Sekret przezroczystych żab i dlaczego mogą pomóc w zapobieganiu chorobom

Stają się prawie niewidoczne podczas odpoczynku, a to może pomóc ludziom.

badanie Ostatnio to zasugerował Szklane żaby z Kostaryki może pomóc w zapobieganiu śmiertelnym zakrzepom krwi u ludzi.

Ma to związek z jedną z cech zwierzęcia: Czasami stajesz się prawie całkowicie niewidzialny.

Szklane żaby używają sztuczek, aby unikać jednolitych kolorów, dzięki czemu są prawie niewidoczne, aby drapieżniki ich nie widziały. Ale w większości przypadków, w każdym razie, można w nich zobaczyć niektóre ich narządy.


Czy mogą pomóc w zapobieganiu śmiertelnym udarom? Zdjęcie: Licencjonowany Ben Tsai https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Co pokazują teraz badania biologów Jessie Delia (Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork) W Carlosa Tapwady (Duke University), opublikowane w czwartek w czasopiśmie naukapolega na tym, że kiedy te żaby odpoczywają, ich erytrocyty znajdują się w ich wątrobach i stają się praktycznie niewidoczne.

Odkrycie może pomóc dowiedzieć się, jak zapobiegać zakrzepom krwi, ponieważ żaby polegają na hemoglobinie, kolorowym białku w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen w całym ciele.

Aby to sprawdzić, naukowcy zwrócili się nie ku światłu, ale ku dźwiękowi i doszli do wniosku, gdy zdali sobie sprawę, że żaby nie zachowują się tak samo, gdy są znieczulone i kiedy śpią.

Czy można pomóc ludziom?

Biolodzy wciąż nie rozumieją, w jaki sposób zwierzętom udało się zebrać wszystkie swoje komórki bez śmierci z powodu zakrzepów krwi, co jest optymistyczne.

U większości kręgowców, gdy komórki krwi zderzają się ze sobą, dochodzi do koagulacji, a powstały skrzep może utworzyć strup zamykający ranę lub, jeśli skrzep znajduje się w naczyniu krwionośnym, może zablokować krążenie i zabić stworzenie.

Szklane żaby mogą stać się prawie niewidoczne.  Zdjęcie: Brian Gratwick Licencjonowany https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
Szklane żaby mogą stać się prawie niewidoczne. Zdjęcie: Brian Gratwick Licencjonowany https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Delia i Tapwada odkryli właśnie to Kontrolowane szklane żaby, że tak powiem, koagulacja. Jeśli przyszłe badania rzucą światło na to, co zapewnia im bezpieczeństwo, może to doprowadzić do leczenia zmniejszającego śmiertelność z powodu udaru mózgu u ludzi.

Należy pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, każdego roku z powodu zakrzepów umiera do 100 000 osób.

Szklane żaby

Szklane żaby pochodzą z lasów Ameryki Środkowej i Południowej, rozciągając się od południowego Meksyku po Panamę i przez Andy, od Wenezueli po Boliwię.

Niektóre gatunki występują w dorzeczach Amazonki i Orinoko, w Górach Skalistych Gujany, w południowo-wschodniej Brazylii i północnej Argentynie oraz w całej Kolumbii.

Ponieważ jest nadrzewny, żyje tylko w niższych warstwach, w warstwie drzew lub w pobliżu rzek i strumieni lasów tropikalnych.

Zobacz też

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.