Spektakularne zaćmienie, wyścig Księżyca i inne wydarzenia kosmiczne w 2024 roku

Spektakularne zaćmienie, wyścig Księżyca i inne wydarzenia kosmiczne w 2024 roku

NASA chce w nadchodzących latach wysłać amerykańskich astronautów na Księżyc w ramach misji Artemis 3. Jednak zanim to nastąpi, wiele rzeczy musi pójść dobrze, a dwa z najważniejszych zaplanowano na rok 2024.

Pierwsza to druga misja Artemidy. W zeszłym roku NASA wprowadziła czterech astronautów Artemis II. W listopadzie cała czwórka była w stanie podróżować po Księżycu i z powrotem. Będą pierwszymi ludźmi, którzy udają się w pobliże Księżyca od 1972 r., kiedy zakończyła się misja Apollo 17. Aby móc polecieć w 2024 r., NASA będzie musiała rozwiązać problemy z osłoną termiczną statku kosmicznego dla astronautów, a także przezwyciężyć inne potencjalne opóźnienia.

Drugą przeszkodą jest to, że kapsuła Oriona może jedynie okrążać Księżyc, a nie lądować. Astronauci potrzebują innego pojazdu, aby udać się na powierzchnię. Na razie jest to wersja Starship, statku kosmicznego budowanego przez SpaceX, prywatną firmę zajmującą się lotami kosmicznymi założoną przez Elona Muska. Jednak statek kosmiczny potrzebuje dużo pracy, zanim będzie gotowy do transportu astronautów na Księżyc.

Prototypy statku kosmicznego Muska wystrzelono w 2023 roku dwukrotnie, a każda misja kończyła się ognistą eksplozją. SpaceX oświadczyło, że chce przeprowadzić kolejny test statku kosmicznego Początek 2024 r; Niezależnie od tego, czy projekt się powiedzie, czy nie, może nastąpić więcej lotów prototypowych. Jeśli SpaceX prawidłowo zorganizuje kolejne misje statku kosmicznego, szanse na wysłanie kolejnego mężczyzny i pierwszej kobiety na Księżyc wzrosną w nadchodzących latach.

Niebiańskim spektaklem roku 2024 będzie Wielkie Zaćmienie Ameryki Północnej. 8 kwietnia Księżyc zasłoni Słońce, powodując, że Ziemia pociemnieje w ciągu dnia. Szeroka ścieżka zaćmienia zaczyna się w Meksyku, przechodzi do Teksasu, biegnie przez Arkansas i Missouri do południowego Illinois, przechodzi do Indiany i Ohio, następnie zaciemnia zachodni Nowy Jork i stany Nowej Anglii, a następnie kończy się we wschodnich prowincjach Kanady.

Jeśli mieszkasz przy drodze, przygotuj się na gości. (Wycieczki na ścieżkę totalności nie będzie można zarezerwować w najbliższym czasie.) A jeśli planujesz obserwować zaćmienie — z dowolnego miejsca — teraz jest czas na zamówienie okularów zaćmieniowych lub innego sprzętu ochronnego.

Rakiety Falcon 9, produkowane i obsługiwane przez SpaceX, stały się dominującym sposobem dotarcia w przestrzeń kosmiczną. W 2023 r. platforma startowa, czyli jej model Falcon Heavy, wykonała 96 lotów, a każdy lot na orbitę zakończył się sukcesem. Ale SpaceX powinno spodziewać się nowych konkurentów na platformach startowych w 2024 r. Wśród nich:

  • Vulcan, rakieta zbudowana przez United Launch Alliance, wspólne przedsięwzięcie Boeinga i Lockheed Martin. Silniki rakiety są produkowane przez Blue Origin, firmę lotniczą założoną przez Jeffa Bezosa z Amazona. Mógłby polecieć 8 stycznia.

  • Ariane 6, europejska rakieta. Europejska Agencja Kosmiczna nie posiadała ostatnio specjalnego pojazdu, który mógłby dotrzeć na orbitę, co zmusiło Europę do polegania na SpaceX i innych firmach w zakresie wysyłania statków kosmicznych do Układu Słonecznego. Po serii opóźnień pierwszy lot Ariane 6 mógłby odbyć się w czerwcu.

