Sonda NASA „dotyka” słońca po raz pierwszy i zanurza się w atmosferze

Sonda NASA „dotyka” słońca po raz pierwszy i zanurza się w atmosferze

PRZYLĄDEK CANAVERAL, Floryda (AP) – Statek kosmiczny NASA oficjalnie „dotknął” Słońca, gdy zanurza się ono w nieodkrytej heliosferze zwanej koroną.

Naukowcy poinformowali o tym we wtorek podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Sonda słoneczna Parker Przeleciał przez koronę w kwietniu podczas ósmego podejścia sondy do Słońca. Naukowcy powiedzieli, że odzyskanie danych zajęło kilka miesięcy, a następnie kilka kolejnych miesięcy na potwierdzenie.

„Niezwykle ekscytujące” — powiedział naukowiec projektu Noor Al-Rawafi z Johns Hopkins University.

Został uruchomiony w 2018 roku, Parker znajdowała się 8 milionów mil (13 milionów km) od centrum Słońca, kiedy po raz pierwszy przekroczyła nierówną granicę między atmosferą słoneczną a wychodzącym wiatrem słonecznym. Według naukowców statek kosmiczny penetrował i wychodził z korony co najmniej trzy razy, każdy z płynnym przejściem.

„To był pierwszy i najbardziej dramatyczny czas, kiedy byliśmy poniżej pięciu godzin… Teraz możesz pomyśleć o pięciu godzinach, to nie brzmi zbyt dużo” – powiedział dziennikarzom Justin Kasper z University of Michigan. Zauważył jednak, że Parker poruszał się tak szybko, że pokonał w tym czasie ogromną odległość, pędząc z prędkością ponad 100 kilometrów na sekundę.

Według Al-Rawafiego aura wydawała się bardziej zakurzona niż oczekiwano. Powiedział, że przyszłe loty koronalne pomogą naukowcom lepiej zrozumieć pochodzenie wiatru słonecznego oraz sposób, w jaki jest ogrzewany i przyspieszany w kosmos. Ponieważ słońce nie ma solidnej powierzchni, korona jest miejscem pracy; Zbadanie z bliska tego regionu o wysokiej gęstości magnetycznej może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć rozbłyski słoneczne, które mogą zakłócać życie na Ziemi.

Wstępne dane sugerują, że Parker również zanurzył się w koronie podczas podejścia 9 sierpnia, ale naukowcy powiedzieli, że potrzebne są dalsze analizy. I osiągnął dziesiąte podejście do zamknięcia w zeszłym miesiącu.

Parker będzie nadal zbliżał się do Słońca i zanurzał głębiej w koronę, aż do swojej wielkiej ostatniej orbity w 2025 roku.

Najnowsze wyniki opublikowali również: Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *