Słowacja jest gotowa wysłać 11 Mig-29 w celu wzmocnienia ukraińskich sił powietrznych

Słowacja, mały środkowoeuropejski członek NATO, oraz Unia Europejska, która odziedziczyła po prosowieckiej przeszłości imponującą flotę ponaddźwiękowych myśliwców MiG-29, rozważają przekazanie Ukrainie wszystkich z nich. Kontrola jego przestrzeni powietrznej przez rosyjskie siły powietrzne.

Moskwa zaatakowała Ukrainę 24 lutego i od tego czasu kilka państw NATO wykazało chęć pomocy małym ukraińskim siłom powietrznym, zwłaszcza Polsce.

We wtorek słowacki minister obrony Jaroslav Knott, wraz ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace, powiedział, że „prawdopodobnie” „omówią przyszłość” po wylądowaniu 11 myśliwców Mig-29 jego kraju. Pod koniec sierpnia.

Słowacja od początku września negocjuje z sojusznikami NATO Czechami i Polską monitorowanie słowackiej przestrzeni powietrznej, ponieważ rezygnacja z Mig-29 oznaczałaby utratę kontroli nad obszarem.

G-7 mówi o większym wsparciu dla Ukrainy

„Nie podjęto jeszcze żadnej decyzji i obecnie nie ma dyskusji [pero] Jesteśmy gotowi omówić to później – powiedział Knott.

Ze swojej strony Wallace powiedział, że Wielka Brytania nie rozważa teraz oddania Ukrainie myśliwców, ale pomoże w obronie swojej przestrzeni powietrznej po tym, jak Słowacja wycofała swoją mieszankę.

Od początku inwazji Ukraina wzywa zachodnich sojuszników do dostarczania myśliwców, aby rzucić wyzwanie rosyjskiej przewadze powietrznej.

Jednak USA i ich sojusznicy niechętnie udostępniają mu samoloty, o które prosi, w obawie przed sprowokowaniem reakcji Moskwy, a NATO ostrzega, że ​​dostarczenie Ukrainie samolotów bojowych byłoby równoznaczne z przystąpieniem do konfliktu.

Knott powiedział, że dostawa myśliwców na Ukrainę wymaga szczegółowej dyskusji z sojusznikami na temat konsekwencji. „Ale politycznie tak, mogę powiedzieć, że Ukraińcy mają pozytywny stosunek do pomocy z MiG-29”.

Słowacja podpisała umowę na zakup 14 myśliwców F-16 od USA w celu zastąpienia Mig-29, ale rozpoczęcie dostaw zostało przesunięte do 2024 roku.

Słowacja od początku wojny dostarcza Ukrainie ciężkiej broni. Jego darowizny obejmują system obrony powietrznej S-300 z czasów sowieckich, helikoptery wojskowe i tysiące wyrzutni rakietowych Grad.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.