SpaceX do replikacji Starbase, zbuduj wiele wyrzutni dla statku kosmicznego na Florydzie

SpaceX do replikacji Starbase, zbuduj wiele wyrzutni dla statku kosmicznego na Florydzie

Niecałe dwa tygodnie po tym, jak dyrektor generalny Elon Musk ujawnił, że SpaceX zrekonstruował miejsce startu statku kosmicznego na platformie LC-39A znajdującej się w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego, NASA ujawniła plany firmy dotyczące zupełnie innego miejsca startu statku kosmicznego kilka mil na północ.

Znana jako Launch Complex 49 (LC-49) i zlokalizowana tam, gdzie NASA kiedyś rozważała zbudowanie LC-39C, trzeciej platformy klasy Saturn, która pasowałaby do 39A i 39B, NASA teraz mówi, że SpaceX zamierza przekształcić tę witrynę w dedykowanego satelitę do rakiet nośnych. Kawałek ziemi NASA rozważane Jeszcze w 2017 r. LC-49 znajduje się około 1 mili (1,6 km) na północny zachód od platformy NASA Space Launch System (SLS) i 3 mile (5 km) na północny zachód od LC-39A, który SpaceX dzierżawił od 2014 r. i wystrzelił od 2017 r. Jednak w przeciwieństwie do 39A, SpaceX ma przed sobą ogromną ilość pracy – i poważne zmiany środowiskowe – aby przekształcić LC-49 w miejsce zdolne do wystrzelenia rakiety o mocy ponad dwukrotnie większej niż Saturn V.

Na dzień dzisiejszy „LC-49” to arbitralna linia przerywana na mapie. Znajduje się kilka tysięcy stóp na południe od Rezerwatu Wodnego Mosquito Lagoon i Parku Narodowego Canaveral Seashore, obszar ten obejmuje różnorodne dzikie tereny podmokłe i jest całkowicie niezagospodarowany. Chociaż ziemia, którą SpaceX ma nadzieję zagospodarować, jest znacznie bardziej wilgotna, w rzeczywistości jest dość podobna do strony, na której obecnie znajdują się obiekty startowe statku kosmicznego Starbase w Boca Chica w Teksasie. Przed przybyciem SpaceX obszar ten był pozbawiony przybrzeżnych równin błotnych.

Aby zmienić ten delikatny i niestabilny region w miejsce startu orbitalnego, SpaceX przeniosło tysiące ton gleby, która następnie pozostawała w stercie przez trzy lata „za dodatkową opłatą” lub zagęszczała grunt pod spodem. Jak na ironię, podczas gdy SpaceX Zrobiłem Budowa stosunkowo niewielkiego wyrzutni podorbitalnej, za którą trzeba uiścić dodatkowe opłaty, firma zbudowała pierwszą wyrzutnię orbitalną w miejscu nieco na wschód, gdzie nie prowadzono takich przygotowań. To dobrze wróży szybkości, z jaką SpaceX może zbudować LC-49 z niczego, choć prawdopodobnie będzie to znacznie większe wyzwanie.

Podkreślono tutaj potencjalną lokalizację LC-49. (NASA + Mapy Google)

Ponieważ proponowana przez NASA strona LC-49 jest faktycznie bagnista i bagnista, SpaceX będzie musiał stworzyć grunt, na którym stanie każde planowane miejsce startu statku kosmicznego. Jest prawdopodobne, że potrzebne będą dodatkowe opłaty za glebę – być może na większą skalę niż to, co SpaceX zrobiło w Boca Chica. Ponieważ jednak SpaceX ostatecznie nie wykorzystał tej dodatkowej ziemi do zbudowania orbitalnej połowy poduszki, możliwe jest, że SpaceX po raz kolejny będzie w stanie wykonywać mniej czasochłonne metody budowania. Jeśli SpaceX zreplikuje orbitalne miejsce startu mniej więcej podobne do Starbase, płyta może być gotowa do startu w ciągu zaledwie 12-18 miesięcy. NASA i SpaceX będą musiały po drodze ukończyć przeglądy środowiskowe, ale biorąc pod uwagę schematyczne prace, które NASA wykonała już przez dziesięciolecia, prawdopodobne jest, że SpaceX będzie w stanie rozpocząć budowę LC-49 na długo przed tym procesem – co może zająć rok lub więcej Kilka lat – kompletne.

Nie mniej intrygująca jest sugestia NASA, że SpaceX jednocześnie przygotowuje się do rozbudowy obiektu, który wynajmuje w innym miejscu w Kennedy Space Center. Obecnie używany do obsługi i przechowywania dopalaczy, owiewek i górnych stopni Falcon, SpaceX oczyścił wiele obok hangaru lotniczego, który jest tej samej wielkości co fabryka Starbase w South Texas Starship. Oczywista implikacja: SpaceX zamierza zbudować oba i Wystrzeliwanie statków kosmicznych z wielu wyrzutni na Florydzie.

Kilka mil na południe, dyrektor generalny Elon Musk powiedział, że SpaceX wznowił prace nad osobną wyrzutnią statku kosmicznego na terenie Pad 39A po wstrzymaniu budowy w zeszłym roku, aby skupić się na południowym Teksasie. SpaceX zdecydował się na złomowanie niekompletnej bazy startowej, którą w całości zbudował, ustępując miejsca budowie nowej i ulepszonej wersji orbitalnego miejsca startowego Starbase. Podsumowując, SpaceX obecnie jednocześnie buduje dwie orbitalne wyrzutnie statków kosmicznych (jedną w Starbase i jedną w 39A) i planuje zbudować jeszcze dwie lub trzy (drugą w Starbase i co najmniej jedną lub dwie w LC-49).

SpaceX do replikacji Starbase, zbuduj wiele wyrzutni dla statku kosmicznego na Florydzie


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *