Rozprawa z przemytem dzieł sztuki doprowadziła do 60 aresztowań i zajęcia 11 000 dzieł

Europol ogłosił 60 aresztowań i konfiskatę 11 049 skradzionych przedmiotów (Zdjęcie: REUTERS/Eva Plevier)

Biuro Policji Społecznej Europolu ogłosiło w czwartek, że w ramach operacji przeciwko nielegalnemu handlowi dziełami sztuki, prowadzonej przez hiszpańską Gwardię Cywilną w 14 różnych krajach europejskich, aresztowano 60 osób i skonfiskowano 11 049 skradzionych przedmiotów.

Wśród odzyskanych dzieł jest rzymskie popiersie z marmuru skonfiskowane w Sewilli, według Europolu, w co wierzą eksperci Salonia matideaRzymianka z II wieku, siostrzenica cesarza Trajana.

Ta funkcja jest wywoływana Pandora 7Policja w krajach, których dotyczy problem, przeprowadziła fizyczne rewizje na lotniskach, w portach morskich, na przejściach granicznych, w centrach aukcyjnych, muzeach i domach prywatnych, a także przeszukiwała strony internetowe pod kątem sprzedaży skradzionych dzieł sztuki.

To może Cię zainteresować: „Szwajcarskie muzeum czeka na kolekcję dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów”

Dzięki tym cyberpatrolom włoska policja odzyskała 77 skradzionych ksiąg z archiwów klasztoru w tym kraju, a Polska przejęła 3073 antyczne monety przeznaczone do sprzedaży w Internecie.

Ze swojej strony rumuńska policja odzyskała kolejne 117 monet dackich i rumuńskich po splądrowaniu stanowiska archeologicznego.

Portugalskie władze skonfiskowały 48 rzeźb i innych przedmiotów religijnych powiązanych przez Europol z serią napadów na różne kościoły na północy kraju w latach 1992-2003.

Grecja przejęła 41 przedmiotów religijnych i liturgicznych, w tym ołtarze i ikony, po przeszukaniu domów, podczas gdy policja znalazła 13 przedmiotów archeologicznych z Rosji, w tym biżuterię, na poczcie w Bośni i Hercegowinie.

W sumie w operacji Pandora VII uczestniczyła Hiszpania, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Rumunia, Czechy, Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina.

Europol brał udział w realizacji tego wyróżnionego przez organizację działania, ułatwiając wymianę informacji między państwami oraz udzielając wsparcia analitycznego i operacyjnego.

Urząd Policji Społecznej wskazał, że od czasu operacji toczy się 130 dochodzeń i oczekuje się, że w wyniku tych dochodzeń w przyszłości nastąpi znacznie więcej aresztowań i konfiskat.

Fontanna: EFE.

Kontynuuj czytanie

500 milionów dolarów amerykańskich w 13 dziełach: tajemnice największej i najbardziej groteskowej kradzieży dzieł sztuki w historii
Splendor sztuki i sposób kradzieży milionerów działa w świecie zapachów
Brazylijski kolekcjoner próbuje odzyskać skradzionego Van Gogha z muzeum w Stanach Zjednoczonych.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *