Skamielina została odkryta w Jehol Biota – ekosystemie sprzed 133 do 120 milionów lat – w północno-wschodnich Chinach, a osady są skarbnicą odkryć skamielin, w tym przykładów starożytnej podróży. Naukowcy nazwali ten gatunek Yuanchuavis na cześć Yuanchu, legendarnego chińskiego ptaka.
„Nigdy nie widzieliśmy takiej mieszanki różnych rodzajów piór ogona u skamieniałych ptaków” – powiedział w oświadczeniu Jingmaye O’Connor, autor badań i paleontolog z Muzeum Terenowego w Chicago. O’Connor jest zastępcą kuratora ds. gadów kopalnych w Negaunee Integrative Research Center w Muzeum Polowym.
„Miała wachlarz krótkich piór u podstawy, a następnie dwa bardzo długie pióropusze” – powiedział O’Connor. „Długie pióra były zdominowane przez centralny kręgosłup, zwany rachis, i ostatecznie nadęty. Gromada wachlarzowa z krótkim ogonem z dwoma długimi piórami zwanymi pintail, widzimy u niektórych współczesnych ptaków, takich jak sunbirds i quetzals. „
O’Connor powiedział, że Ioanchowavis prawdopodobnie latał podobnie do kwezala, ptaka z dżungli, który nie ma wyjątkowych zdolności lotu. Duże pióra ogona były wystarczająco duże, aby powodować znaczny opór, mimo że były lekkie.
Krótkie ogony są kojarzone z ptakami żyjącymi w trudnych warunkach, gdzie ich zdolność do latania jest uzależniona od umiejętności przetrwania, takich jak ptaki morskie. Bardziej skomplikowane ogony często można znaleźć u ptaków zamieszkujących lasy.
„To nowe odkrycie wyraźnie pokazuje, w jaki sposób interakcja między doborem naturalnym i płciowym ukształtowała ogony ptaków z ich najwcześniejszej historii” – powiedział Wang Min, autor badań i badacz z Chińskiej Akademii Nauk. „Yuanchuavis to pierwsze udokumentowane wydarzenie z udziałem rożków w Enantiornithes, najbardziej udanej grupie ptaków mezozoicznych”.
Naukowcy zidentyfikowali dwie różne struktury ogona z innych enancjomtynów, które zostały włączone do Yuanchuavis.
„Wachlarz ogonowy działa aerodynamicznie, podczas gdy wydłużone środkowe podwójne wałki są używane do szerokości, co razem odzwierciedla interakcję między doborem naturalnym a doborem płciowym” – powiedział Wang.
Zwierzęta nie tylko przystosowują się do przetrwania, ale ich własny gatunek pomaga im przetrwać. W tym przypadku Yuanchuavis rozwinął pióra ogonowe, które utrudniały im latanie i czyniły je bardziej widocznymi dla drapieżników. O’Connor powiedział, że odkrycie podkreśla znaczenie doboru płciowego podczas ewolucji.
„Naukowcy nazywają taką cechę, jak duży, wyimaginowany ogon„ uczciwym sygnałem ”, ponieważ jest to szkodliwe, więc jeśli zwierzę, które go nosi, jest w stanie przetrwać z takim upośledzeniem, to znak, że jest to naprawdę odpowiednie” – powiedział O’Connor. „Samica patrzyła na samca z postrzępionymi piórami na ogonie i myślała: 'Cholera, jeśli potrafi przeżyć nawet z tak śmiesznym ogonem, musi mieć naprawdę dobre geny. „
Ptaki o wyszukanym upierzeniu to zazwyczaj samce. Skupiają się tak bardzo na utrzymaniu swoich piór, że nie zapewniają dobrej opieki chłopcom. Błyszczące pióra również przyciągają do gniazd drapieżniki. Ale im bardziej nalegają samice na swoje pisklęta i dbają o nie.
Pomimo tego, że początkowo enancjomeryny kwitły, nie przetrwały wyginięcia, które zgładziło dinozaury 66 milionów lat temu. Najprawdopodobniej dlatego, że mieszkały w lasach, które spłonęły po uderzeniu asteroidy, lub dlatego, że nie przystosowały się do szybkiego wzrostu.
„Zrozumienie, dlaczego żywe ptaki są obecnie najbardziej skuteczną grupą kręgowców na Ziemi, jest niezwykle ważnym pytaniem ewolucyjnym, ponieważ cokolwiek pozwoliło im odnieść taki sukces, pozwoliło im również przetrwać w cieniu gigantycznego meteorytu uderzającego w planetę, gdy wszyscy Inne ptaki na planecie „Dinozaury wyginęły” – powiedział O’Connor.
Skamieniałości nie zawsze ujawniają sposób, w jaki dobór płciowy kształtuje gatunek.
„Dobrze zachowane pióra ogona tego nowego skamieniałego ptaka dostarczają fascynujących nowych informacji o tym, jak dobór płciowy ukształtował ogon ptaka od najwcześniejszych etapów” – powiedział Wang.
„Złożoność, jaką widzimy w upierzeniu Yuanchuavis, jest związana z jednym z powodów, dla których zakładamy, że żywe ptaki są niezwykle różnorodne, ponieważ mogą rozdzielać się na różne gatunki tylko dzięki różnicom w upierzeniu i śpiewie” – powiedział O’Connor. „To zdumiewające, że Yuanchuavis pozwala nam postawić hipotezę, że ten rodzaj złożoności piór mógł już istnieć we wczesnej kredzie”.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”