Sonda NASA Insight Mars jest w stanie hibernacji, próbując nie umrzeć

Sonda NASA Insight Mars jest w stanie hibernacji, próbując nie umrzeć

Sonda Marsa warta 800 milionów dolarów przez NASA przeżywa kryzys energetyczny.

InSight, który wylądował na równinie na Marsie o nazwie Elysium Planitia w 2018 roku, wykrył ponad 500 trzęsień ziemi na Marsie. 10000 Demonów Pyłu Przechodzą obok i zaczynają mierzyć jądro planety.

Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy InSight walczył o swoje życie, ponieważ niespodziewana pogoda na Czerwonej Planecie zagraża unicestwieniem robota.

W przeciwieństwie do innych witryn, do których NASA wysłała łaziki i statki desantowe – w tym nowe miejsce lądowania łazików Perseverance i Helikopter marsjański Silne wiatry nie ogarnęły Elizjum Planetia. Te wiatry, zwane „zdarzeniami porządkowymi”, są niezbędne, aby zdmuchnąć czerwony marsjański pył z paneli słonecznych robotów NASA. Bez ich pomocy InSight nagromadził grubą warstwę kurzu, który z trudem wchłania światło słoneczne.

Insight Mars Lander Red Dust Panele słoneczne

Kamera lądowania InSight zrobiła zdjęcie jednego z pokrytych kurzem paneli słonecznych 14 lutego 2021 roku.

NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology


Panele słoneczne InSight produkowały jedynie 27% swojej energii w lutym, kiedy zima nawiedziła Elizjum Planitia. Więc NASA Ustanowiony Aby wprowadzić sondę w „tryb hibernacji” i codziennie wyłączać różne instrumenty. Wkrótce robot wyłączy wszystkie funkcje, które nie są niezbędne do jego przetrwania.

Wstrzymując swoje działania naukowe, sonda powinna być w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii, aby utrzymać ciepło swoich systemów w zimne noce na Marsie, kiedy temperatura spada do minus 130 stopni Fahrenheita.

Chuck Scott, kierownik projektu InSight, powiedział w komunikat.

Obecnie, mniej więcej w połowie przewidywanego okresu hibernacji, InSight jest nadal w porządku, ale ryzyko potencjalnej utraty przytomności zawsze utrzymuje się. Jeśli baterie do lądowania zginą, mogą nigdy się nie odrodzić.

„Mamy nadzieję, że uda nam się przywrócić ją do życia, zwłaszcza jeśli nie spała ani nie była martwa przez dłuższy czas” – powiedział Insiderowi Bruce Banerdt, główny badacz InSight. – Ale to byłaby podejrzana sytuacja.

Agencja spodziewa się wznowienia pełnych operacji InSight po powrocie Marsa na Słońce w lipcu. Jeśli sonda przetrwa tę marsjańską zimę, może nadal nasłuchiwać trzęsień ziemi i śledzić pogodę do 2022 roku.

InSight może po śmierci przejść do „zombie”

Marsjańska burza pyłowa i słońce

Seria zdjęć przedstawia symulowane widoki ciemnego marsjańskiego nieba, które zmiękcza słońce z punktu obserwacyjnego statku kosmicznego NASA Opportunity, gdy burza piaskowa pojawia się w czerwcu 2018 roku.


NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology / TAMUBrak energii w InSight przyczynił się do decyzji NASA Porzuć „kreta” desantowca W styczniu. Ta sonda wiertnicza miała mierzyć temperaturę w głębi skorupy Marsa – ważne dane w badaniu historii i wewnętrznej struktury planety.

Naukowcy tracą teraz więcej danych, gdy sonda wyłącza swoje urządzenia. To Pomiary pogody na Marsie Występują rzadko, a mniej więcej w następnym miesiącu przestaniesz słuchać trzęsień ziemi na Marsie.

Banerdt obawia się, że sonda może przegapić duże trzęsienia ziemi, ale warto utrzymać robota przy życiu. Jeśli baterie InSight zginą, dodał, „to dobry statek kosmiczny zombie” – co oznacza, że ​​jest zaprogramowany na ładowanie i ponowne uruchamianie, gdy tylko wzejdzie słońce.

„Problem z tym scenariuszem polega na tym, że w międzyczasie sonda jest bardzo zimna. Dzieje się to podczas najzimniejszej części roku dla statku kosmicznego” – powiedział Banerdt. „Wiele urządzeń elektronicznych jest bardzo wrażliwych. Niestety bardzo prawdopodobne jest, że zimno coś uszkodzi”.

Banerdt podejrzewa, że ​​tak właśnie stało się z Spirit and Opportunity. Obaj zabrakło mocy na powierzchni Marsa i nie byli w stanie ponownie się uruchomić. Ma nadzieję, że InSight nie będzie musiał umierać.

„W tej chwili nasze przewidywania i oczekiwania są takie, że powinniśmy być w stanie przekroczyć najniższy punkt siły i wyjść z drugiej strony” – powiedział Banerdt.

Jednak dziwna burza piaskowa w ciągu najbliższych czterech lub pięciu miesięcy może przechylić szalę, gromadząc więcej brudu na panelach słonecznych InSight. Oto, co stało się z okazją. Na szczęście to jednak nie pora burz piaskowych.

„Uważamy, że dobrze nam się powodzi, ale Mars jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiemy, co dokładnie się wydarzy” – powiedział Banerdt.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *