Satelity nie będą już spadać na Ziemię

Satelity nie będą już spadać na Ziemię

Raz w tygodniu satelita lub rakieta ponownie w niekontrolowany sposób wkracza w naszą atmosferę. Obecnie wokół Ziemi krąży ponad 11 000 satelitów, wraz z… Ponad 130 milionów śmieci kosmicznychTakeggun Dane z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Dzięki innowacjom w sektorze lotniczym uruchamianie tych obiektów do celów naukowych, wojskowych czy komunikacyjnych stało się łatwiejsze i tańsze. Kumulacja ta wiąże się z coraz większym ryzykiem, dlatego agencje kosmiczne takie jak NASA czy Europejska Agencja Kosmiczna (której częścią jest Hiszpania) pracują nad wszelkiego rodzaju technologiami, aby ułatwić ich usuwanie po zakończeniu okresu użytkowania, kiedy stają się śmieciami kosmicznymi. .

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała właśnie Kartę Zero Waste po ponad 10 latach współpracy z 40 organizacjami. Inicjatywa, której celem jest rok 2030, ma przyczynić się do powstania nowych systemów i urządzeń, które pozwolą w jak największym stopniu ograniczyć obecność śmieci na orbicie Ziemi. W tym kontekście Airbus właśnie wprowadził Detumbler – urządzenie, które waży zaledwie 100 gramów i zostało zaprojektowane Zapobieganie wymknięciu się spod kontroli satelitów, których okres użytkowania dobiegł końca Albo wpaść do atmosfery.

Detumbler jest wspierany przez Francuską Agencję Kosmiczną (CNES) i został opracowany w ramach programu Tech4SpaceCare, kolejnej inicjatywy mającej na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w przestrzeni kosmicznej. Jest to jeden z najważniejszych europejskich projektów promujących rozwój Techniki retencji odpadów I zawróć je na Ziemię, aby po powrocie je spalić lub nawet przetworzyć bezpośrednio w kosmosie.

Jak to działa

Detumbler to mały element, którego prace rozpoczęły się w 2021 roku Zostanie dodany do małych satelitów, aby złagodzić i ograniczyć ich ruchy po zakończeniu ich okresu użytkowania poprzez tłumienie magnetyczne. Posiada stałą część, Centralne koło obrotowe i magnesy zaprojektowane do interakcji z polem magnetycznym Ziemi.

Podczas normalnego lotu satelitarnego Zawrót głowy Działa jak kompas podążający za polem magnetycznym. Jeśli jednak urządzenie zacznie się obracać w sposób niekontrolowany, co często ma miejsce, ruch wirnika „generuje prądy wirowe, które działają jak moment tarcia, spowalniając w ten sposób ruch”. Airbus stwierdził w komunikacie prasowym.

Airbusa Detumblera.

Airbusa

Omikrono

Kiedy satelity są zaniedbywane lub tracą systemy kontroli i napędu, szczególnie na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), zwykle obracają się w sposób niekontrolowany z dużą prędkością, co jest normalne, biorąc pod uwagę dynamikę lotu orbitalnego. to znaczy Dodano trudności dla przyszłych misji usuwania śmieci kosmicznychPonieważ nie będą w stanie przewidzieć ruchu tych satelitów i trudno będzie im je złapać lub przekierować.

Airbus Detumbler byłby prostym i ekonomicznym sposobem zapobiegania utracie kontroli nad satelitami pod koniec ich okresu użytkowania. Pierwsza orbitalna demonstracja pojazdu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędzie się na początku 2024 roku podczas misji SpaceVan, nowa usługa transportu satelitarnego firmy Exotrail.

Kosmiczne śmieci na orbicie Ziemi

Airbusa

Omikrono

Ten system Umożliwia szybkie i efektywne rozmieszczenie konstelacji satelitów na różnych poziomach, wysokościach i nachyleniach, co do niedawna wymagało użycia specjalnych pojazdów nośnych. W szczególności pierwszy Detumbler zostanie zainstalowany na orbicie nanosatelity Exo-O zbudowanej przez EnduroSat. Aby ocenić jego działanie, zostaną przeprowadzone specjalne testy „sprawdzające zdolność Detumblera do tłumienia ruchu”.

Sprzątanie śmieci kosmicznych

W ostatnich latach wiele firm i agencji kosmicznych oferuje własne rozwiązania, które przyczyniają się do oczyszczenia orbity Ziemi. Najbardziej zaskakującą propozycję złożyła firma TransAstra, która na jej opracowanie otrzymała kontrakt od NASA Gigantyczna nadmuchiwana torba kosmiczna przeznaczona do wychwytywania śmieci orbitalnych.

[El 'Google Maps’ que muestra cuánta basura espacial flota alrededor de la Tierra en tiempo real]

Oprócz wszystkich systemów niezbędnych do zapewnienia efektywności, twórcy myślą o produkcji różnych typów toreb. Najmniejsi skupią się na kubistach o wielkości kilku decymetrów. Większe mogą łączyć całe stopnie rakietowe lub fasady, a także duże geostacjonarne satelity komunikacyjne, które stają się przestarzałe lub nawet ocalają pierwotne zastosowanie i Łapie asteroidy o wadze do 50 000 ton.

„Cel nie potrzebuje niczego, co można chwycić” – zauważa. Joel Sercel, założyciel i dyrektor generalny TransAstra. „To nie wymaga wślizgu i jest to precyzyjny manewr. Musisz to zrobić Wystarczająco dokładny, aby otworzyć torbę, owinąć ją i zamknąć„.

Kopuła i ramiona robota warsztatu orbitalnego

Thinkorbital

Co jest nieco bardziej skomplikowane Dostosuj się do ruchu śmieci, które mają zostać usunięte. W przypadku, gdy przedmiot, który ma zostać podniesiony, szybko się obraca, a właśnie tego Airbus Detumbler stara się uniknąć, statek przewożący nadmuchiwaną torbę musi „według naszych analiz osiągnąć ten sam obrót do określonego punktu”, a następnie przesunąć się NA. Aby go złapać i usunąć.

Inna koncepcja zaproponowana przez naukowców z Uniwersytetu Utah (USA) zakłada wytworzenie pola magnetycznego zdolnego poradzić sobie ze śmieciami orbitalnymi. Według badaczy proces ten „Zamień kawałek kosmicznego śmiecia w elektromagnes „Co wytwarza moment obrotowy i siłę, które pozwalają kontrolować, dokąd trafiają śmieci, bez dotykania ich”.

Obecnie badania nie wyszły poza poziom teoretyczny, za pomocą niektórych eksperymentów laboratoryjnych. Ale jeśli obliczenia zostaną spełnione, spowoduje to utworzenie… Roboty śmieciowe są w stanie zmieniać orbitę śmieci kosmicznych bez dotykania ich. Może to skierować je na ścieżki samozniszczenia poprzez ponowne wejście do atmosfery lub oddalenie się od Ziemi w przestrzeń kosmiczną.

Może Ci się spodobać:

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *