Sonda NASA Curiosity wysyła pocztówkę z pięknym zdjęciem Marsa

NASA’s Curiosity Rover Picture Postcard From Mars

NASAŁazik Curiosity zrobił świetne zdjęcie ze swojego ostatniego miejsca z boku MarsZainspirowany pięknem krajobrazu zespół misji połączył dwie czarno-białe wersje zdjęć z różnych pór dnia i dodał kolor, aby stworzyć rzadką pocztówkę z Czerwonej Planety.

Curiosity rejestruje 360-stopniowy widok otoczenia za pomocą czarno-białych kamer nawigacyjnych za każdym razem, gdy kończy jazdę. Aby ułatwić przesłanie powstałej panoramy na Ziemię, łazik utrzymuje ją w skompresowanym formacie o niskiej jakości. Ale kiedy zespół łazików zobaczył widok z ostatniego miejsca postoju Curiosity, sceneria była zbyt piękna, aby mogła zostać uchwycona przez najwyższej jakości kamery nawigacyjne.

Sonda NASA Curiosity Mars wykorzystywała czarno-białe kamery nawigacyjne do robienia zdjęć panoramicznych tej sceny dwa razy dziennie. Ta scena miała miejsce o 16:10 lokalnego czasu marsjańskiego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Wiele z najbardziej niesamowitych panoram łazików pochodzi z kolorowego instrumentu Mastcam, który ma znacznie wyższą rozdzielczość niż kamery nawigacyjne. Dlatego zespół dodał własne kolory do tego ostatniego zdjęcia. Niebieskie, pomarańczowe i zielone odcienie nie są tym, co widzi ludzkie oko; Zamiast tego reprezentują krajobraz widziany o różnych porach dnia.

16 listopada 2021 r. (SOL 3299 lub Sol) inżynierowie nakazali Curiosity wykonanie dwóch zestawów mozaik lub kompozytów, aby uchwycić scenę o 8:30 i ponownie o 16:10 lokalnego czasu marsjańskiego. Dwa razy dziennie prezentowano kontrastujące warunki oświetleniowe, które ujawniały różnorodne szczegóły krajobrazu. Następnie zespół połączył te dwie sceny w artystyczne odtworzenie, które zawiera elementy sceny porannej w kolorze niebieskim, sceny w południe w kolorze pomarańczowym i mieszankę tych dwóch w kolorze zielonym.

NASA Curiosity Rover czarno-biała poranna kamera nawigacyjna

Sonda NASA Curiosity Mars wykorzystywała czarno-białe kamery nawigacyjne do robienia zdjęć panoramicznych tej sceny dwa razy dziennie. To był widok o 8:30 czasu lokalnego marsjańskiego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

W centrum obrazu znajduje się widok z tyłu w dół Mount Sharp, 5-kilometrowej góry, którą Curiosity wjeżdża w górę od 2014 roku. Okrągłe grzbiety są widoczne w oddali po prawej stronie środka; Ciekawość przyjrzała się temu bliżej w lipcu, kiedy łazik zaczął widzieć Ciekawe zmiany w krajobrazie. Pole falistego piasku znane jako „piaski Furfi” rozciąga się od ćwierćdo pół mili (400 do 800 metrów).

Po prawej stronie panoramy znajduje się skalista góra Rafael Navarro, nazwana na cześć naukowca z zespołu Curiosity, który zmarł na początku tego roku. Za nim znajduje się szczyt Mount Sharp, znacznie wyżej niż obszar badany przez Curiosity. Góra Sharp leży w kraterze Gale, basenie o szerokości 96 mil (154 km) utworzonym przez starożytne uderzenie; Oddalona krawędź Krateru Gale ma wysokość 7500 stóp (2,3 kilometra) i jest widoczna na horyzoncie w odległości około 30 do 40 kilometrów.

Misją Curiosity kieruje Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, obsługiwane przez Kalifornijski Instytut Technologii w Pasadenie w Kalifornii.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *