SpaceX wystrzeliwuje z Kalifornii rakietę Falcon 9 z 22 satelitami Starlink – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeliwuje z Kalifornii rakietę Falcon 9 z 22 satelitami Starlink – Spaceflight Now
Zdjęcie pliku rakiety SpaceX Falcon 9 na platformie startowej w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Źródło: SpaceX

Rakieta Falcon 9 wystartowała z zachodniego wybrzeża wraz z inną grupą satelitów dla sieci Starlink SpaceX w piątek (3:03 czasu wschodniego/0803 UTC).

Misja Starlink 7-8 rozpoczęła się ze Space Launch Complex 4E w bazie Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wystartowała w kierunku południowo-wschodnim, celując w orbitę o wymiarach 295 na 286 km długości i nachyloną pod kątem 53 stopni do równik. Transmisja internetowa SpaceX miała problemy techniczne i nie pokazała startu. Była to najszybsza operacja SpaceX na platformie startowej na Zachodnim Wybrzeżu – sześć dni, 13 godzin, 43 minut i 57 sekund od ostatniego startu z SLC-4E, pobijając poprzedni rekord ustanowiony 29 października 2023 r. o około 36 godzin.

Dopalacz pierwszego stopnia podczas swojego 13. lotu wystrzelił wcześniej misje NROL-87, NROL-85, SARAH-1, SWOT, Transporter-8 i Transporter-9. Oprócz sześciu poprzednich misji dostawczych Starlink. Po całkowitym spaleniu pierwszy stopień wylądował na pokładzie statku bezzałogowego „Of Course I Still Love You”, stacjonującego około 644 km na Pacyfiku u wybrzeży Baja California.

SpaceX potwierdziło w poście w mediach społecznościowych, że rozmieszczenie 22 satelitów Starlink nastąpi nieco ponad godzinę po wystrzeleniu. Była to 40. premiera gamy modeli V2 Mini Starlink od czasu ich wprowadzenia na rynek na początku tego roku. Ta nowa wersja jest znacznie większa niż poprzednie satelity V1.5 i jest wyposażona w ulepszone anteny i większe panele słoneczne, a także jest w stanie zapewnić czterokrotnie większą przepustowość.

Niedawno SpaceX ogłosiło na początku tego roku, że pozyskało ponad 2 miliony abonentów w ponad 60 krajach usługi internetowej Starlink. Według statystyk opracowanych przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, które utrzymuje, przed piątkową misją Starlink 7-8 wystrzelono 5559 satelitów. Baza danych lotów kosmicznych. Spośród tych satelitów 5186 satelitów nadal znajduje się na orbicie, a 5147 satelitów wydaje się działać normalnie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *