Rozpoczęcie budowy nowych okrętów Miecznik dla Marynarki Wojennej RP

Rozpoczęcie budowy nowych okrętów Miecznik dla Marynarki Wojennej RP

Polski projekt Miecznik rozpoczął działalność 16 sierpnia wraz z ceremonią cięcia stali pierwszego z trzech okrętów wojennych przeznaczonych na wyposażenie Marynarki Wojennej RP. Na imprezie zorganizowanej na terenie PGZ Stoczina Wojena w Gdyni, PGZ i Badcock Potwierdzili, że umowy licencyjne na produkcję nowych jednostek zawierają opcję budowy pięciu dodatkowych jednostek oprócz ustalonych trzech.

Babcock International poinformował, że spółka podpisała umowę licencyjną z PGZ-MIECZNIK na wykorzystanie projektu duńskiego okrętu wojennego typu AH140 Iver Huitfeld.; To było podstawą przyszłego Typu 31 Wielkiej Brytanii. Sojusz zbuduje w Polsce trzy okręty wojenne na potrzeby Marynarki Wojennej RP.

To pierwsze okręty wojenne tej wielkości zbudowane w Polsce. Do tej pory największym zbudowanym statkiem jest korweta ORP Ślązak Projektu 621 (MEKO A100PL). Całkowity koszt projektu szacowany jest na około 8 miliardów złotych (2 miliardy dolarów).

Okręty wojenne do Twojej dyspozycji mają wyporność 5500 ton, długość 138 metrów i maksymalną prędkość 26 węzłów. Uzbrojony jest w działo kalibru 127 mm. Osiem pocisków przeciwokrętowych Harpoon, dwie wyrzutnie rakiet RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) i jeden system obrony powietrznej Phalanx CIWS. Będzie miał hangar, w którym zmieszczą się nawet dwa śmigłowce. Oznaczenie okrętów: ORP Magik (Galeria), ORP Bursa (Huragan) i ORP Huracan (Huragan).

Zawias ORP Magik (Shipbuilding nr 106/1) odbędzie się w pierwszym kwartale 2024 roku, a wodowanie planowane jest na drugą połowę 2026 roku. Warto zaznaczyć, że dopiero pierwszy pancernik klasy Miecznik będzie posiadał kompletny system walki. Pozostałe statki otrzymają je, gdy pozwoli na to budżet.

Fregaty Miecznik mają zastąpić będące obecnie na uzbrojeniu Marynarki Wojennej RP okręty typu Oliver Hazard Perry.. Nowe okręty będą zdolne do wykonywania szerokiego zakresu misji, w tym zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania działań wojennych na powierzchni oraz misji obrony powietrznej. Oprócz ochrony polskich wód terytorialnych są one budowane zgodnie ze standardami NATO i mogą być wykorzystywane w misjach pokojowych i swobodnej żegludze, co pozwala im współpracować z jednostkami sił morskich innych państw.

*Obrazy koncepcyjne użyte w celach ilustracyjnych.

To może Cię zainteresować: Dania przekaże Ukrainie 19 myśliwców bombardujących F-16 Fighting Falcon za zgodą USA

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *