Sejm RP przyjął rezolucję żądającą od Niemiec reparacji wojennych

WARSZAWA, 15 września (Sputnik) .- Izba Niższa Sejmu w przeważającej mierze przyjęła uchwałę zobowiązującą Berlin do wypłaty odszkodowania za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej.

Dokument opracowany przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) został przyjęty 418 głosami za, 4 przeciw i 15 wstrzymujących się.

Zgodnie z tekstem „Rzeczpospolita Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za liczne straty ludzkie i materialne spowodowane przez rząd niemiecki”.

Warto też zauważyć, że Warszawa nigdy nie zrzekła się roszczeń do Berlina.

„Nie ma żadnej moralnej ani prawnej podstawy dla twierdzenia, że ​​roszczenia te zostały wycofane lub straciły na znaczeniu z biegiem lat” – dodaje rezolucja.

Polski ustawodawca stwierdził również, że niemieckie reparacje będą podstawą do „podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej”.

W Warszawie pytanie, czy Niemcy mają wypłacić Polsce reparacje za szkody z II wojny światowej, pojawiło się kilka lat temu i utworzono specjalną komisję sejmową, która miała wyliczyć te kwoty.

Ze strony niemieckiej twierdzą, że Polakom nic nie zaoferują, bo sprawa została załatwiona kilkadziesiąt lat temu. Według niemieckiej opowieści Polska zrezygnowała z domagania się reparacji w 1953 roku.

1 września lider PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że jego kraj zażąda od Niemiec prawie 1,3 miliarda dolarów reparacji wojennych. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.