  • H3, japoński pocisk. Pojazd ten został wystrzelony po raz pierwszy w marcu 2023 r., ale próba umieszczenia satelity obrazującego na orbicie nie powiodła się. Druga próba może nastąpić 15 lutego.

  • New Glenn, rakieta od Blue Origin. Firma pana Bezosa zabrała turystów na skraj kosmosu w swoim mniejszym New Shepard. Jej duża wyrzutnia orbitalna mogłaby zostać wystrzelona po raz pierwszy w 2024 r., co radykalnie zmieniłoby prywatne loty kosmiczne, jeśli zakończy się sukcesem.

Nowe pojazdy będą mogły odwiedzić także Międzynarodową Stację Kosmiczną. Samolot kosmiczny Dream Chaser zbudowany przez Sierra Space może po raz pierwszy w tym roku dostarczyć ładunek na stację. Ponadto kapsuła Starliner, zbudowana przez Boeinga, może wreszcie, po latach opóźnień, 14 kwietnia zabrać załogę astronautów na placówkę orbitalną.

W 2023 r. trzy misje próbowały wylądować na Księżycu. Tylko jednej, Chandrayaan-3 z Indii, udało się. Cztery dodatkowe misje – a być może więcej – również podejmą próbę dokończenia lądowania na Księżycu w 2024 r.:

  • Japońska misja SLIM ma dokonać pierwszej próby lądowania na Księżycu w 2024 roku, czyli 20 stycznia. Mały eksperymentalny statek kosmiczny został wystrzelony we wrześniu i już okrąża Księżyc.

  • Dwie inne misje pochodzą od prywatnych firm, których głównym klientem jest NASA. Firma Astrobotic z Pittsburgha wystrzeli 8 stycznia lądownik księżycowy Peregrine, który w lutym może podjąć próbę wylądowania w pobliżu oceanu burz po bliskiej stronie Księżyca. Intuitive Machines of Houston wyśle ​​swój lądownik w stronę południowego bieguna Księżyca już w połowie lutego.

  • Chiny planują także czwarte lądowanie na Księżycu. Chang'e-6 Może w maju skierować się w stronę niewidocznej strony Księżyca, zbierając próbki księżycowych skał i pyłu, które następnie sprowadzi na Ziemię w celu zbadania.

Inne misje są bardziej tymczasowe. Japońska firma Ispace, której pierwszy lądownik rozbił się w zeszłym roku, może podjąć drugą próbę pod koniec tego roku. Intuitive Machines ma nadzieję wysłać dwie kolejne misje sponsorowane przez NASA na Księżyc w 2024 roku.

Istnieje rozległy Układ Słoneczny, a w celu jego zbadania zostaną uruchomione duże i małe misje.

Największym z nich jest Europa Clipper, statek kosmiczny NASA, który w październiku skierował się w stronę księżyca Jowisza, Europy. Europa ma lodową powierzchnię, za którą kryje się rozległy ocean, który według naukowców może mieć odpowiednie warunki do życia. Po przybyciu Clippera do Europy w 2030 r. statek kosmiczny nie będzie próbował tam wylądować, ale będzie badał Księżyc podczas dziesiątek przelotów w pobliżu.

Dwa nowe statki kosmiczne mogą również udać się na Czerwoną Planetę nie później niż w sierpniu w ramach małej misji NASA ESCAPADE. Sonda okrąży Marsa i będzie badać otaczającą go bańkę magnetyczną.

W październiku Europejska Agencja Kosmiczna wyśle ​​misję Hera do asteroidy Demorphos. Będzie badał skutki poprzedniej misji NASA, Double Asteroid Redirection Test, która zderzyła się z Dimorphos w 2022 roku, aby sprawdzić, czy zmiana ścieżki kosmicznej skały może ochronić Ziemię przed przyszłymi uderzeniami asteroid.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *