SpaceX wystrzeliwuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas rekordowego 19. lotu – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeliwuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas rekordowego 19. lotu – Spaceflight Now
Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała po raz rekordowy 19. raz, wysyłając 23 satelity Starlink na niską orbitę okołoziemską. Zdjęcie: Pete Carstens

Zaktualizowano o 1:06 czasu wschodniego: Potwierdzono wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9. Pocisk B1058 wylądował na pokładzie drona kilka minut po jego wystrzeleniu.

SpaceX wysłało wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas swojego rekordowego 19. startu tuż po północy, w ramach kontynuacji rozbudowy swojej konstelacji satelitów Starlink. Start nastąpił z lądowiska 40 na przylądku Canaveral o godzinie 05:33 czasu wschodniego (05:33 UTC).

Pierwszy stopień B1058 był już liderem floty z 18 poprzednimi misjami i wzmacnia tę pozycję misją Starlink 6-32, która dostarczy na orbitę 23 satelity. Dopalacz poleciał po raz pierwszy w maju 2020 r., przewożąc astronautów po raz pierwszy podczas misji Demo-2 Crew Dragon. Nadal widnieje wyblakłe logo „robaka” NASA z tej misji.

Logo „robaka” NASA na B1058, widziane podczas operacji odzyskiwania po czwartym locie w grudniu 2020 r. Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now.

Start został opóźniony nieco ponad godzinę od otwarcia okna o 23:00 EDT (04:00 UTC), ponieważ rakieta została podniesiona do pozycji pionowej na platformie startowej dopiero o 19:35 EDT (0035 UTC). SpaceX udostępniało możliwości zapasowych startów od godziny 3:00 czasu wschodniego (08:00 UTC) w sobotę rano.

Przy otwartym oknie istnieje 60–70 procent szans na akceptowalną pogodę do startu i lepsze warunki, powiedziała w czwartek 45. eskadra pogodowa ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Głównymi obawami były naruszenia grubej warstwy chmur i podstaw chmur cumulusowych.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na statku bezzałogowym „przeczytaj instrukcję” około ośmiu i pół minuty po locie. Spalanie drugiego stopnia rakiety spowoduje umieszczenie na orbicie 23 satelitów Starlink drugiej generacji, a ich rozmieszczenie nastąpi około godziny i pięciu minut po wystrzeleniu.

W tym tygodniu SpaceX ujawniło, że usługa internetowa Starlink ma obecnie 2,3 miliona użytkowników w 70 krajach. Od 2019 roku wystrzelił 5604 satelity Według statystyk Został opracowany przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, które prowadzi bazę danych o lotach kosmicznych. Według stanu na 20 grudnia na orbicie znajduje się nadal 5226 satelitów, a 5191 satelitów wydaje się działać normalnie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *