r. REUTERS/Wasilij Fedosenko

20 grudnia (Reuters) – Rosyjska firma Transnieft (MCX:) otrzymała wnioski z Polski i Niemiec do 2023 r. W przyszłym roku rurociąg będzie stabilny.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, a kraje zachodnie również ograniczyły ceny rosyjskiej ropy, ale rurociąg Drushpa jest zwolniony z sankcji.

Komentarze Transniefti przeczą sugestiom z zeszłego miesiąca, jakoby Polska chciała zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy.

Źródła zaznajomione z rozmowami poinformowały Reutera, że ​​Warszawa zabiega o poparcie Berlina dla unijnych sankcji na gazociąg polsko-niemiecki. Pozwoliłoby to Polsce zrezygnować z kontraktu na zakup rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kary.

„Ogłosili, że od 1 stycznia nie będą kupować ropy z Rosji. Teraz dostaliśmy prośby od polskich konsumentów: daj nam 3 mln ton w przyszłym roku, daj nam 360 tys. ton do grudnia, a Niemcy już złożyły wniosek na pierwszy kwartał — powiedział we wtorek prezydent Transniefti Nikołaj Tokariew.

Nie wyklucza operacji giełdowych z Kazachstanem w celu dostaw ropy do niemieckich rafinerii.

„Rozważamy wszystkie opcje… Bardzo trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na rynku w przyszłym roku, ale oczywiste jest, że nie będzie to łatwe” – powiedział Tokariew.

Transnieft’, która kontroluje ponad 80% całej ropy wydobywanej w Rosji, zwiększyła w tym roku eksport ropy o jedną piątą.

(Reportaż Lydii Kelly w Melbourne i Vladimira Soldatkina w Moskwie; Redakcja w języku hiszpańskim przez Carlosa Serrano)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.