SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA

SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA

NASA mówi Statek kosmiczny Double Asteroid Redirect Mission (DART) przybył do bazy SpaceX Vandenberg Space Force Base (VSFB) w celu wystrzelenia jeszcze w tym miesiącu.

Starannie zapakowany do wysyłki z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland (JHUAPL) w dniu 29 września, mały statek kosmiczny o masie 690 kg (~1500 funtów) został przetransportowany drogą lądową i dotarł do zewnętrznych zakładów przetwarzania VSFB 2 października. Tam technicy rozładowali DART, naładowali akumulatory i przeprowadzili szeroki zakres testów końcowych i kontroli, aby zweryfikować nominalne działanie wszystkich systemów statku kosmicznego po przebyciu prawie trzech tysięcy mil.

26 października statek kosmiczny jest ponownie gotowy do transportu, tym razem podróżując zaledwie kilka mil z Asrtotech do zakładów przetwarzania ładunku (PPF) SpaceX. Statek kosmiczny NASA znajduje się w hangarze głównego kompleksu startów kosmicznych 4 (SLC-4), gdzie ponownie używana rakieta Falcon 9 również przygotowuje się do lotu, teraz tylko ułamek mili od miejsca, z którego wkrótce rozpocznie lot.

W SpaceX PPF, DART będzie wyposażony w toksyczny hydrazynowy pędnik do sterów pozycyjnych i (prawdopodobnie, ale nie na pewno) ksenonowy pędnik do głównego układu napędowego jonów, inżynierowie i technicy przeprowadzą również końcowe prace zamykające, usuwając zabezpieczenia pokrywy, otwieranie i konfiguracja mechaniczna. Ogólnie przygotuj statek kosmiczny do startu.

Około 7-10 dni przed obecną datą startu NASA o 22:20 PST 23 listopada (05:20 UTC, 24 listopada), SpaceX umieści DART i jego włoskiego satelity LICIACube wewnątrz wyświetlacza ładunku Falcon 9. być stosunkowo małym binarnym karłem.

Technicy dekompilują DART po przybyciu VSFB. (USSF/NASA)
DART jest około dwa razy większy od Transiting Exoplanet Reconnaissance Satellite (TESS) SpaceX wystrzelonego w 2018 roku. (NASA)

Owiewka Sans i DART, podwójny dopalacz Falcon 9 B1063 i nowy górny stopień eksploatacyjny, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone do SLC-4E po raz pierwszy około 16 listopada, aby ukończyć przedpremierowy test zużycia na mokro i w ostrym ogniu. Falcon 9 powróci następnie do hangaru, gdzie SpaceX bezpiecznie zainstaluje ładunek z DART w kokonie. Poza niespodziankami, w pełni zintegrowana rakieta zostanie wprowadzona na platformę po raz ostatni na kilka dni przed startem.

Pomimo niewielkiego tonażu i wskaźników Dane publiczne NASA i SpaceX Falcon 9 jest bardziej zdolny do lądowania w miejscu startu po wystrzeleniu statku kosmicznego o 50% cięższego niż DART, a Falcon 9 B1063 podobno ląduje na statku dronów Oczywiście I Still Love You (OCISLY). Niezależnie od tego, DART będzie pierwszym międzyplanetarnym ładunkiem NASA, który zostanie wystrzelony na sprawdzonej w locie komercyjnym rakiecie i pierwszym w historii międzyplanetarnym startem Falcon 9 (z wyjątkiem TESS i DSCOVR, które technicznie pozostają pod grawitacyjnym wpływem systemu Ziemia-Księżyc).

SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *