Rzadkie trzęsienie ziemi ujawnia, że ​​skorupa Marsa jest grubsza niż ziemska

Rzadkie trzęsienie ziemi ujawnia, że ​​skorupa Marsa jest grubsza niż ziemska
To reprezentatywne zdjęcie przedstawia planetę Mars w kosmosie. – AFP/Plik

Po silnym trzęsieniu ziemi na Marsie planetolodzy zauważyli, że jego skorupa jest grubsza niż ziemska.

Według raportu naukowca w artykule oczekującym na pojawienie się w Geophysical Research Letters, skorupa ma średnio grubość od 42 do 56 kilometrów, czyli o 70 procent grubszą niż średnia skorupa kontynentalna na Ziemi.

W raporcie stwierdzono, że pomiar został oparty na danych z sondy NASA Insight, stacjonarnego sejsmometru, który rejestrował falujące fale we wnętrzu Marsa przez cztery ziemskie lata.

W maju ubiegłego roku cała Czerwona Planeta zatrzęsła się z siłą 4,7 stopnia w skali Richtera i trwała ponad sześć godzin.

„Mieliśmy naprawdę szczęście, że dostaliśmy to trzęsienie ziemi” – mówi sejsmolog Doyeon Kim z ETH Zurich.

Kim i jego koledzy potwierdzili grubość skorupy na całej planecie za pomocą Insight, który zarejestrował fale sejsmiczne z trzęsienia ziemi, które uderzyło w planetę nawet trzykrotnie.

Replika Mars Lander InSight na wystawie w Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA w Pasadenie, Kalifornia, 26 listopada 2018 r. – AFP

Zgodnie z wynikami zespołu — oprócz tego, że skorupa jest grubsza niż na Ziemi i Księżycu — jest ona również niespójna na całym Marsie.

To odkrycie może wyjaśniać dużą różnicę wysokości między północą a południem na planecie.

Według danych topologicznych i grawitacyjnych z orbity Marsa północna półkula planety jest znacznie niższa niż półkula południowa.

Naukowcy podejrzewali, że może to być spowodowane różnicą gęstości skał w obu regionach planety.

Jednak po odkryciu Kima i jego współpracowników okazało się, że skorupa na półkuli północnej jest cieńsza, więc skały na obu półkulach prawdopodobnie mają taką samą średnią gęstość.

Co więcej, obliczając głębokość skorupy, zespół obliczył również, że większość wewnętrznego ciepła Marsa prawdopodobnie pochodzi ze skorupy.

„Większość tego ciepła pochodzi z pierwiastków radioaktywnych, takich jak potas, uran i tor. Szacuje się, że od 50 do 70 procent tych pierwiastków może znajdować się w skorupie, a nie w leżącym poniżej płaszczu” – mówią badania.

To odkrycie potwierdza również pogląd, że aktywność wulkaniczna może nadal być obecna w niektórych częściach Marsa, co zaprzecza twierdzeniom, że „Czerwona Planeta jest martwa”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *