Słynny polski poeta Adam Zhakzevsky zmarł w wieku 75 lat

Adam Zakazhevsky, jeden z największych polskich poetów, zginął w Krakowie po atakach 11 września na Stany Zjednoczone.

WARSZAWA, Polska – W Crago zmarł słynny polski poeta Adam Zhakzevsky, który wyraził tragiczne reakcje na globalną erozję, będącą wyrazem szoku i straty po atakach z 11 września w Stanach Zjednoczonych. Ma 75 lat.

Śmierć Jagajevsky’ego, który był na Światowym Dniu Poezji UNESCO, potwierdziła w niedzielę Christina Krinica, wydawca A5 Publishing. Nie podano przyczyny śmierci.

„Próba gloryfikowania zniekształconego świata” przez Zhagjovsky’ego została napisana przed atakami, ale nabrała one nowego i historycznego znaczenia. Przetłumaczony na język angielski przez Claire Cavanaugh i opublikowany w The New Yorker po tragedii z 2001 roku, ten wiersz jest spojrzeniem wstecz na szczęśliwe chwile i uznanie trwających okrucieństw świata.

Widziałeś stylowe łodzie i statki;

Jeden z nich odbył przed nim długą podróż,

Na innych czekało solne zapomnienie.

Słyszałeś, jak kaci śpiewają z radości.

Musisz chwalić zniekształcony świat.

Jagajevsky powiedział, że najbardziej interesował go „świat historyczny poruszający się w stałym lub zupełnie innym rytmie ze światem kosmicznym”.

„Te światy walczą, ale kończą się ze sobą – to naprawdę zasługuje na głębszą refleksję” – powiedział w wywiadzie.

Prowadził warsztaty poetyckie na Uniwersytecie Jacqueline w Krakowie oraz twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Był także wykładowcą na University of Chicago.

Szwedzkie media podały, że był wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Pisarze na całym świecie chwalili Zhagjovsky’ego.

Jory Graham, zdobywca nagrody Pulitzera, „Dear Voyager & Voice for Ages. Nie przestaniemy słuchać tego, co mamy do powiedzenia. Jesteś tu na zawsze. ”

Salman Rushdie napisał na Twitterze „Emerytura, poeta. Żyj swoją pracą. ”

W Polsce laureatka Nagrody Nobla Olga Dokorsuk powiedziała, że ​​studenci „uwielbiali go, ponieważ był szczególnie utalentowany w poezji i umiał o niej mówić”. Powiedział, że przeczyta werset „specjalnym, ceremonialnym dźwiękiem, który wywołuje jedynie poezję”.

Pod koniec lat sześćdziesiątych nowej fali Polski, czyli pokolenia ’68, Zhagjovsky był czołową postacią ruchu literackiego, domagając się prostego języka odnoszącego się bezpośrednio do rzeczywistości. Była to reakcja na bogate wiersze wychwalające życie w PRL-u.

Jagajevsky i inny poeta Julian Kornhauser napisali książkę, która stała się deklaracją ruchu. Agatha Kournhauser-Duda, córka Kornahousera, jest teraz pierwszą kobietą w Polsce.

Po podpisaniu protestu 59 intelektualistów przeciwko zmianom ideologicznym w polskiej konstytucji, prace Zakażewskiego zostały zakazane przez polskie władze komunistyczne w 1975 roku, obiecując nierozerwalny sojusz ze Związkiem Radzieckim i żywotną rolę partii komunistycznej. W 1982 r. Wyemigrował do Paryża, ale w 2002 r. Wrócił do Polski i zamieszkał w Crago.

Zkazhevsky urodził się w czerwcu 1945 roku w Luo, obecnie Lwowie na Ukrainie. W tym samym roku jego rodzina musiała przenieść się do zachodniej i środkowej Polski, ponieważ po II wojnie światowej zmieniły się granice i miasto stało się częścią Związku Radzieckiego. W jego pracach widać odbicie utraty rodzinnej ojczyzny. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jacqueline.

Jego zbiory poezji to „Niewidzialna ręka”, „Duchowość początkowa” i „Asymetria”. Zdobyła Międzynarodową Nagrodę Literacką Newstot w 2004 r., Literacką Nagrodę Nobla i wiele innych nagród literackich, w tym nagrodę Princess of Asturias w 2017 r., Za najlepszy na świecie język hiszpański mówiący po ludzku.

W 2016 r. Otrzymał kilka odznaczeń państwowych oraz Francuską Legię Honorową.

———

Hillel Italy przyczynił się do powstania tego raportu z Nowego Jorku.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *