Spór między Francją a Polską opóźnia unijny plan wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy

Spór między Francją a Polską o to, co to oznacza w praktyce „Wyprodukowano w Europie” Realizacja wspólnego planu zakupów amunicji dla Ukrainy, na który ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się w marcu, została opóźniona. Oblężenie, które wywołało gniewne protesty władz w Kijowie. „Dla Ukrainy koszt bezczynności mierzy się życiem ludzkim”, Potępiony na Twitterze szef dyplomacji ukraińskiej, Dmytro Kuleba.

Wysoki Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Józef BorrelMusiałem rozmawiać z Kulebą w ten piątek, aby go uspokoić, „aby UE wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw amunicji na Ukrainę”. „Pilna potrzeba jest oczywista: UE zrobi wszystko, co możliwe, aby się do niej zastosować i zrobi to szybko”mówi Borel.

Plan został zatwierdzony do dwudziestego siódmego marca W ciągu roku na Ukrainę powinno trafić milion bomb Posiada dwa centralne filary. Najpilniejszą rzeczą jest to, że europejskie rządy wysyłają pilne środki na Ukrainę Haubice nadal znajdują się w ich arsenałach. UE zatwierdziła już pierwszą transzę 1 miliarda euro z Funduszu Wspierania Pokoju na wsparcie stolic. 66% tych pieniędzy zostało już wydanych. Zgodnie z gwarancją Borell.

[La UE aprueba el plan de Borrell para enviar a Ucrania un millón de proyectiles de artillería]

Pojawił się problem w drugim filarze programu Ogromny wspólny program zamówień na amunicję 155 kalibru, który również powinien mieć dofinansowanie europejskie 1 miliard euro. Plan, który rozważa dwie opcje: przejęcia mogłyby być scentralizowane przez Europejską Agencję Obrony (EDA) lub poprzez sojusze co najmniej trzech krajów.

Od początku, Polska, Bałtyk czy Holandia Opowiedzieli się za maksymalną elastycznością we wspólnych zamówieniach, wykluczając nawet kraje spoza UE, takie jak Korea Południowa. Dla tej grupy absolutny priorytet Szybko dostarcz amunicję na Ukrainę Możesz więc zatrzymać rosyjskie wojska i przeprowadzić kontratak.

Z drugiej strony Francja zawsze argumentowała, że ​​europejskie pieniądze powinny być wydawane wyłącznie na społeczny przemysł zbrojeniowy. W Porozumieniu Marcowym narzucono Tezy Paryskie: Borrell ogłosił, że należy robić tylko zakupy „Do europejskiego i norweskiego Departamentu Obrony”. – Przyjęliśmy to rozwiązanie, bo zależało nam na jak najszybszym osiągnięciu konsensusu – wyjaśnia wschodni dyplomata.

Jednak jeśli chodzi o zdefiniowanie znaczenia tego „Made in Europe”, powstał poważny spór między państwami członkowskimi, który uniemożliwia jakąkolwiek decyzję. Polska i jej sojusznicy oskarżają Paryż o próbę Wyklucz unijne firmy zbrojeniowe wykorzystujące komponenty z krajów spoza UE. „Francja naciska na wyłączną listę firm ze 100% łańcuchem dostaw w UE” – podpowiadają źródła.

Definicja ta wyklucza niemieckie firmy wykorzystujące materiały z RPA lub Australii.

Ze swojej strony rząd Emmanuela Macrona Nie przyznała się do blokady i oskarża o to kraje wschodnie Ponownie otwórz marcowy kontrakt tylnymi drzwiami. Oczywiście Francja nalega, aby wspólny zakup amunicji był ograniczony do firm prowadzących działalność przemysłową w Europie i nie mógł przynosić korzyści firmom zajmującym się wyłącznie importem pocisków, donosi inny dyplomata.

Chociaż nie oczekuje się natychmiastowego rozwiązania, spór zostanie ponownie omówiony na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli w ten poniedziałek. szef hiszpańskiej dyplomacji, José Manuel AlbarezRezygnacja z maksymalnych poziomów pozwoliłaby zachować „sprawiedliwą równowagę”, gwarantującą zarówno natychmiastowe wsparcie dla Ukrainy, jak i rozwój europejskiego sektora zbrojeniowego.

1 € / 3 miesiące

EL ESPAÑOL e Invertia 3 miesiące 1 €, następnie 6,99 €/miesiąc
Bez trwałości

Lub zarządzaj swoją subskrypcją w Google

Co obejmuje Twoja subskrypcja?

  • +Ograniczony dostęp do wszystkich treści
  • +Przeglądaj bez natrętnych reklam
  • +od niedzieli
  • +Biuletyny informacyjne
  • +hiszpańskie magazyny medialne
  • +Strefa Ñ
  • +Wydanie
  • +wydarzenia

Więcej informacji

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *