Rozbłysk słoneczny może sprawić, że zorza polarna stanie się widoczna w sobotniej nocy w Wirginii i Północnej Karolinie: WRAL.com

Rozbłysk słoneczny może sprawić, że zorza polarna stanie się widoczna w sobotniej nocy w Wirginii i Północnej Karolinie: WRAL.com

Słońce wystrzeliło koronalne wyrzutniki masy (CME), nagły przypływ energii, w czwartek rano. Stało się to, gdy pola magnetyczne nad plamą słoneczną skręciły się do punktu załamania, uwalniając w kosmos kilka miliardów ton naładowanego elektrycznie gazu. Ta plama słoneczna była skierowana w stronę Ziemi i jest coraz silniejsza Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wydaje zegarek G3 (silny) Geomagnetic Magnetic Storm Watch Piątek.

Oczekuje się, że zwiększy to aktywność zorzy na większą głębokość w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

Gdy te naładowane cząstki dotrą, będą podążać za liniami magnetycznymi magnetosfery, która otacza Ziemię jak pączek, przenosząc tę ​​energię na bieguny. Im silniejsza burza słoneczna, im więcej naładowanych cząstek trafia do tych pączków, tym większe prawdopodobieństwo, że zobaczysz zorzę polarną na niższych szerokościach geograficznych, jak tutaj w Raleigh.

Podczas gdy światło słoneczne potrzebuje około 500 sekund, aby dotrzeć do Ziemi, CME przemieszcza się znacznie wolniej, dotarcie do Ziemi zajmuje kilka dni. Obserwacje z NASA Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) pokazują, że ten CME porusza się z prędkością około 800 km/s, co oznaczałoby, że jego przybycie późnym sobotnim wieczorem zostanie przeniesione na niedzielny poranek.

Aktywność Aurory będzie najbardziej widoczna z północno-zachodniego Pacyfiku, przez górny Środkowy Zachód, przez Nowy Jork i Nową Anglię, a także niżej na horyzoncie, aż do Północnej Kalifornii, Oklahomy, Tennessee i Północnej Karoliny.

Oczekuje się, że aktywność zorzy polarnej wzrośnie w dniach 30-31 października

Wskazówki dotyczące oglądania Aurory

Spójrz na północny horyzont od soboty wieczorem do niedzieli. Oczekuje się, że niebo będzie częściowo zachmurzone, więc możesz patrzeć przez dziury w chmurach. Najlepiej widoczny będzie przy najciemniejszej pogodzie, od około dziewięciu minut po zachodzie słońca do około 1:30 przed wschodem księżyca.

Nie oczekuj ładnych smug czerwieni i zieleni (cząsteczki tlenu) lub błękitu i różu (cząsteczki azotu), które mogłeś zobaczyć na zdjęciach. Potrzebna jest co najmniej bardzo silna burza słoneczna G5, aby wytworzyć znaczną aktywność zorzy na naszym niebie. Jednak burze G3 wytworzyły w przeszłości zauważalny zielony odcień północnego nieba.

Dowiemy się więcej o tym, czego się spodziewać i kiedy w sobotnie popołudnie, kiedy CME dotrze do instrumentów na pokładzie obserwatorium klimatycznego NOAA (DSCOVR) znajdującego się między Ziemią a Słońcem, 4 kolejne odległości między Ziemią a Księżycem poza Księżycem.

Najnowsza prognoza jest również dostępna od Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA Który jest aktualizowany co 30 minut.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *