Sonda Juno NASA zbliży się w poniedziałek do Ganimedesa, księżyca Jowisza

Sonda Juno NASA zbliży się w poniedziałek do Ganimedesa, księżyca Jowisza

Sonda kosmiczna Juno NASA, która krąży wokół Jowisza od 2016 roku, przyjrzy się z bliska największemu księżycowi Jowisza. Ganimedes, agencja powiedziała w komunikat prasowy. Będzie to najbliższy księżyc NASA do największego księżyca w Układzie Słonecznym od ponad 20 lat – Podróż Galileusza autorstwa Ganimedesa W 2000 r. – zbliżył się na odległość 645 mil od swojej powierzchni. Informacje zebrane przez Juno zapewnią wgląd w skład księżyca i jego skorupy lodowej, a także dostarczą danych dla przyszłych misji na Jowisza.

„Juno posiada zestaw czułych instrumentów, które potrafią zobaczyć Ganimedesa w sposób, który wcześniej nie był możliwy” – powiedział główny badacz Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „Podlatując tak blisko, przeniesiemy eksplorację Ganimedesa w XXI wiek, zarówno uzupełniając przyszłe misje o nasze unikalne czujniki, jak i pomagając przygotować się na kolejną generację misji do systemu Jowisza”.

Te misje obejmują: Clipper NASA Europa (data uruchomienia do ustalenia później) oraz Europejska Agencja Kosmiczna Odkrywca lodowych księżyców Jowisza [JUICE] Misja ma wystartować w przyszłym roku i dotrzeć do Jowisza w 2029 roku (i wyrazy uznania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej za włożenie dodatkowego wysiłku w ten akronim).

Ganimedes jest większy od Merkurego i jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym z własną magnetosferą, którą NASA opisuje jako otaczający go „obszar naładowanych cząstek w kształcie bańki”. JunoCam, który wykonał wiele najbardziej uderzających zdjęć Jowisza podczas swojej misji, będzie w stanie wykonać tylko około pięciu zdjęć podczas przelotu, ponieważ Ganimedes pojawi się i zniknie z pola widzenia w ciągu 25 minut. Trzy godziny przed tym, jak Juno dotrze do najbliższego punktu w pobliżu Ganimedesa, jej instrumenty naukowe zaczną zbierać dane.

„Liczy się dosłownie każda sekunda” – powiedział Matt Johnson, kierownik misji Juno w NASA Jet Propulsion Laboratory. „W poniedziałek będziemy ścigać się w pobliżu Ganimedesa z prędkością 12 mil na sekundę (19 kilometrów na sekundę).” Dodał, że za niecałe 24 godziny Juno dokona 33. naukowego przejścia Jowisza.

Oczekuje się, że Juno zbliży się do Ganimedesa około godziny 13:35 czasu wschodniego w poniedziałek. Możesz teraz śledzić, gdzie Juno jest z NASA Oczy na Układ Słoneczny Interaktywny.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *