Rząd Tuska wprowadzi przepisy legalizujące aborcję do 12. tygodnia w Polsce

Rząd Tuska wprowadzi przepisy legalizujące aborcję do 12. tygodnia w Polsce

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że jego rząd przedstawi projekt ustawy legalizującej przerywanie ciąży do 12. tygodnia ciąży.

Szef administracji złożonej z członków koalicji centrowo-liberalnej przyznał warszawskim mediom, że „nie ma wspólnej płaszczyzny porozumienia” pomiędzy wszystkimi partiami kierowanej przez niego koalicji, ale „są punkty z różnych stron”, plan zostanie poddany pod głosowanie w parlamencie.

Wicepremier Władysław Kocinia-Kamis, szef PSL, jednego z najważniejszych partnerów koalicji, która zwyciężyła w wyborach w październiku 2023 r., już kilkakrotnie mówił, że nie ma zmian. Jego zdaniem ustawodawstwo aborcyjne powinno zostać poddane ogólnokrajowemu referendum.

Prawie zakazane

W październiku 2020 r., gdy ultrakonserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nadal sprawowała władzę, polski Trybunał Konstytucyjny jeszcze bardziej zaostrzył i tak już restrykcyjne prawo aborcyjne. do zarodka.

Obecnie legalny dostęp do aborcji mają jedynie kobiety, których ciąża zagraża życiu lub które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu.

Od czasu wprowadzenia tej zmiany w całym kraju odbyły się miesiące masowych protestów, a w szpitalach, do których przyjmowano Polki w ciąży, doszło do kilku zgonów.

W wielu takich przypadkach, niektóre z poważnymi konsekwencjami społecznymi, krewni oskarżają lekarzy o opóźnianie aborcji ratujących życie w obawie przed złamaniem prawa.

Dzień po sprzedaży pigułek

Na środowej konferencji prasowej Tusk potwierdził, że gotowy jest projekt ustawy zezwalający na sprzedaż „tabletek dzień po” bez recepty osobom powyżej 15. roku życia.

Dyrektor naczelny wyraził nadzieję, że obie izby parlamentu i konserwatywny prezydent Andrzej Duda poprą tę propozycję.

„To metoda zapobiegania poczęciu, więc nie jest to pigułka wczesna aborcja, coś, co budzi kontrowersje w wielu kręgach, ale pigułka antykoncepcyjna” – przekonywał.

Wkrótce po tej wiadomości Ministerstwo Zdrowia zamieściło w mediach społecznościowych komunikat, w którym stwierdziło, że to „wspaniały moment dla wszystkich”, który „da kobietom prawo do decydowania o sobie”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *