Spójrz na największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata 3D w historii

Spójrz na największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata 3D w historii

ten Spektrofotometr ciemnej energii (DESI), obecnie skierowana na niebo ze swojego domu w Teleskopie Nicholasa U Mayala w Kit Peak National Observatory w Arizonie, której zadaniem jest mapowanie ekspansji kosmosu, badanie ciemna energiai stworzyć najbardziej szczegółową trójwymiarową mapę wszechświata razem wziętą.

Od misji DESI minęło dopiero siedem miesięcy, a już mamy rekordowy obraz 3D otaczającej nas galaktyki, udowadniający możliwości DESI i możliwości mapowania kosmosu.

DESI skatalogowało i zmapowało już ponad 7,5 miliona galaktyk, a co miesiąc dodawanych jest ponad milion nowych galaktyk. Uważa się, że do czasu zakończenia przeglądu w 2026 r. zostanie zmapowanych ponad 35 milionów galaktyk, co zapewni astronomom ogromną bibliotekę danych do prospektu.

„Tyle w tym piękna” Astrofizyk Julian Gay mówi: Od Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii.

„W rozmieszczeniu galaktyk na mapie 3D znajdują się ogromne gromady, włókna i puste przestrzenie. Są to największe struktury we wszechświecie. Ale wewnątrz nich znajduje się odcisk bardzo wczesnego Wszechświata i historia jego ekspansji od tamtego czasu ”.

DESI składa się z 5000 światłowodów, z których każdy jest indywidualnie sterowany i pozycjonowany przez własnego małego robota. Włókna te muszą być ustawione dokładnie z dokładnością do 10 mikronów lub mniej niż grubość ludzkiego włosa, a następnie wychwytywać przebłyski światła, gdy filtrują one z wszechświata z powrotem na Ziemię.

Dzięki tej sieci włókien, przed obliczeniem ilości światła, instrument rejestruje obrazy widma barwnego milionów galaktyk, pokrywających ponad jedną trzecią całego nieba. przesunięcie ku czerwieni – czyli ilość przesunięta w kierunku czerwonego końca widma z powodu rozszerzania się wszechświata.

Ponieważ światło to może dotrzeć do Ziemi nawet kilka miliardów lat, możliwe jest wykorzystanie danych przesunięcia ku czerwieni do określenia głębokości we wszechświecie: im większe przesunięcie ku czerwieni, tym dalej coś się znajduje. Co więcej, struktury narysowane przez DESI można odwrócić, aby zobaczyć początkową konfigurację, od której zaczęły.

(Dane D. Schlegel / Berkeley Lab / DESI)

nad: Przesuń się przez trójwymiarową mapę galaktyk z zakończonego Sloan Digital Sky Survey (po lewej) i pierwszych kilku miesięcy instrumentu do spektroskopii ciemnej energii (po prawej).

Głównym celem DESI jest ujawnienie więcej na temat ciemnej energii, która, jak się uważa, stanowi 70% wszechświata, a także przyspieszenie jej ekspansji. Ta ciemna energia może popchnąć galaktyki do nieskończonej ekspansji, powodując, że zapadają się z powrotem w siebie lub coś pomiędzy – a kosmolodzy chcą zawęzić opcje.

„[DESI] Pomoże nam to szukać wskazówek na temat natury ciemnej energii” – powiedział Carlos Frink, kosmolog z Durham University w Wielkiej Brytanii. Powiedział BBC.

Dowiemy się również więcej o Ciemna materia oraz rolę, jaką odgrywają w formowaniu się galaktyk, takich jak Droga Mleczna, i ewolucji wszechświata. „

Opublikowana już mapa 3D pokazuje, że naukowcy nie muszą czekać, aż DESI zakończy swoją pracę, aby zacząć czerpać korzyści z dogłębnego spojrzenia w kosmos. Inne badania usprawnione przez DESI badają, czy mniejsze galaktyki mają własne galaktyki czarne dziury Jak wielkie galaktyki.

Najlepszym sposobem na wykrycie czarnej dziury jest określenie, jaki gaz, pył i inna materia jest do niej wciągana, ale nie jest to łatwe do zobaczenia w mniejszych galaktykach – coś, w czym powinny pomóc dane widmowe o wysokiej rozdzielczości zebrane przez DESI.

Potem jest badanie kwazary, zwłaszcza jasne galaktyki zasilane supermasywnymi czarnymi dziurami, które służą jako wskazówki wstecz przez miliardy lat historii kosmosu. DESI posłuży do przetestowania hipotezy o kwazarach: że zaczynają być otoczone otoczką pyłu, która z czasem jest cofana.

Uważa się, że ilość pyłu wokół kwazara wpływa na kolor emitowanego przez niego światła, co czyni go idealną funkcją dla DESI. Narzędzie powinno być w stanie zebrać informacje o około 2,4 miliona kwazarów do czasu zakończenia badania.

„DESI jest naprawdę fajny, ponieważ odbiera rzeczy o wiele słabsze i bardziej czerwone” astronom Victoria Fawcett mówi: z Uniwersytetu w Durham.

„Znaleźliśmy wiele egzotycznych systemów, w tym duże próbki rzadkich rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie szczegółowo zbadać”.

Możesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z Instrumentu Spektroskopii Ciemnej Energii w jego centrum Oficjalna strona główna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *