Sędzia w sprawie Pegasus ponownie zwrócił się do Izraela o współpracę rok po rozpoczęciu śledztwa

Sędzia w sprawie Pegasus ponownie zwrócił się do Izraela o współpracę rok po rozpoczęciu śledztwa

Sędzia wydaje oczekujące instrukcje zezwalające na podróż do narodu hebrajskiego

Sędzia Sądu Krajowego badający szpiegostwo premiera Pedro Sancheza oraz ministrów obrony i spraw wewnętrznych Margarity Robles i Fernando Grand-Marlaski za pomocą programu Pegasus za pośrednictwem ich telefonów komórkowych ponownie zwrócił się do Izraela o współpracę w śledztwie i pozwolić mu podróżować do kraju.

Źródła prawne potwierdziły Europa Press, że szef Centralnego Sądu Śledczego nr 4 José Luis Calama zgodził się na przedłużenie śledztwa, a rok po rozpoczęciu śledztwa ponownie zwrócił się do władz izraelskich o odpowiedź na jego listy delegacyjne.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku sędzia zwrócił się do Izraela z prośbą o pozwolenie Komitetowi Sądowniczemu, któremu przewodniczy, na wyjazd do narodu hebrajskiego w celu uzyskania zeznań od prezesa firmy sprzedającej Pegasusa. Kalama zwrócił się już do władz izraelskich z prośbą o przedstawienie raportu na temat różnych aspektów tego narzędzia komputerowego.

Od tego czasu sędziemu udało się przesłuchać byłego dyrektora CNI Paz Estebana, ministrów Roblesa i Marlaska, a także jego partnera w gabinecie, ministra prezydencji Felixa Bolañosa. Jednak sędzia nadal czeka na odpowiedź Izraela.

Raporty CNI

Kalama wszczął śledztwo w kwietniu ubiegłego roku, powołując się na możliwość popełnienia przestępstwa ujawnienia i ujawnienia tajemnic, po złożeniu skargi przez Prokuratora Generalnego w sprawie zainfekowania telefonów komórkowych premiera i ministra obrony skarga. Został on później przedłużony po potwierdzeniu włamania do telefonu Grande-Marlaski.

W tym pierwszym ustaleniu Coach przedstawił szczegóły dotyczące wstępnej skargi Prokuratora Generalnego, zgodnie z którą po analizie urządzeń mobilnych prezesa i szefa obrony przeprowadzonej przez Zespół Reagowania Kryzysowego w dniu 30 kwietnia „i dowiedział się, że zostali trafieni wieloma infekcji Pegasusem, mobilnym narzędziem szpiegującym, w okresie od maja do czerwca 2021 r.”

Z raportów National Mobile Crypto Center dla Sancheza i Roblesa wynika, że ​​„urządzenie mobilne analizowanego szefa rządu zostało dwukrotnie zainfekowane urządzeniem Pegasus (19 maja 2021 r. i 31 maja 2021 r.)”, podczas gdy Robles zostałby zarażony w czerwcu tego roku.

W obu przypadkach, jak zebrał Kalama, raporty mówią, że „nastąpił wyciek informacji”, ale żaden telefon obecnie nie przedstawia „znanych oznak trwającej infekcji przez Pegasusa”.

W pełnym kryzysie z Marokiem

Pierwsze włamania do telefonu komórkowego Sancheza miały miejsce w kontekście masowego napływu około 10 000 migrantów do Ceuty między 17 a 18 maja 2021 r., co doprowadziło właśnie do wizyty Sancheza w autonomicznym mieście drugiego dnia, a także tego, że Melilli z ministrem spraw wewnętrznych.

Ponadto 18 maja Maroko wezwało na konsultacje ambasador swojego kraju w Madrycie Karimę Benaichę i to ona została wezwana przez MSZ do protestu przeciwko wydarzeniom w Ceucie. Tego samego dnia, 19-go, Sanchez był na rządowej sesji obserwacyjnej w Izbie Reprezentantów.

Drugie miało miejsce, gdy szef rządu spotykał się z premierem RP Mateuszem Morawieckim w Alcalá de Henares z okazji 13. szczytu hiszpańsko-polskiego. Tego dnia Maroko opublikowało oświadczenie wskazujące, że kryzys dyplomatyczny został wywołany stanowiskiem rządu w sprawie Sahary, a nie przyjęciem lidera Frontu Polisario Brahima Ghali.

Konkretnie, ten ostatni zeznawał 1 czerwca 2021 r. jako pozwany przed sędzią Santiago Pedrasem w Sądzie Krajowym w sprawie skargi złożonej przez Sahrawi Association for the Defense of Human Rights (ASADEH) pod zarzutem ludobójstwa, a kilka godzin później wrócił do Algierii.

Jeśli chodzi o telefon komórkowy ministra spraw wewnętrznych, rząd poinformował po tym, jak Grande-Marlaska padła ofiarą dwóch ataków w tym samym czerwcu 2021 r. W pierwszym skradziono 4 megabajty, a w drugim znacznie większy wolumen informacji, 6,3 gigabajta. .

Analiza terminali innych członków rządu pozwoliła również zidentyfikować próbę zainfekowania telefonu szefa rolnictwa Luisa Planasa, która zakończyła się niepowodzeniem i również miała miejsce w czerwcu 2021 r.

Słuchaj na żywo COPE, najlepszych rozmówców Radia. Jeśli chcesz, możesz pobrać aplikację COPE do iOS I android.

I pamiętaj, w COPE znajdziesz najlepszą analizę bieżących wydarzeń, nasze klucze komunikacyjne do zrozumienia wszystkiego wokół siebie, najlepsze historie, rozrywkę, a przede wszystkim te głosy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *