Salwador jest jednym z autokracji wymienionych w Raporcie o demokracji 2022

Salwador jest jednym z autokracji wymienionych w Raporcie o demokracji 2022

Raport o demokracji z 2022 r. umieścił Salwador na liście krajów z reżimami autorytarnymi, czyli terytoriów ze strukturami rządowymi, które koncentrują władzę wokół jednej osoby i podważają instytucje demokratyczne na całym świecie.

Powyższe wynika z najnowszego badania przygotowanego przez V-Democracy Institute, Department of Political Science, University of Gothenburg, Szwecja. To pokazuje, że Salwador jest jednym z najbardziej zacofanych krajów w swojej demokracji w tym roku.

Kraj ten znalazł się na czterech z sześciu wskaźników mierzonych w raporcie spośród 179 krajów: rodzaj demokracji, wybory, udział obywateli i dialog ze społeczeństwem obywatelskim w celu opracowania polityk publicznych.

„Kraje takie jak Salwador stały się »wyborczymi autokracjami« i jest obecnie co najmniej 60 krajów w tej kategorii, która jest obecnie najpowszechniejszym typem reżimu” – czytamy w badaniu.

Ten rodzaj rządu, jak wyjaśniają autorzy badania, „ma instytucje, które naśladują demokrację, ale nie spełniają jej ograniczeń pod względem wiarygodności lub jakości”.

Dyrektor wykonawczy Ación Ciudadana, Eduardo Escobar, wyjaśnia, że ​​autokracja, taka jak rząd prezydenta Nayeba Buquela, polega na tym, że „kiedy ktoś koncentruje władzę, nie ma rozdziału funkcji ani uprawnień i nie ma szacunku dla praw człowieka”. , który zgromadził większość przedstawicieli w legislaturze, aby promować reformy eliminujące mechanizmy kontroli i równowagi w demokracji.

„Kiedy ktoś gromadzi władzę i wykorzystuje wybory do legitymizacji siebie, mówimy o autokracji wyborczej” – powiedział.

Stopy za pokój

Dla Salwadoru „silny trend spadkowy” w podziale władzy był jednym z czynników decydujących o zdegradowaniu do autokracji. Raport przytacza odwołania sędziów Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego (CSJ) i nałożenie na prawników związanych z partią rządzącą 1 maja 2021 r.

„W Salwadorze prezydent Nayeb Bukele i jego partia (Nowe Idee) usunęli wszelką kontrolę władzy wykonawczej i podważyli wymiar sprawiedliwości, na przykład usuwając pięciu sędziów z Sądu Najwyższego”, cytowano go w raporcie. W ciągu jednego roku spadł o 32 miejsca z 87. na 119. w kluczowej zmiennej Indeksu Liberalnej Demokracji.

Dodatkowo indeks mierzący demokrację wyborczą, obejmujący czyste wybory, zrzeszanie się i wolność słowa, spadł o 20 miejsc z 77 do 97.

Inne elementy demokracji, takie jak debata na temat polityk publicznych, również uległy pogorszeniu, a według badania przywódcy Salwadoru należą do 20 krajów o najniższym szacunku dla odmiennych opinii, zasięgu konsultacji i relacji ze społeczeństwem obywatelskim. .

Według raportu, w indeksie komponentów debaty Salwador spadł o 13 miejsc na 134, zajmując wcześniej wątpliwe 121 miejsce.

Tożsamość demokratyczna

Jedynym wskaźnikiem, który pozostaje nienaruszony w tegorocznym raporcie, jest komponent partycypacyjny, który jest poświęcony mierzeniu luk w partycypacji obywateli.

Chociaż te luki w uczestnictwie zmniejszyły się w kraju, raport utrzymuje 108. pozycję, powołując się na masowe protesty przeciwko legalizacji bitcoinów 18 października 2021 r. i cios w wymiar sprawiedliwości.

„Tysiące protestujących wyszło na ulice San Salvador 18 października 2021 r. przeciwko rządowi prezydenta Nayeba Bugela. Zaprotestowali przeciwko legalizacji Bitcoina, a także przeciwko atakowi rządu na niezawisłość sędziów. powiedział.

Wskaźnik Równości, który obejmuje ubezpieczenie społeczne, edukację, zdrowie i równą płacę kobiet i mężczyzn, odnotował niewielką poprawę, przesuwając się ze 162 do 141. Z danych wynika jednak, że wzrost ten jest odpowiedzią na pogłębiające się nierówności w innych krajach. W raporcie.

Globalny trend

Wraz z innymi krajami, takimi jak Polska i Mali (Salwador utrzymuje grupę wojskową w celu ustanowienia demokratycznego rządu), kraj ten jest określany jako jedna z głównych autokracji w długim i krótkim okresie: „Jego proces autokracji rozpoczął się dawno temu, ale nadal się pogłębia” – wskazuje badanie.

W przypadku Salwadoru jego wynik w zakresie demokracji „znacznie spadł w ciągu ostatnich 10 lat”, chociaż nie jest to jedyny kraj na świecie, który boryka się z poważnymi niepowodzeniami.

Instytut szacuje, że do 2021 r. poziom demokracji, jakiego doświadczał przeciętny obywatel, powróci do poziomu z 1989 r. „Ostatnie 30 lat postępu demokratycznego (na świecie) zostało wymazane”, ostrzega.

Dziś dyktatury rosną i stanowią 70% światowej populacji – 5,4 miliarda ludzi.

Poinformowana opinia publiczna

Zdecyduj lepiej.
Dlatego ma charakter informacyjny

Służba narodowa.

Kim są wspierający obywatele?


Wierzą w demokrację

I zbudujmy kraj.

W branży magazynowej działamy od 107 lat. Teraz, podobnie jak w innych okresach historii Salwadoru, dziennikarstwo ma fundamentalne znaczenie dla wzmocnienia opinii publicznej.

Zostań członkiem i ciesz się ekskluzywnymi korzyściami

Zostań członkiem teraz

Tagi:

  • Kraje autokratyczne
  • Manifest Demokracji 2022
  • Uniwersytet w Göteborgu
  • V-Instytucja Demokratyczna

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *