Sobota 9 kwietnia 2022 (04:00 GMT)

Ta treść została opublikowana 09 kwietnia 2022 – 03:55

================

Wojna na Ukrainie

================

Stany Zjednoczone Ameryki

USA wysyłają rakiety Patriot na Słowację w zamian za system obronny dla Ukrainy

Waszyngton (EFE). – Stany Zjednoczone rozmieszczą na Słowacji baterię przeciwrakietową Patriot w zamian za wysłanie przez ten kraj na Ukrainę systemu obrony przeciwlotniczej, który pomoże chronić ukraińską przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi samolotami i rakietami, w przypadku braku strefy wykluczenia. Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek w oświadczeniu, że jedna z jego baterii Patriot została „przeniesiona” na Słowację w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa po tym, jak Bratysława wysłała na Ukrainę rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300.

Ukraina

Dziesiątki zabitych w ataku na zapełniony cywilami dworzec kolejowy w Donbasie

Moskwa/Kijów (EFE). – Atak na stację kolejową w mieście Kramatorsk w kontrolowanym przez wojska ukraińskie Donbasie, gdzie znaleziono blisko 4 tys. cywilów chcących uciec z tego obszaru, zabił w piątek co najmniej 50 osób. 87 rannych, masakra, którą Kijów przypisuje siłom rosyjskim i której Rosja zaprzecza. Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kirilenko zauważył, że wśród zabitych jest wiele dzieci.

Zełenski

Zełenski oskarża Rosję o „unicestwienie” ludności cywilnej po ataku na stację

Kijów / Moskwa / Waszyngton (EFE). Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że atak na stację kolejową w Kramatorsku jest dowodem na to, że Rosja „zabija” ludność cywilną. Zełenski powiedział na Facebooku, że atak rakietowy Toczka-U miał miejsce na dworcu kolejowym, „gdzie tysiące cywilów czekało na ewakuację…”. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło również, jakoby jego siły zbrojne dokonały ataku. A w Waszyngtonie rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział na konferencji prasowej, że według jego informacji był to rosyjski atak rakietą balistyczną krótkiego zasięgu.

Zełenski domaga się, aby ataki na Bucza i Kramatorsk były w sądzie

Pismo międzynarodowe (EFE): Dziś rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał, aby rosyjskie ataki na ludność cywilną w Buczy i Kramatorsku kilka dni temu były częścią zarzutów stawianych napastnikowi w sądzie. „Podobnie jak masakra w Buczy, podobnie jak wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, atak rakietowy na Kramatorsk powinien być jednym z zarzutów w sądzie, co na pewno się stanie” – powiedział ukraiński przywódca w wiadomości wideo w Telegramie.

Unia Europejska

Von der Leyen Zelensky obiecał przyspieszyć rozpatrywanie kandydatury UE

Kijów (WFE). – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała w najbliższy piątek prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego fundacja przygotuje raport na temat kandydatury procesu akcesyjnego jego kraju do Unii Europejskiej. UE „W ciągu tygodni”, po udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w raporcie, który ci przekazałem. „To ważny krok w kierunku Unii Europejskiej” – powiedziała Zełenskiemu von der Leyen, wręczając mu kopertę z dokumentem na konferencji prasowej w pałacu prezydenckim w Kijowie. Ponadto obiecali więcej pieniędzy na broń w walce z Rosją. Von der Leyen powiedział, że widział „ludzkość odciętą” w mieście Bucha, gdzie wraz z Josepem Borrellem odwiedził masowy grób cywilów zabitych podczas rosyjskiej okupacji miasta.

Handel UE

UE oczekuje, że wojna zmieni długoterminowe modele handlu

Waszyngton (EFE). Według wiceprezesa wykonawczego i prezesa grupy Unia Europejska oczekuje, że wojna na Ukrainie zmieni modele handlowe bloku nie tylko w nadchodzących miesiącach i latach, ale także w dłuższej perspektywie. Polityka konkurencji, Marguerite Vestager. Podczas okrągłego stołu z dziennikarzami w Waszyngtonie w ramach swojej dzisiejszej wizyty w Stanach Zjednoczonych Vestager wyjaśnił, że Unia Europejska zmieni i zdywersyfikuje źródła surowców i jest obecnie silnie uzależniona w swoim zdaniu od Rosji i Ukrainy. .

uchodźcy

Liczba ukraińskich uchodźców wzrosła do 4,3 mln, choć ich liczba spadła

Genewa (EFE). Ponad 4,32 miliona Ukraińców opuściło swój kraj w wyniku wojny, poinformowała w piątek agencja ONZ ds. uchodźców, chociaż w ostatnich dniach napływ ten zwolnił. W minionym dniu UNHCR dodało około 5000 nowych uchodźców, najniższą liczbę od czasu inwazji rosyjskiej, która rozpoczęła się 24 lutego. Polska przyjmuje 2,5 miliona tych ukraińskich uchodźców.

Kary

Unia Europejska zamroziła 30 mld euro aktywów rosyjskich oligarchów i podmiotów

Bruksela (EFE). Unia Europejska (UE) do tej pory zgłosiła zamrożone aktywa i podmioty oligarchiczne z Rosji i Białorusi o wartości około 30 000 mln euro w wyniku zastosowania sankcji nałożonych za inwazję na Ukrainę, podała w piątek Komisja Europejska w komunikacie prasowym. oświadczenie. Zamrożone aktywa obejmują statki, helikoptery, nieruchomości o wartości około 29,5 miliarda euro i dzieła sztuki o wartości około 6,7 miliarda euro, powiedział dyrektor. Ponadto zamrożono około 196 000 milionów euro transakcji.

Próżnia

Rosja zapowiada budowę stacji orbitalnej po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Moskwa (EFE). Rosja ogłosiła plany budowy nowej Stacji Orbitalnej (ROSS), po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w związku z zachodnimi sankcjami w związku z rosyjską kampanią wojskową na Ukrainie. Rada Nadzorcza Roskosmosu dała zielone światło projektowi budowy modułowej stacji, po zatwierdzeniu wstępnego projektu dla ROSS, jak podała w oświadczeniu Rosyjska Agencja Kosmiczna.

————————

Maroko Hiszpania

Maroko wznawia morskie przewozy pasażerskie z Hiszpanią

Rabat (EFE): Marokański rząd zezwolił w piątek marokańskim przewoźnikom pasażerskim łączącym porty Maroka i Hiszpanii na natychmiastowe wznowienie lotów po dwóch latach zawieszenia lotów. Marokańskie Ministerstwo Transportu i Logistyki w piśmie otrzymanym przez Effie wezwało firmy działające na liniach morskich łączących porty północne Tanger, Tanger Med, Nador i Al Hoceima z portami hiszpańskimi do wznowienia działalności.

telewizja amerykańska

Po fuzji narodził się gigant streamingowy Warner Bros Discovery

Waszyngton (EFE). Warner Bros. Discovery, nowa amerykańska firma zajmująca się mediami strumieniowymi, powstała w piątek po zakończeniu wartej wiele milionów dolarów fuzji grup rozrywkowych Warner Media i Discovery. Konkurując z liderami branży, takimi jak Netflix i Disney, Warner Bros. Discovery łączy jedną z największych bibliotek treści na rynku i ponad sto marek, w tym telewizję, filmy i wiadomości, takie jak HBO, CNN, DC Comics i Eurosport.

USA przestrzeń

Ekscytacja po wystrzeleniu pierwszej misji specjalnej na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Miami (USA) (EFE). – Pierwsza prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) została pomyślnie wystrzelona w piątek z NASA Kennedy Space Center na Florydzie (USA), kierowana przez byłego latynoskiego astronautę NASA Michaela Lopeza-Alegria. Po starcie Ax-1 i załogi na pokładzie Dragona i na szczycie prywatnej rakiety SpaceX Falcon 9, urzędnicy startowi „bez możliwości oddychania nadchodzącymi emocjami”, powiedział później L. Lueder, dyrektor operacyjny L. Lueder, powiedział później, NASA.

Peru Fujimori

Międzyamerykański sąd nakazuje Peru nie wypuszczać Fujimori

SAN JOSE (EFE): Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka (Międzyamerykański Trybunał) w piątek nakazał Peru, aby powstrzymał się od zwolnienia z więzienia byłego prezydenta Alberto Fujimoriego, któremu peruwiański Trybunał Konstytucyjny przyznał amnestię. „Państwo Peru musi powstrzymać się od wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego Peru z 17 marca 2022 r., który przywraca skutki „humanitarnej” amnestii przyznanej Alberto Fujimori Fujimori 24 grudnia 2017 r.” Sąd Międzyamerykański.

Przemoc w Salwadorze

Według Bukele .a w Salwadorze aresztowano ponad 8000 członków gangu

San Salwador (EFE). – Ponad 8000 domniemanych członków gangu zostało aresztowanych w Salwadorze w ramach nadzwyczajnego reżimu, ogłoszonego z powodu eskalacji morderstw, w wyniku których zginęło ponad 80 osób, o czym poinformował we wczesnych godzinach tego piątku prezydent Neb Bokil na Twitterze. „Ponad 8000 członków gangu zostało aresztowanych w ciągu 13 dni, z czego tylko 12 z systemem wyjątków” – napisał prezydent na portalu społecznościowym.

Will Smith

Akademia Hollywood: Will Smith nie weźmie udziału w rozdaniu Oscarów przez dekadę

Los Angeles (USA). Akademia Hollywood zgodziła się w piątek zawetować wszystkie jego wydarzenia, w tym rozdanie Oscarów, w ciągu następnych 10 lat, jako środek karny za policzek, który wymierzył komikowi Chrisowi rockowi podczas niedawnej ceremonii wręczenia nagród. „Pan Smith nie będzie mógł uczestniczyć, fizycznie lub wirtualnie, w żadnym z wydarzeń lub programów Akademii Hollywood, w tym między innymi w ceremonii rozdania Oscarów” – prezes Akademii David Rubin i dyrektor generalny Don Hudson. „Akceptuję i szanuję decyzję Akademii” – powiedział Will Smith w krótkim oświadczeniu po usłyszeniu wiadomości. EFE

NCH-CD

© EFE 2022. Redystrybucja i retransmisja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.