Słowacja razem z Polską wyśle ​​na Ukrainę 13 myśliwców MiG-29

Słowacja razem z Polską wyśle ​​na Ukrainę 13 myśliwców MiG-29

Ponieważ Chiny rozważają wysłanie broni do Rosji, amerykańscy urzędnicy będą uważnie obserwować spotkanie Xi-Putin.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że uważnie obserwują oznaki, że Chiny robią postępy w dostarczaniu Rosji broni przed przyszłotygodniowym szczytem między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Szczyt nie był zaskoczeniem dla Białego Domu, ponieważ od tygodni krążyły pogłoski, że takie spotkanie się odbędzie. Istnieją jednak głębokie obawy, że partnerstwo „bez ograniczeń”, które Xi i Putin potwierdzili na poprzednich spotkaniach, może zostać pogłębione podczas bezpośrednich rozmów.

Jak dotąd nic nie wskazuje na to, by Pekin podjął ostateczną decyzję o udzieleniu śmiercionośnej pomocy wysiłkom wojennym Moskwy. Ale rozważają to, codziennie monitorując wywiad pod kątem oznak, że Xi robi postępy, według urzędników amerykańskich.

Miejscem takiego ogłoszenia może być spotkanie w przyszłym tygodniu.

„Mamy na to oko” – powiedział w tym tygodniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. „Oczywiście Rosja ma swoje własne interesy w próbie wciągnięcia innych krajów w ten konflikt, ale nasze stanowisko jest takie samo, niezależnie od tego, czy się spotkają, czy nie”.
Wśród amerykańskich urzędników nie ma obaw, że chińska broń może pomóc Rosji odnieść decydujące zwycięstwo na Ukrainie. Zamiast tego istnieje obawa, że ​​śmiercionośna pomoc z Pekinu może przedłużyć konflikt, co zdaniem amerykańskich urzędników sprzyja Putinowi.

Przedłużająca się wojna byłaby również korzystna dla Chin, gdyby zasoby i uwaga USA były skierowane na Ukrainę, a nie do Azji, gdzie Pekin staje się coraz bardziej asertywny militarnie.

Tymczasem amerykańscy urzędnicy twierdzą, że pracują nad skontaktowaniem się Xi przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mając nadzieję, że zapytają go bezpośrednio.

„Uważamy, że perspektywa Ukrainy jest ważna dla Chin” – powiedział CNN sekretarz prasowy Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder. „Oczywiście, motywacje Rosji są straszne. Rosjanie nielegalnie najechali i okupowali Ukrainę. Mamy nadzieję, że prezydent Xi i chiński rząd odniosą korzyści ze zrozumienia implikacji ich poparcia dla Rosji”.

Natasha Bertrand z CNN przyczyniła się do powstania tego artykułu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *