Rzadki północnoamerykański dinozaur nazwany na cześć rzymskiego boga o dwóch twarzach

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Około 100 milionów lat temu na terenach dzisiejszego Utah, 3-metrowy kuzyn dinozaura kaczodziobego zmiażdżył twarde łodygi i liście roślin swoimi potężnymi zębami i potężnymi szczękami.

Żucie było prawdopodobnie zbyt zajęte, by zauważyć, że znajomy niegdyś świat wokół niego się zmienia. Ale dla naukowców, którzy niedawno opisali ten nowo odkryty gatunek, jego skamieliny dostarczają wskazówek na temat życia w okresie środkowej kredy (145 do 66 milionów lat temu), gdy rosnące temperatury powietrza i poziom mórz przekształciły bujne siedliska na Ziemi.

Jednym z pierwszych ornitopodów był roślinożerca – grupa roślinożernych, przeważnie dwunożnych dinozaurów. Pod koniec kredy ornitopody stały się odnoszącymi największe sukcesy wegetarianami tamtej epoki, w tym między innymi hadrozaury kaczodzioby , czasami nazywane „kredowymi krowami” i czubaty Parasaurolophus .

Ornitopody pojawiły się po raz pierwszy w okresie jurajskim (201,3–145 mln lat temu) i chociaż wczesne gatunki były powszechne w Ameryce Północnej, populacje malały i wymarły w miarę ocieplania się Ziemi. Te nowe skamieliny dostarczają dowodów na to, że niektóre wczesne linie przetrwały pomimo zmian klimatu, naukowcy donoszą 7 czerwca w czasopiśmie Plus jeden.

Analiza kości ich zaskoczyła – zwierzę wydawało się być bliskim krewnym rabdodontomorfów, gatunku ornitopodów znanego wcześniej prawie wyłącznie z europejskich skamielin.

Nowo odkryty gatunek, nazwany Iani (YAH-nee) Smithy, jest pierwszym wczesnym ornitopodem z tej części okresu kredowego odkrytym w Ameryce Północnej. To ważne znalezisko, ponieważ daje wgląd w czas w Ameryce Północnej, o którym bardzo niewiele wiadomo o dinozaurach na kontynencie, powiedziała Darla Zelenitsky, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie.

Zuhair zmarł

Terry Gates i Lindsay Zanno wydobyli kości Iani smithi z formacji Cedar Mountain w Utah w 2014 roku.

„Ta nowa skamielina wskazuje, że ornitopody podobne do rabdodonów były bardziej zróżnicowane i przebywały w Ameryce Północnej dłużej niż wcześniej oczekiwano” – powiedział CNN Zelenitsky, który nie był zaangażowany w badania.

Nazwa rodzajowa dinozaura – ianni – jest ukłonem w stronę zmieniającego się świata. Autorzy badania stwierdzili, że nawiązuje ona do dwulicowego Janusa, rzymskiego boga przemian.

Główny autor badania Lindsay Zanno, kierownik paleontologii w North Carolina Museum of Natural Science i profesor nauk biologicznych na North Carolina State University w Raleigh, powiedział, że paleontolodzy wykopali skamieniałości w 2015 roku w miejscu zwanym Mussentuchit Member w południowym Utah. .

Kości obejmowały czaszkę, niektóre żebra, kręgi, kości kończyn i części miednicy. Dobrze zachowane czaszki kredowe z tej części Ameryki Północnej są niezwykle rzadkie; Obszar ten kiedyś graniczył z rozległym morzem śródlądowym, powiedział Zano w e-mailu do CNN, a kości słabo zastygają w przybrzeżnej wilgoci.

„Większość okazów znalezionych w mossentoshet jest bardzo fragmentaryczna lub postrzępiona” – powiedział Zano. Dla porównania, te skamieliny były w tak dobrym stanie, że naukowcy byli w stanie zidentyfikować okaz jako osobnik młodociany.

Marka Thiessena i Becky Hill / National Geographic

Podczas wykopalisk znaleziono skrytkę Ianniego Smithy’ego.

„Kości kręgosłupa nie łączą się ze sobą, co pozostawia miejsce na ich wzrost” – wyjaśnił Zano.

Ponieważ rabdodontomorfy są znane prawie wyłącznie z Europy (niektóre możliwe gatunki zidentyfikowano w Australii), naukowcy nie spodziewali się znaleźć takiego w osadach późnej kredy w Ameryce Północnej.

Jednak wiele cech zwierzęcia jest podobnych do tych u rabdodontomorfów, w tym unikalne kości policzkowe; Duże, głęboko zagłębione zęby i otwór w czaszce dla tętnicy. Inne cechy, takie jak kształt mózgu i podniebienia oraz położenie zębów w kierunku przedniej części twarzy, wskazują, że był to nowy gatunek.

Ponieważ I. smithi jest prymitywnym ornitopodem, może dostarczyć wskazówek na temat tego, jak grupa radziła sobie w okresie późnej kredy, powiedział Zelenitsky w e-mailu.

Marka Thiessena i Becky Hill / National Geographic

Szuflady kości Ianniego Smithy’ego można zobaczyć w zbiorach Muzeum Nauk Przyrodniczych Karoliny Północnej.

Hadrozaury, które wyewoluowały dziesiątki milionów lat po I. smithi, przystosowały się do współdzielenia ekosystemów z dinozaurami i są jednymi z najbardziej zaciekłych drapieżników ze wszystkich. Byli w stanie to zrobić bez korzystania z rogów lub tarcz, które chroniły inne roślinożerne dinozaury, powiedział Zelenitsky.

„Gatunki ornitopodów mogły ewoluować w określony sposób lub przyjąć określone zachowania, aby odnieść sukces” – powiedziała. „Prymitywne formy, takie jak Iani, są blisko korzeni drzewa ewolucyjnego ornitopodów iz pewnością dostarczą pewnych odpowiedzi”.

Skamieniałości I. Smithy’ego stanowią również ważny element układanki z czasów w przeszłości Ziemi, kiedy zmiany klimatu zmieniły planetę, wygaszając wiele gatunków północnoamerykańskich dinozaurów. Zano dodał, że zachowane szczątki z takich czasów mogą dostarczyć cennych informacji na temat poruszania się po coraz bardziej ocieplającym się świecie.

„Im lepiej rozumiemy, w jaki sposób te zmiany wpłynęły na starożytne zwierzęta, tym lepiej możemy przygotować się na to, co czeka nas w przyszłości”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *