SpaceX jest na dobrej drodze do pobicia rekordów startów w USA. wielokrotnie

SpaceX jest na dobrej drodze do pobicia rekordów startów w USA.  wielokrotnie


Nowy Jork
Biznes CNN

SpaceX był na fali w 2022 roku, wystrzeliwując 18 rakiet i dwóch astronautów w ciągu zaledwie 130 dni w roku – bezprecedensowe tempo dla firmy i branży komercyjnych startów.

Ostatni zaplanowano na piątek wieczorem z 53 startem SpaceX Satelity internetowe Starlink Z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Będzie to dwunasta premiera Starlink w tym roku, a w weekend może nastąpić kolejna misja, która ma wystartować z Florydy.

Do tej pory był to niesamowity rok działalności, który ugruntował dominację SpaceX w branży komercyjnych startów. Kierowana przez SpaceX branża jest na dobrej drodze do przebicia corocznych szczytów startów kosmicznego wyścigu w połowie XX wieku, kiedy większość startów przeprowadzały rządy, a nie sektor prywatny. 2021 ustanowił już nowy rekord, łącznie 145 startów, w porównaniu do 129 w 1984 r., poprzednim rekordowym roku, według danych firmy badawczej Quilty Analytics.

Jeśli SpaceX utrzyma obecne tempo, może wystrzelić ponad 52 rakiety tylko w tym roku, znacznie przekraczając ubiegłoroczny rekord 31..

„Nawet 10 lat temu premiery były rzadkie”, powiedział CNN Business Chris Quilty, założyciel Quilty Analytics.

Zauważył, że w 2001 roku łączna liczba startów na świecie wyniosła tylko 51.

„Więc umieść to w kontekście samego startu SpaceX 52 razy” – powiedział. „To niesamowite.”

Większość startów SpaceX w 2022 r. koncentrowała się na Starlink, jego konsumenckiej firmie internetowej, która opiera się na konstelacji satelitów na orbicie, którą firma rozwinęła, odkąd zaczęła wypuszczać konstelacje satelitów internetowych w połowie 2019 r. Konstelacja ma teraz więcej niż 2200 satelitów Na orbicie, od marca, 250 000 abonentów na całym świecie korzysta z usługi, firmy Prezes powiedział na niedawnej konferencji.

Chociaż SpaceX wyróżnia się na tle swoich rakietowych konkurentów, nie oznacza to, że firma będzie lub pozostanie niekwestionowana.

Dwie nowe rakiety, które mogą konkurować z Falconami SpaceX – podstawowymi rakietami, których firma używa do transportu satelitów, a ostatnio astronautów na orbitę – mają zostać wystrzelone w przyszłym roku. Są to New Glenn, który jest rozwijany przez wspieranego przez Jeffa Bezosa Blue Origin, oraz Vulcan Centaur, grupa rakietowa ze starej firmy United Launch Alliance, wspólnego przedsięwzięcia Boeinga i Lockheed Martin.

Ogromna liczba satelitów, które wszystkie te pojazdy mogą wystrzelić, w tym tysiące satelitów, które mają zostać dodane do konstelacji Starlink SpaceX i Konkurujące firmy Internetu satelitarnego, wywołał nagłą dyskusję o zatłoczeniu w kosmosie. Jeśli satelity się zderzą, mogą stworzyć niebezpieczne pióropusze gruzu. Ten zdarzyło się w przeszłościZamknięcie połączeń jest częstym zjawiskiem.

akademicy dawno temu Próba podniesienia świadomościUwaga, w tej sprawie.

Inni są bardziej optymistyczni, że SpaceX i inni traktują to ryzyko na tyle poważnie, aby uniknąć katastrofy.

„Firmy, które mogą tworzyć śmieci kosmiczne, będą bezpośrednio i bezpośrednio dotknięte tym śmieciem” – powiedziała dyrektor generalna grupy badawczej BryceTech, Carissa Christensen, zauważając, że szczątki kolizyjne zagrażają ich satelitom – ich własnym inwestycjom.

Gdy wszystkie te pociski są aktywne – a kilka mniejszych pojazdów nośnych ma rozpocząć starty z wybrzeża Florydy, które jest głównym miejscem startu SpaceX – SpaceX może również napotkać wąskie gardła w wyrzutni. Każdy start wymaga naziemnego zespołu wsparcia, w tym wojskowego personelu meteorologicznego, aby zapewnić bezpieczny start. I jest wiele uruchomień, które mogą obsłużyć w dowolnym momencie.

„Nie ma nieskończonej liczby dni, wyrzutni lub miejsc startowych, w których można zabrać rzeczy na orbitę” – zauważył Quilty.

Christensen dodał jednak, że wsparcie naziemne wybrzeża kosmicznego okazało się odporne, o czym świadczy zdolność SpaceX do powrotu grupy astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej u wybrzeży Florydy w zeszły piątek, a następnie wystrzelenia misji Starlink z wyrzutni kilka mil po kilku godzinach.

Kapitan Jonathan Eno, zastępca dyrektora operacyjnego Sił Kosmicznych USA, którego zadaniem jest monitorowanie pogody i inne potencjalne interwencje przed startem, powiedział, że załogi wsparcia naziemnego na Florydzie pracowały przez lata, aby przygotować się na ogromny wzrost liczby startów z kosmodromu . Z kolei w roku, w którym został oddany do użytku, w 2019 r., Space Coast, w którym mieści się Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego i Cape Canaveral, obsłużyło zaledwie 18 startów. W tym roku jest na dobrej drodze do wsparcia ponad 60, Zwłaszcza w tym pierwszy start nowej rakiety księżycowej NASA, zwanej Space Launch System. Jego zespół jest teraz gotowy do obsługi wielu uruchomień tego samego dnia, nawet w ciągu kilku minut.

„SpaceX robi wiele wiadomości. W tej chwili dużo wypuszczają samochody startowe”, powiedział CNN Business. „Oczywiście przygotowujemy się tylko na inną rzeczywistość”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.