SpaceX wystrzeliwuje teraz 10 rakiet na każdą rakietę wyprodukowaną przez swojego głównego konkurenta

SpaceX wystrzeliwuje teraz 10 rakiet na każdą rakietę wyprodukowaną przez swojego głównego konkurenta
Powiększenie / Na szczycie Falcon 9 CRS-25 wystartuje w piątek wieczorem. Po zbliżeniu widać rozsiane po całej kadrze komary, oświetlone od tyłu przez wydech rakiety.

SpaceX

Z niewielką fanfarą w ten weekend SpaceX wystrzelił dwie rakiety Falcon 9. Pierwsza rakieta wystartowała w piątek wieczorem i przeniosła prawie trzy tony zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w tym dwa nowe skafandry kosmiczne NASA. Druga misja uruchomiona w niedzielę wzmocniła kolejną partię 53 satelitów Starlink, zwiększając całkowitą liczbę na orbicie do ponad 2500 statków kosmicznych działających online.

Premiery przyciągnęły stosunkowo mało uwagi społeczności kosmicznej i nie tylko, ponieważ premiera Falcon 9 stała się tak powszechna. Już w tym roku SpaceX wystrzelił 31 pocisków, wszystkie z powodzeniem. Liczba ta odpowiada liczbie dopalaczy Falcon 9 krążących na orbicie w 2021 r., które w tym czasie ustanowiły rekord dla firmy startowej.

Ale w tym roku SpaceX podniósł swoją kadencję na wyższy poziom, oferując mieszankę ładunków, w tym satelity Starlink, misje załogi i ładunków NASA, misje Departamentu Obrony i satelity komercyjne. Od poniedziałku rakieta Falcon 9 jest wystrzeliwana w tym roku co 6,4 dnia i uniosła prawie 300 000 kilogramów na niską orbitę okołoziemską. To znacznie więcej niż jakikolwiek inny kraj i firma na świecie razem wzięta. W tym tygodniu prawdopodobnie zostaną uruchomione dwie kolejne operacje Starlink.

SpaceX również nadal przesuwa granice ponownego wykorzystania. W zeszłym miesiącu firma wykonała trzynaste loty na trzech różnych pierwszych etapach. Urzędnicy SpaceX twierdzą, że zebrali wystarczającą ilość danych na temat ponownego wykorzystania tych rdzeni pierwszego stopnia, że ​​na razie wydaje się, że nie ma przelotów dla wielu misji.

Aby spojrzeć na tę kadencję z odpowiedniej perspektywy, weźmy pod uwagę tempo lotów głównego konkurenta amerykańskiej firmy SpaceX, United Launch Alliance. Po przeliczeniu flot Delta i Atlas, ULA wystrzeliła ostatnie 31 pocisków od 19 marca 2017 r. do dnia dzisiejszego. Jest to rytm jednego wypalania co 64 dni.

Innymi słowy, SpaceX wystrzeliwuje obecnie średnio 10 pocisków na jednego z głównych konkurentów z USA. Obie firmy mają w tym czasie 100-procentowy wskaźnik sukcesu.

W nadchodzących latach konkurs ten zmieni charakter. ULA wkrótce wystrzeli nową, ciężką rakietę Vulcan, prawdopodobnie w pierwszej połowie 2023 roku. Dzięki długiemu oświadczeniu o uruchomieniu, które obejmuje klientów instytucjonalnych i projekt Amazon Kuiper, tempo rozwoju firmy powinno znacznie wzrosnąć. Prawdopodobnie nastąpi to w połowie 2020 roku, gdy ULA rozszerzy swoją działalność i możliwości produkcyjne Vulcan.

SpaceX robi również postępy w rakiecie Starship nowej generacji. Ten pocisk o dużym udźwigu prawdopodobnie rozpocznie serię lotów testowych z południowego Teksasu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ale SpaceX organizuje również operacje na Florydzie w celu operacyjnego startu statku kosmicznego i jego superciężkiego dopalacza. W tym celu firma ułożyła teraz kilka części orbitalnej wieży startowej w Launch Complex 39-A w Kennedy Space Center. Podczas konfigurowania zdalnej kamery przed piątkowym wystrzeleniem ładunku dla NASA, fotograf Trevor Mahleman był w stanie uchwycić panoramiczne zdjęcie wieży startowej Ars z możliwością powiększania.

SpaceX nie powiedział ostatecznie, w jaki sposób podzieli działania związane z wystrzeliwaniem statku kosmicznego między Florydę i południowy Teksas. Ale wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że firma przeprowadzi loty testowe dla statku kosmicznego z Teksasu i przeniesie się na teren Florydy dopiero po uzyskaniu pewności co do osiągów samochodu. Ma to sens, biorąc pod uwagę wysokiej wartości aktywa NASA, Departamentu Obrony, Narodowego Biura Rozpoznania i innych pobliskich firm startowych na Florydzie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.