SpaceX wystrzeliwuje mrówki, awokado i ramię robota na Międzynarodową Stację Kosmiczną

SpaceX wystrzeliwuje mrówki, awokado i ramię robota na Międzynarodową Stację Kosmiczną

CAPE CANAVERAL, Floryda – ładunek mrówek SpaceX, awokado i ramię robota wielkości człowieka wyleciał w niedzielę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dostawa – zaplanowana na poniedziałek – jest 23. dostawą dla NASA w ciągu niespełna dekady.

Przetworzona rakieta Falcon wystrzeliła w niebo przed świtem z NASA Kennedy Space Center. Po podniesieniu kapsuły Dragon, pierwszy stopień doładowania wylądował pionowo na najnowszej platformie oceanicznej SpaceX, nazwanej „A Shortfall of Gravitas”. Założyciel SpaceX, Elon Musk, kontynuuje swoją tradycję nazywania ulepszonych statków ratunkowych na cześć zmarłego pisarza science fiction Iana Banksa i jego serii Culture.

Smok przewozi ponad 4800 funtów (2170 kilogramów) zapasów i eksperymentów, świeżej żywności, w tym awokado, cytryn, a nawet lodów dla siedmiu astronautów na stacji kosmicznej.

Rakieta SpaceX Falcon 9 unosi się z Pad 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.
AP

Skauci wysyłają mrówki, krewetki solankowe i rośliny jako obiekty testowe, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison sieją nasiona rzeżuchy usznej, małego kwitnącego zioła używanego w badaniach genetycznych. Nieważkości będą również podlegać próbki betonu, ogniwa słoneczne i inne materiały.

W międzyczasie eksperymentalne ramię robota japońskiej firmy startowej będzie próbowało połączyć ze sobą elementy podczas startu orbitalnego i wykonywać inne rutynowe prace, które zwykle wykonują astronauci. Pierwsze testy zostaną przeprowadzone wewnątrz stacji kosmicznej. Przyszłe modele Gitai Inc. Wyjdziesz w pustkę kosmosu, aby wykonywać prace na satelitach i inne prace naprawcze.

Dodał, że już w 2025 roku połączenie tych broni może pomóc w budowie baz księżycowych i wydobywaniu cennych zasobów na Księżycu.

SpaceX musiał porzucić niektóre eksperymenty z powodu opóźnień spowodowanych przez COVID-19.

To była druga próba uruchomienia. Niesprzyjająca pogoda zniweczyła sobotnią ofertę.

NASA zwróciła się do SpaceX i innych amerykańskich firm o dostarczenie ładunku i załóg na stację kosmiczną, gdy program wahadłowców kosmicznych zakończył się w 2011 roku.

Elona Muska
Wzmacniacz pierwszego stopnia został nazwany „A Shortfall of Gravitas” przez założyciela Space X, Elona Muska, ponieważ wylądował pionowo na najnowszej platformie oceanicznej SpaceX.
ddp / Basen dpa / Sipa USA

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *