Solar Eclipse 2021: Jak i kiedy oglądać czerwcowy „Pierścień ognia”

Solar Eclipse 2021: Jak i kiedy oglądać czerwcowy „Pierścień ognia”

Niektórzy ludzie na półkuli północnej będą mogli uchwycić pierwsze dwa zaćmienia Słońca w tym roku 10 czerwca.

Zaćmienie to jest zaćmieniem obrączkowym, co oznacza, że ​​Księżyc znajduje się na tyle daleko od Ziemi, że wydaje się mniejszy niż Słońce.

Kiedy księżyc przecina ognistą gwiazdę, będzie wydawał się mniejszy niż słońce, pozostawiając miejsce na jasne światło świecące wokół krawędzi. Nazywa się to „pierścieniem ognia” i będzie widoczne dla niektórych ludzi w Grenlandii, północnej Rosji i Kanadzie, podała NASA.

Nazwa „annular” pochodzi od łacińskiego słowa „annulus”, co oznacza okrągły kształt, Według kalendarza rolników.

Inne kraje na półkuli północnej, w tym Wielka Brytania i Irlandia, będą mogły zobaczyć częściowe zaćmienie, w którym księżyc pokrywa tylko część Słońca. Cień w postaci gwoździ pokryje inny procent słońca, w zależności od Twojej lokalizacji.

The Farmers’ Almanac mówi, że pierścieniowa ścieżka – która prowadzi, gdzie pojawił się Pierścień Ognia – rozpocznie się nad północnymi Stanami Zjednoczonymi, a następnie przetnie Biegun Północny, zanim zakończy się w północno-wschodniej Rosji.

Kiedy widzisz zaćmienie Słońca?

Księżyc zacznie zakrywać słońce o 4:12 rano ET (13:42 ET) 10 czerwca, według Farmers’ Almanac.

Zaćmienie obrączkowe rozpoczyna się o 5:50 ET (15:20 EST), osiąga szczyt o 6:42 ET (16:12 EST) i kończy się o 7:34 ET (17:04 standardowego czasu indyjskiego). Wreszcie częściowe zaćmienie kończy się o 9:11 czasu wschodniego (18:41 czasu wschodniego).

Aby uzyskać bardziej szczegółowe czasy związane z Twoją lokalizacją geograficzną, sprawdź CzasIData.com.
Jeśli nie możesz zobaczyć zaćmienia, NASA A Projekt Wirtualnego Teleskopu Będą transmitowane transmisje na żywo.

Jak oglądać bezpiecznie

Ponieważ część światła słonecznego będzie świecić zza księżyca, ważne jest, aby nosić odpowiednią ochronę oczu podczas oglądania zaćmienia słońca. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.
Upewnij się, kupując filtr słoneczny, że Spełnia międzynarodowe normy ISO 12312-2 Aby chronić twoje oczy. AAS powiedział, że „okulary do zaćmienia” kosztują 2 dolary i są jedynym bezpiecznym sposobem oglądania zaćmienia.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których należy pamiętać, według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego:

  • Zawsze sprawdzaj filtr słoneczny przed użyciem; Jeśli jest porysowany, przebity, podarty lub uszkodzony, wyrzuć go. Przeczytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami wydrukowanymi lub zapakowanymi z filtrem.
  • Zawsze nadzoruj dzieci z filtrami słonecznymi.
  • Jeśli normalnie nosisz okulary, noś je dalej. Umieść na nim okulary Eclipse lub umieść przed nim przenośny wizjer.
  • Stań nieruchomo i zakryj oczy okularami zaćmienia lub wizjerem słonecznym, zanim spojrzysz na jasne słońce. Po spojrzeniu na słońce odwróć się i wyjmij filtr; Nie zdejmuj go patrząc na słońce.
  • Nie patrz na niezasłonięte lub częściowo zasłonięte słońce przez niefiltrowaną kamerę, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne.
  • Podobnie, nie patrz na słońce przez aparat, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne podczas korzystania z okularów zaćmienia lub przenośnej przeglądarki słonecznej; Skoncentrowane promienie słoneczne mogą uszkodzić filtr i dostać się do oczu, powodując poważne obrażenia.
  • Zasięgnij porady eksperta od astronoma przed użyciem filtra słonecznego z aparatem, teleskopem, lornetką lub innym urządzeniem optycznym; Pamiętaj, że filtry słoneczne muszą być przymocowane z przodu każdego teleskopu, lornetki, wizjera lub innej optyki.

Zaćmienie Słońca i Księżyca

W tym roku, oprócz dwóch zaćmień Słońca, będą dwa zaćmienia Księżyca, z których trzy będą widoczne dla niektórych w Ameryce Północnej, według starożytny kalendarz rolnika.
NASA projektuje nowe skafandry kosmiczne na nadchodzącą misję księżycową w 2024 r

Po zaćmieniu Słońca 10 czerwca kolejna szansa na zobaczenie zaćmienia pojawi się dopiero 19 listopada. To częściowe zaćmienie Księżyca może być obserwowane przez obserwatorów nieba w Ameryce Północnej i na Hawajach między 1:00 a 7:06 ET.

Rok zakończy się całkowitym zaćmieniem Słońca czwartego grudnia. Nie będzie widoczny w Ameryce Północnej, ale osoby na Falklandach, południowym krańcu Afryki, Antarktydzie i południowo-wschodniej Australii będą w stanie go dostrzec.

Oto, na co możesz się spodziewać w 2021 r.

pełnia księżyca

W normalnym roku 2021 będzie miał 12 pełni księżyca. (W zeszłym roku było 13 pełni księżyców, z czego dwa w październiku).

Oto wszystkie pozostałe w tym roku pełnie księżyca i ich nazwy, według starożytny kalendarz rolnika:

24 czerwca – Truskawkowy Księżyc

23 lipca – Pak Mun

22 sierpnia – Księżyc Jesiotra

20 września – Harvest Moon

20 października – Księżyc Rybaka

19 listopada – księżyc bobra

18 grudnia – Zimny ​​Księżyc

Koniecznie sprawdź również inne nazwy tych księżyców, przypisywane ich plemionom rdzennych Amerykanów.

deszcz meteorytów

Deltę Wodnika najlepiej widać z tropików południowych i osiągnie szczyt między 28 a 29 lipca, kiedy księżyc jest w 74% w pełni.

Co ciekawe, jeszcze tej samej nocy szczyt meteorytów – Alpha Capricorn. Jest to znacznie słabszy deszcz, ale wiadomo, że podczas szczytu tworzy jasne kule ognia. Karpikornidy będą widoczne dla wszystkich, bez względu na to, po której stronie równika się znajdujesz.

Deszcz meteorów Perseidów, najpopularniejszy w tym roku, osiągnie swój szczyt między 11 a 12 sierpnia na półkuli północnej, kiedy księżyc jest w pełni w zaledwie 13%.

Oto harmonogram spadających meteorów na resztę roku, według Prognoza deszczu meteorytów EarthSky.

8 października: Smok

21 października: Orionidy

4-5 listopada: Południowe Taurydy

11-12 listopada: na północ od Torres

17 listopada: Leonidy

13-14 grudnia: Bliźnięta

22 grudnia: Ursydzi

Nowy obraz NASA pokazuje gwałtowną energię naszej galaktyki

Widoczne planety

Skywatcherzy będą mieli wiele okazji, aby dostrzec planety na naszym niebie podczas wyznaczonych poranków i wieczorów w 2021 roku, zgodnie z Przewodnik planetarny kalendarz rolnika.

Większość z nich można zobaczyć gołym okiem, z wyjątkiem odległego Neptuna, ale najlepszy widok zapewni lornetka lub teleskop.

Merkury pojawi się jako jasna gwiazda na porannym niebie od 27 czerwca do 16 lipca i od 18 października do 1 listopada. Planeta zaświeci się na nocnym niebie od 31 sierpnia do 21 września i od 29 listopada do 31 grudnia.

Wenus, naszą najbliższą sąsiadkę w Układzie Słonecznym, można zobaczyć na zachodnim niebie o zmierzchu wieczorem do 31 grudnia. Jest drugim po Księżycu najjaśniejszym obiektem na naszym niebie.

Mars wydaje się czerwonawy na porannym niebie między 24 listopada a 31 grudnia, a na wieczornym niebie pojawi się do 22 sierpnia.

Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym, jest trzecim najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Gigant będzie wyświetlany na porannym niebie do 19 sierpnia. Szukaj go wieczorem od 20 sierpnia do 31 grudnia – ale najlepiej będzie od 8 sierpnia do 2 września.

Tylko pierścienie Saturna można zobaczyć przez teleskop, ale samą planetę nadal można zobaczyć gołym okiem rano do 1 sierpnia i wieczorem od 2 sierpnia do 31 grudnia. Planeta będzie w najlepszym wydaniu przez pierwsze cztery dni sierpnia. .

Lornetki lub teleskopy pomogą Ci wykryć zielonkawą poświatę Urana rano od 16 maja do 3 listopada oraz wieczorem od 4 listopada do 31 grudnia. Planeta będzie w blasku między 28 sierpnia a 31 grudnia.

A nasz najdalszy sąsiad w Układzie Słonecznym, Neptun, będzie widoczny przez teleskop rano do 13 września i wieczorem od 14 września do 31 grudnia. Egzoplaneta będzie w blasku między 19 lipca a 8 listopada.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *