Sonda InSight przechodzi na emeryturę po czterech latach na Marsie

Pierwsza poprawka:

Waszyngton (AFP) – NASA ogłosiła w środę „wycofanie” swojej sondy InSight, która od czterech lat wsłuchuje się we wnętrze Marsa, aby odkryć jego tajemnice.

Takiego zakończenia misji można było się spodziewać, ponieważ sonda od kilku tygodni pracowała z bardzo małą mocą ze względu na gromadzący się na panelach słonecznych pył marsjański, zjawisko, którego amerykańska agencja kosmiczna spodziewała się od początku.

„Chociaż pożegnanie ze statkiem kosmicznym jest zawsze smutne, niesamowita praca naukowa Insight jest powodem do świętowania” – powiedział w oświadczeniu zastępca administratora NASA, Thomas Zurbuchen.

Wyposażony w ultraczuły sejsmometr produkcji francuskiej, InSight zarejestrował ponad 1300 „marsjańskich trzęsień ziemi”, z których część była spowodowana uderzeniami meteorytów.

Jeden z nich, który miał miejsce rok temu, był tak potężny, że wyrzucał bloki lodu na powierzchnię Marsa.

Ostatni sygnał odebrany z InSight miał miejsce 15 grudnia. Od tego czasu NASA podjęła dwie nieudane próby skontaktowania się z instrumentem, co doprowadziło zespoły do ​​wniosku, że baterie sondy są wyczerpane.

Amerykańska agencja kosmiczna będzie nadal nasłuchiwać możliwego sygnału „na wszelki wypadek”, ale taka możliwość jest uważana za „wyjątkowo mało prawdopodobną” – wyjaśniono w oświadczeniu.

Dzięki analizie fal sejsmicznych przemierzających trzewia planety misja pozwoliła nam dowiedzieć się więcej o wewnętrznych warstwach Marsa.

Naukowcom udało się potwierdzić, że ma płynne jądro i określić grubość marsjańskiej skorupy, która jest mniej gęsta niż wcześniej sądzono.

Misja została już przedłużona dzięki śmiałemu czyszczeniu paneli słonecznych: ramię robota zatopiło się w ziemi, delikatnie zbierając marsjański brud na siebie w wietrzne dni.

Potem wiatr wziął w posiadanie tę ziemię i uniósł wraz z nią część pyłu, który nagromadził się na deskach.

Sonda InSight dotarła na Marsa w listopadzie 2018 roku.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.