Sankcje antykremlowskie: Od najbliższej niedzieli Polska zakazuje wjazdu na swoje terytorium pojazdom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

Sankcje antykremlowskie: Od najbliższej niedzieli Polska zakazuje wjazdu na swoje terytorium pojazdom z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi
Straż graniczna monitoruje mur oddzielający Polskę od Białorusi, jednego z głównych sojuszników Moskwy (Europe Press/Communications/Attila Husejnov)

– poinformował w sobotę minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński Każdy pojazd z rosyjską tablicą rejestracyjną będzie miał zakaz wjazdu do kraju. północy od soboty do niedzieli.

Kamiński udał się do Teresopola na granicy z Białorusią, gdzie zorganizował konferencję prasową, na której wyjaśnił swoje posunięcie w oparciu o zalecenia wydane 8 września przez Komisję Europejską dotyczące zakazu wjazdu do UE samochodów zarejestrowanych w Rosji. .

„Rosyjskie ciężarówki mają już zakaz wjazdu. Na tym zamykamy to pytanie. „Rosyjskie samochody nie wjeżdżają do Polski”., on wskazał. „Dotyczy to wszystkich samochodów komercyjnych i osobowych, niezależnie od tego, kto jest właścicielem samochodu, obywatel Rosji czy obywatel innego kraju. „Zasadą jest, że żaden samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjechać do Polski” – wyjaśnił.

„To część sankcji nałożonych na Rosję i jej obywateli w związku z brutalną wojną na Ukrainie. „Rząd rosyjski stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego” – oświadczył Kamiński.

Kamiński powiedział, że decyzja została podjęta po opublikowaniu 8 września wytycznych Komisji Europejskiej zakazujących wjazdu do UE samochodom zarejestrowanym w Rosji – podała PAP.

Inne kraje itp Łotwa, Finlandia, Estonia i Litwa podjęły podobne środki Samochody zarejestrowane w Rosji powinny mieć zakaz wjazdu. Polska stała się ostatnim krajem UE graniczącym z Rosją, który blokuje wjazd rosyjskich pojazdów.

Polski żołnierz stoi przy płocie granicznym na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Kornym, Polska, 30 sierpnia 2023 (REUTERS/Kuba Steżycki)
Polski żołnierz stoi przy płocie granicznym na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Kornym, Polska, 30 sierpnia 2023 (REUTERS/Kuba Steżycki)

8 września Komisja Europejska opublikowała zalecenia dotyczące trybu stosowania sankcji gospodarczych, zgodnie z którymi organy celne państw członkowskich UE nie mogą dopuścić do wwozu do UE towarów, w tym samochodów, których import z Rosji jest zabroniony. a także rzeczy osobiste Rosjan. Kilka dni później wydano wyjaśnienia, zgodnie z którymi celnicy powinni zwracać szczególną uwagę na samochody.

Polska dzieli 232-kilometrową granicę z rosyjskim obwodem kaliningradzkim nad Morzem Bałtyckim i prawie 400-kilometrową granicę z Białorusią, jednym z kluczowych sojuszników Moskwy.

W lipcu rosyjskim ciężarówkom zakazano wjazdu do Polski w związku z kolejnym zestawem sankcji zatwierdzonych przez Komisję Europejską. W odpowiedzi, Rosja zakazuje polskim ciężarówkomWkrótce wprowadzono podobny zakaz dla ciężarówek ze wszystkich krajów UE, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Ukrainy.

W następstwie totalnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje UE zaostrzyły sankcje handlowe wobec Rosji.

Oprócz, Polska jest głównym węzłem tranzytowym broni sojuszniczej na Ukrainę. W połowie marca polskie władze ogłosiły, że rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską planującą akty sabotażu i monitorującą linie kolejowe na Ukrainę.

Polscy żołnierze instalują ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim w Wistynyku, Polska, 2 listopada 2022 r. (AP Photo/Michael Kosk)
Polscy żołnierze instalują ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim w Wistynyku, Polska, 2 listopada 2022 r. (AP Photo/Michael Kosk)

O sprawie poinformowała także telewizja państwowa ZŻGPremier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek skład rządu projektowanie Zbuduj ścianę Na granicy Polski z Kaliningradem. Obecnie zainstalowano 232 km ogrodzenia z drutu, a na początku tego roku rząd rozpoczął prace nad barierą elektroniczną wyposażoną w kamery i czujniki.

„Najpierw stworzymy system, który pozwoli nam elektronicznie chronić granicę, a potem stworzymy fizyczną barierę na całej granicy obwodu królewickiego, tak aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie” – powiedział Morawiecki. Radia OlsztynUżywa zaktualizowanej oficjalnej polskiej nazwy rosyjskiej eksklawy przyjętej na początku tego roku.

Na podstawie informacji z EuropaPress, Reuters i Bloomberg

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *