Rumunia łamie prawo UE, kwestionując swój prymat | Międzynarodowy

W Brukseli narastają wewnętrzne konflikty prawne. Po próbach podważenia przez Polskę rządów prawa, które doprowadziły do ​​ujawnienia naruszeń przez Komisję Europejską, Rumunia kwestionuje teraz prymat prawa socjalnego nad prawem krajowym. Trybunał Konstytucyjny kraju Europy Wschodniej w oświadczeniu w ubiegły czwartek zwrócił uwagę, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) nie może być zastosowane bez zmiany jego konstytucji. O ile zapowiedź ta nie wywołała kontrowersji w rumuńskich mediach czy społeczności – to uśpiona jest strumieniem informacji o postępach nowego wariantu Omigran – co może mieć istotne konsekwencje dla kraju, zwłaszcza dla gospodarki.

Komunikat rumuńskiego Sądu Najwyższego ma miejsce dwa dni po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), że sądy rzymskie powinny uchylić orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zostaną uznane za winne korupcji lub innych przestępstw związanych z finansami europejskimi. TSUE zauważył, że sędziowie rzymscy mogli działać bez obaw o działania odwetowe, gdyby nie zastosowali się do orzeczeń konstytucyjnych sprzecznych z prawem europejskim.

Decyzja trybunału z siedzibą w Luksemburgu skłoniła organ ścigania w kraju pod specjalnym nadzorem Komisji Europejskiej od czasu dołączenia do panelu UE w 2007 r. w walce z korupcją, szybką reakcję. TSUE wydał orzeczenie na podstawie przesłuchań wstępnych przed sądami rumuńskimi, w których Trybunał Konstytucyjny z przyczyn praktycznych uchylił wyroki najwyższych urzędników po oszustwach podatkowych i sprzeniewierzeniu pieniędzy socjalnych. Te odwołania będą prowadzić do nagromadzenia opóźnień i sugerować ich rejestr karny.

Sędzia Bukaresztu EL PAN Camelia Bogdan, sędzia II Sądu Karnego Sądu Apelacyjnego, przekonuje, że „Rumunia to raj”. „W wyniku decyzji konstytucyjnej z 2018 r. Rumunia nie będzie już karać tych, którzy piorą pieniądze dla własnych korzyści, ale tylko tych, którzy robią to dla innych. Na przykład, jeśli przestępca zarobi milion euro na handlu ludźmi lub narkotykami i kupi tę kwotę w kryptowalutach, ciężar prawa nie zostanie na niego nałożony ”- wyjaśnia Bokton.

„Ogłoszenie Trybunału Konstytucyjnego jest nie tylko wyzwaniem dla Europejskiego Trybunału, ale całkowitym lekceważeniem losu kraju”, ostrzega były minister sprawiedliwości Stellion Iron, który na początku września rozpętał kryzys polityczny, który utworzył koalicję rządową między socjaldemokraci i liberałowie prawie trzy miesiące później. Ponadto Ion utrzymuje, że prawo podstawowe „zasady i inne obowiązkowe regulacje społeczne traktatów konstytucyjnych UE mają pierwszeństwo przed sprzecznymi przepisami prawa krajowego”. Były minister zarzucił Valerowi Dorneanu, szefowi Trybunału Konstytucyjnego, że jest zwolennikiem socjaldemokratów, „podpisuje się pod kontrowersyjnymi decyzjami o wydźwięku politycznym”. Po próbie odpolitycznienia sądownictwa Ian został odwołany z urzędu za zgodą prezydenta Glassa Ihanisa, który zwrócił się do głowy państwa, aby podziękować mu za jego charytatywną walkę z korupcją. Ale według jego przeciwników i wielu rozczarowanych wyborców to zobowiązanie wyparowało.

Laura Gowsey, była prawniczka zajmująca się walką z korupcją, postawiła przed sądem ponad 100 wyższych urzędników i uwięziła dziesiątki polityków. Jednak po jego odejściu z Narodowego Biura Antykorupcyjnego (DNA) sprawiedliwość została w wielu przypadkach utrudniona, a proces przeciągał się od lat. Jednym z powodów, dla których Bruksela wymieniła korek, było utworzenie utworzonej w 2018 r. przez były socjaldemokratyczny rząd jednostki ds. bezprawnego naruszania wymiaru sprawiedliwości (SIIJ), której celem jest prowadzenie śledztw wobec sędziów i prokuratorów.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Następca Cowie, znany jako aktywista DNA Grin Poloka, ujawnił w poniedziałek, że był zmuszony do sklasyfikowania 800 plików od czasu nadużycia władzy od 2016 roku, co spowodowało stratę 4 000 milionów euro. Euro do Skarbu Państwa. Straty te powinny obejmować straty poniesione przez sędziów, którzy zostali „zmuszeni” do ogłoszenia niewinności sprawców.

Rumunia, która teraz cieszy się wytchnieniem po pobiciu rekordu liczby zgonów podczas czwartej fali choroby zakaźnej w listopadzie, czeka na wiosenną transzę około 3 000 milionów மில்லியன் w ramach Narodowego Programu Odbudowy i Recesji. Jednak kwota ta może być zagrożona, jeśli sądownictwo nie będzie kontynuowało reform mających na celu niezależność sądownictwa.

Trzy stowarzyszenia sędziów i prawników ubolewały nad „niewyjaśnioną reakcją” Ministerstwa Sprawiedliwości, wzywając je do pilnego przyjęcia zmian prawnych, które uniemożliwiłyby Komisji Europejskiej nakładanie sankcji. „TSUE może skazać Rumunię za nałożenie miliona euro dziennie, jeśli będzie upierać się przy odrzuceniu prawa europejskiego, tak jak czyni to Polska” – konkluduje sędzia Camille Bogton.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.