Roving Perseverance rejestruje nowe obrazy dla starożytnych dowodów rzecznych

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.


Pasadena, Kalifornia
CNN

Szalejąca rzeka mogła przeciąć Marsa miliardy lat temu.

Łazik wykonał nowe zdjęcia, które wydają się ujawniać geologiczne dowody szybko płynącej rzeki, która zasila krater Jezero, miejsce starożytnego marsjańskiego jeziora.

Perseverance rozpoczął badanie pozostałości środowiska wewnątrz krateru, który teraz przypomina wyschnięte dno jeziora, po wylądowaniu na Czerwonej Planecie w lutym 2021 roku.

Około rok temu łazik zaczął badać osady w kształcie wachlarza na obszarze 820 stóp (250 metrów), które prawdopodobnie są pozostałościami starożytnej delty rzeki. Najpierw zbadał trwałość zużytej krawędzi natarcia śmigła. Teraz łazik wspiął się nad wentylator, aby zbadać skały osadowe, które mogą zachować ślady wody i przeszłego życia, jeśli kiedykolwiek istniały.

„Ten wachlarz naprawdę reprezentuje główną historię wody w kraterze” – powiedziała CNN Katie Stack Morgan, zastępca naukowca projektu Perseverance w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Dzięki łazikowi poruszamy się w różnych środowiskach, z którymi kiedyś kojarzyła się woda. Tak więc tutaj, w Jezero, mamy dowody na istnienie starożytnych jezior, delt i rzek.”

Zakrzywione warstwy wachlarza wskazują, że został ukształtowany przez płynącą wodę, a najnowsze zdjęcia wykonane przez łazik wskazują na głębszą rzekę poruszającą się szybciej niż naukowcy spodziewali się na Marsie. Po raz pierwszy naukowcy zobaczyli takie środowisko na Marsie.

Naukowcy od dawna interesują się różnymi rodzajami dróg wodnych, które istniały na Marsie ponad 3 miliardy lat temu, kiedy planeta była znacznie cieplejsza i bardziej wilgotna. Wcześniejsze obserwacje wykonane przez łazik Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 roku i bada krater Gale oddalony o około 2300 mil (3700 kilometrów), ujawnił raczej płytkie strumienie niż silne rzeki.

Najnowsze wyniki trwałości, zebrane na dwóch mozaikowych obrazach, pokazują kamyki i gruboziarnisty osad.

„Odnoszą się one do rzeki o wysokiej energii, która przewozi ciężarówki i niesie dużo gruzu. Im silniejszy przepływ wody, tym łatwiej może przenosić większe kawałki materiału” – powiedział Libby Ives, doktor habilitowany w JPL. oświadczenie.

Rzeki prawdopodobnie niosły większe skały i szczątki z innych regionów Marsa do krateru Jezero, powiedział Morgan.

Jedna z mozaik przedstawia złoże zwane Skrinkle Sanctuary, gdzie płynące wody wyrzeźbiły warstwy skał, które pozostały po miliardach lat. Naukowcy nie są pewni, czy rzędy skał, które wydają się falować w całym krajobrazie, przypominają zmieniające się brzegi rzeki Mississippi lub przypominające wyspy mielizny rzeki Platte w Nebrasce.

NASA/JPL-Caltech

Grupy skalne na tym zdjęciu „Skrinkle Haven” wykonanym przez łazik Perseverance mogły zostać utworzone przez szybko płynącą rzekę. Łazik wykonał 203 zdjęcia między 28 lutego a 9 marca, aby stworzyć tę mozaikę.

Warstwy skalne były prawdopodobnie znacznie wyższe w przeszłości, ale z czasem zostały zniszczone przez wiatr.

„Wiatr działał jak skalpel, który odciął wierzchołki tych osadów” – powiedział w oświadczeniu Michael Lamb, specjalista od rzek i współpracownik zespołu Perseverance Science w Caltech. „Widzimy takie osady na Ziemi, ale nigdy nie były one odsłonięte tak jak tutaj na Marsie. Ziemia jest pokryta roślinnością, która ukrywa te warstwy.”

Zauważono również „Pinestand”, odosobnioną formację wzgórza wypełnioną warstwami ograniczonej skały osadowej, która zakrzywia się ku niebu do wysokości 66 stóp (20 m).

NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Łazik uchwycił również mozaikę „Pinestand”, gdzie warstwy skał osadowych mogły zostać utworzone przez głęboką, szybko płynącą rzekę.

„Te warstwy są nienormalnie długie jak na rzeki na Ziemi” – powiedział Ives. „Ale jednocześnie najczęstszym sposobem tworzenia tego typu terenu jest rzeka”.

Wytrwałość i poszukiwanie życia

Naukowcy używają wszystkich narzędzi z pakietu Perseverance, aby dostać się na dno tajemniczej rzeki, w tym radaru penetrującego ziemię łazika do eksperymentu pod powierzchnią Marsa lub RIMFAX, aby przeszukać miejsce pod powierzchnią. Zespół Perseverance analizuje również inne zdjęcia wykonane przez łazik.

NASA/JPL-Caltech

Helikopter Ibdaa, służący jako zwiadowca łazika, wykonał zdjęcie Perseverance podczas lotu 51 22 kwietnia. Łazik można zobaczyć w lewym górnym rogu zdjęcia.

Próbki skał i brudu zebrane przez sondę ostatecznie powrócą na Ziemię poprzez aspirację Program zwrotu próbek z Marsaseria kolejnych misji zaplanowanych na następną dekadę, które zabiorą się na Czerwoną Planetę, pobiorą próbki z pamięci podręcznej Perseverance i zwrócą je naukowcom do analizy w laboratoriach na całym świecie.

„Jednym z powodów, dla których wybraliśmy Jezero jako miejsce lądowania, jest to, że im bardziej zróżnicowane mamy skały, tym większa szansa, że ​​dowiemy się więcej o procesach zachodzących na Marsie i kształtujących Marsa” – powiedział Morgan. „Mamy różne rodzaje środowisk nadających się do zamieszkania w tych skałach”.

Próbki marsjańskich skał i gleby mogą ujawnić, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie.

„Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sprowadzić te skały z powrotem na Ziemię, gdzie już mamy wyrafinowane instrumenty i laboratoria, które mogą dokładnie zbadać to pytanie” – powiedział Morgan. Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zmagamy się nawet z wczesnymi ziemskimi skałami. Ale zadaniem Perseverance jest zidentyfikowanie tych skał, które mają największe szanse na życie, i nam się to udało”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *