SpaceX wygrywa kontrakt NASA na lądownik księżycowy

SpaceX wygrywa kontrakt NASA na lądownik księżycowy

Wygrywając kontrakt na 2,9 miliarda dolarów, SpaceX pokonało Jeffa Bezosa Blue Origin, który utworzył tak zwaną „drużynę narodową”, współpracując z kosmicznymi gigantami Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper. SpaceX wygrał również Dynetics, firmę zajmującą się kontraktami obronnymi z siedzibą w Huntsville w stanie ALA (Bezos jest właścicielem Washington Post).

NASA pierwotnie wybrała wszystkie trzy firmy na początkową fazę dekady i miała wybrać dwie z nich do budowy lądownika księżycowego. W innych głównych programach NASA wybrała wielu dostawców usług, aby zwiększyć konkurencję i zapewnić nadwyżkę w przypadku, gdy jeden z nich nie jest w stanie dostarczyć.

W dokumencie wyjaśniającym uzasadnienie wyboru SpaceX przez NASA, uzyskanym przez The Washington Post, NASA stwierdziła, że ​​chce „utrzymać konkurencyjne środowisko w tym momencie programu HLS”. Dodała jednak: „Budżet na bieżący rok podatkowy NASA nie obejmuje nawet jednego budżetu [contract] Nagroda. „W rezultacie SpaceX zaktualizował swój harmonogram wypłat, tak aby mieścił się on teraz„ w ramach obecnego budżetu NASA ”.

Ale idąc naprzód z samym SpaceX, wysłał wiadomość, że w pełni ufa rozwijającej się firmie, która przetransportuje swoich astronautów do jej wiodącego programu eksploracji ludzi – ArtemidaTo kampania mająca na celu powrót astronautów na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku.

„Jako pierwszy ludzki lądownik na Księżycu od 50 lat, ten innowacyjny ludzki system lądowania będzie znakiem rozpoznawczym historii eksploracji kosmosu” – powiedziała Lisa Watson Morgan, dyrektor Lunar Orbiter Program w NASA, podczas konferencji prasowej zapowiadającej nagroda. „Program NASA Apollo przyciągnął uwagę świata i pokazał siłę amerykańskiej wizji i technologii oraz ducha zdolności do pracy. Oczekujemy, że Artemis również zainspiruje wielkie osiągnięcia, innowacje i odkrycia naukowe. Jesteśmy przekonani, że NASA będzie współpracować z SpaceX, aby pomóc nam osiągnąć misję Artemidy ”.

Wideo przedstawia udany start prototypu Starship SN10 ze SpaceX i powrót do miękkiego lądowania 3 marca (SpaceX)

W ciągu ostatnich kilku lat firma SpaceX, którą Musk założył w 2002 roku w celu ostatecznego zabrania ludzi na Marsa, radykalnie zmieniła przemysł kosmiczny, przechodząc przez szybkie, a czasem ogniste kampanie testowe, które denerwują tradycyjnych przedstawicieli branży, ale rozpalają również fale entuzjazm, jakiego nie widziano od wczesnych dni ery kosmicznej.

Kiedy Musk założył firmę, nawet nie sądził, że się to uda. W 2008 roku, po trzech próbnych lotach rakiety Falcon 1, która nie dotarła na orbitę, prawie zabrakło mu pieniędzy. Ale następny test zakończył się sukcesem, a NASA przyznała firmie skromny kontrakt, który go składał.

Od tamtej pory SpaceX przeniósł ładunki i dostawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a następnie astronautów, pokonując sceptyków, którzy argumentowali, że ludzkie loty kosmiczne nigdy nie powinny być zlecane sektorowi prywatnemu, a już na pewno nie dla zielonej – i hałaśliwej – firmy, takiej jak SpaceX.

W 2015 roku jeden z pocisków Falcon 9 eksplodował podczas misji NASA mającej na celu transport ładunku na stację. Kolejna eksplodowała na platformie startowej przed testem silnika w 2016 r. Po tym, jak Musk wypalił miskę w internetowym podcastie, wówczas administrator NASA Jim Bridenstein zarządził przegląd bezpieczeństwa całej firmy.

Ale pomimo niepowodzeń SpaceX odniósł ogromny sukces – latając bezpiecznie i zdominując rynek startów, jednocześnie obniżając koszty i dramatycznie zwiększając liczbę lotów.

W ramach programu Artemis SpaceX zademonstrował swój statek kosmiczny wielokrotnego użytku, który jest przeznaczony do transportu dużej liczby ludzi w przestrzeń kosmiczną i lądowania na ciałach niebieskich, a także powrotu na Ziemię.

Na Firma podała na Twitterze On „pokornie pomaga”. Osadź tweeta Początek nowej ery w eksploracji kosmosu przez ludzi ”. W oświadczeniu Blue Origin powiedział:„ Jego drużyna narodowa nie ma jeszcze zbyt wielu informacji. Nie możemy się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o tej selekcji ”. Dynetics nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Firma ustawiała swój statek kosmiczny Starship w szybkiej kampanii testowej w swoim zakładzie w południowym Teksasie, wypuszczając prototypy bez ludzi na kilka mil w powietrzu, a następnie transportując je na miejsce lądowania.

Do tej pory wszystkie eksperymentalne pojazdy wylądowały w serii ognistych kul, które doprowadziły do ​​śledztwa nadzorowanego przez Federalną Administrację Lotniczą. Oczekuje się, że firma wkrótce spróbuje ponownie, oferując samochód testowy, który według Muska był wyposażony w kilka ulepszeń. Ma nadzieję, że w tym roku uda się wlecieć statkiem kosmicznym na orbitę.

SpaceX był jednym z dostawców usług zatrudnionych przez NASA do zabrania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W zeszłym roku przeprowadził dwie misje z astronautami, a jego kolejna misja ma się rozpocząć w czwartek. Boeing, druga firma wyczarterowana do przewozu załóg na stację iz powrotem, źle się zachwiała i jeszcze nie podjęła misji testowej z astronautami.

Urzędnicy powiedzieli, że to doświadczenie pokazuje, dlaczego NASA jest najlepiej obsługiwana przez posiadanie co najmniej dwóch dostawców usług w głównych programach, i będzie to presja na SpaceX, aby działać. Zgodnie z dokumentem wyjaśniającym tę decyzję oferta SpaceX była „najniższą wśród wystawców z dużym marginesem”. NASA była również pod wrażeniem zdolności statku kosmicznego do transportowania dużej ilości ładunków na iz powierzchni Księżyca, co, jak powiedział, „ma potencjał do znacznego usprawnienia procesów naukowych”.

Podczas gdy kontrakt obejmie pierwsze lądowanie ludzi, Watson Morgan powiedział, że NASA „natychmiast rozpocznie prace nad kolejnym konkursem”, aby „świadczyć regularnie powtarzające się usługi na powierzchni Księżyca, które umożliwią te załogowe misje w sposób zrównoważony. „

Program Artemis rozpoczął się pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa, ale został przyjęty przez administrację Bidena, chociaż Biały Dom zmienia harmonogram. Trump nakazał astronautom wylądować na powierzchni Księżyca do 2024 r., Zgodnie z harmonogramem, który według Białego Domu jest obecnie poddawany przeglądowi, ponieważ NASA pracuje nad rozwojem swoich rakiet i statków kosmicznych. Współpracuje również z Kongresem, aby uzyskać potrzebne fundusze.

W tym roku podatkowym Kongres przeznaczył 850 milionów dolarów na ten wysiłek – znacznie mniej niż 3,3 miliarda dolarów, które NASA powiedziała, że ​​potrzebuje, aby dotrzymać harmonogramu 2024 roku.

Na początku tego miesiąca Biden A. Budżet NASA w wysokości 24,7 miliarda dolarów, 6,3-procentowy wzrost, który obejmował dodatkowe 325 milionów dolarów na program Artemis.

Steve Gurchik, pełniący obowiązki administratora NASA, pochwalił tę prośbę i powiedział, że „wspiera rozwój zdolności do długoterminowej, zrównoważonej eksploracji człowieka poza Ziemią, a ostatecznie na Marsa”.

NASA wcześniej obiecała, że ​​wyląduje na Księżycu w ramach swojego pierwszego lądowania na Księżycu w Artemidzie. Ale w swoim oświadczeniu Gurchik powiedział, że agencja uwzględni również:Pierwsza osoba koloruW ramach programu.

Biały Dom niedawno Nominowany były senator Florydy Bill Nelson (D) Prowadzenie agencji. Jego przesłuchanie potwierdzające jest zaplanowane na przyszły tydzień i oczekuje się, że z łatwością uzyska potwierdzenie. Podczas swojego pobytu w Kongresie Nelson był zagorzałym zwolennikiem eksploracji kosmosu iw 1986 roku poleciał na pokładzie promu kosmicznego jako członek Izby Reprezentantów. Jeśli potwierdzono, Powiedział, że zapłaci Aby uzyskać fundusze potrzebne programowi Artemis, agencja ponownie ocenia harmonogram powrotu astronautów na Księżyc.

Również w piątek Biały Dom zapowiedział nominację byłej astronautki NASA Pamelę Millroy, emerytowanego pułkownika Sił Powietrznych, na stanowisko zastępcy dyrektora agencji kosmicznej.

Kiedy kontrakty zostały przyznane, NASA stwierdziła, że ​​Blue Origin i jej zespół byli najdalej i otrzymali największy kontrakt o wartości 579 milionów dolarów. Dynetics, która współpracuje z Sierra Nevada Corp. , Wygrał 253 miliony dolarów, a SpaceX wygrał 135 milionów dolarów.

Klęska była ogromnym ciosem dla Blue Origin i dla Bezosa, który od dawna był zafascynowany Księżycem i od lat chciał być częścią wysiłków, aby tam wrócić. Powiedział, że obserwowanie Neila Armstronga i Buzza Aldrina chodzących po powierzchni księżyca, gdy miał pięć lat, było dla niego „decydującym momentem”.

Blue Origin Cannes Zainstaluj system lądowania, Znany jako Blue Moon od 2017 roku, a Bezos powiedział, że sam by w to mocno zainwestował. W 2019 roku Bezos powiedział, że program „Tak ambitne, że trzeba to robić z partnerami. To jedyny sposób na szybki powrót na Księżyc. Nie wrócimy na Księżyc, aby go odwiedzić. Wrócimy na Księżyc, aby zostać”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *