Sportowiec, który uciekł z Białorusi, sprzedaje swój medal za 18 000 euro, aby pomóc uwięzionym sportowcom | Sporty

Wygnana białoruska zawodniczka w Polsce Kristina Tsimanoskaya sprzedała w środę medal, który zdobyła w Mińsku w 2019 roku za 21 000 dolarów (około 17 770 euro), decydując się na wystawienie go na aukcję, aby pomóc innym prześladowanym sportowcom w swoim kraju.

Kupujący, który przedstawił się jako Jewgienij, licytował inne oferty na internetowej stronie aukcyjnej, na której Tsimanouskaya zaprezentował swój srebrny medal na Igrzyskach Europejskich 2019 w sztafecie 4x100m.

W wypowiedziach niezależnych białoruskich mediów bełsat.eu, nabywca medalu stwierdził, że od 30 lat mieszka na Ukrainie w Stanach Zjednoczonych.

chciałem pomóc

Podkreślił, że nie interesuje się polityką, nie jest kolekcjonerem ani sportowcem, ale dał jasno do zrozumienia, że ​​chce pomóc „w akcie solidarności z ludźmi takimi jak on i jego rodzina, którzy pewnego dnia znaleźli się w obcy kraj, w którym był ktoś, kto im pomógł. Nie oczekując niczego w zamian.”

Fundacja Białoruska Solidarność Sportowa, która pomagała Tsimanoskiej, poinformowała w oświadczeniu, że uzgodniła z nabywcą przekazanie trofeum „Muzeum Wolnej Białorusi”, które będzie eksponować medal na wystawie objazdowej w Polsce.

4 sierpnia Tsimanoskaya przybył do Polski po opuszczeniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w obawie przed represjami w swoim kraju za krytykę administracji sportowej swoich przełożonych.

Szyld

24-letnia lekkoatletka, która poprzez swoją działalność stała się symbolem opozycji demokratycznej walczącej z władzami Mińska za granicą, rozpoczęła już procedurę uzyskania obywatelstwa polskiego, aby kontynuować karierę sportową w Polsce.

Orlen, najważniejszy polski klub sportowy w Polsce, zdecydował się na podpisanie Tsimanouskaya i sprinterka startowała już kilkakrotnie pod tym sponsoringiem.

W niedawnych wywiadach białoruska zawodniczka twierdziła, że ​​jest „przez cały czas” pilnowana przez sześciu polskich ochroniarzy.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *