Starożytny mamut włochaty zostawił w swoim kłach pamiętnik

Starożytny mamut włochaty zostawił w swoim kłach pamiętnik

Naukowcy tak Napisałem autobiografię Analizując substancje chemiczne znalezione w jej kłach, odkryto liczącą 14 000 lat samicę mamuta włochatego.

Badanie wykazało, że zwierzę o imieniu Elma urodziło się na terenach obecnie znanych jako Jukon i przez dziesięć lat przebywało w pobliżu miejsca urodzenia, zanim przeniosło się setki mil na zachód, do środkowej Alaski. Pozostał tam do około 20 roku życia, kiedy to prawdopodobnie został zestrzelony przez myśliwych.

Naukowcy zaczęli opowiadać takie starożytne historie, przyglądając się warstwom minerałów, które gromadziły się każdego dnia na zewnętrznej stronie kłów mamutów i mastodotów. Badając coraz więcej kłów, badacze mają nadzieję odpowiedzieć na niektóre z najważniejszych pytań dotyczących rozwoju ogromnych ssaków przez setki tysięcy lat. Zbierają także dowody na to, jak mamuty i mastodonty wyginęły pod koniec epoki lodowcowej, być może z pomocą człowieka.

powiedział Joshua Miller, paleoekolog z Uniwersytetu Cincinnati, który nie był zaangażowany w nowe badania, ale je Rozetnij kieł mastodonta W Indianie. Powiedział, że konieczne będzie przyjrzenie się wielu kłom obejmującym tysiące lat.

„Dopiero zaczynamy go budować i to jest ekscytujące” – powiedział dr Miller.

Kły mamuta włochatego urosły podobnie jak żywe słonie. Każdego dnia na jej czubku gromadzi się cienka, stożkowata warstwa minerałów.

„Lubię je opisywać jako rożki lodowe ułożone jeden na drugim” – powiedział Matthew Waller, dyrektor Stable Isotope Facility na Uniwersytecie Alaska Fairbanks.

Podobnie jak słoje drzew, szyszki pozostały nieco wyraźne nawet po śmierci zwierzęcia. Naukowcy zaczęli analizować ten zapis chemiczny w latach 80. XX wieku, zdobywając wskazówki na temat funkcjonowania młodych mamutów Odstawione od matek Jak zmieniła się ich dieta? Z porami roku.

Niedawno dr Wooler i jego współpracownicy odkryli, jak używać kłów mamutów do śledzenia miejsca, w którym zwierzęta żyły przez całe życie. Dokonali tego, mierząc stront – pierwiastek występujący w śladowych ilościach w roślinach zjadanych przez zwierzęta. Jeśli mamut spędziłby dzień na paseniu się w miejscu, które zawierało dużo strontu w glebie, stożek minerałów, który wyrósł tego dnia, zawierałby wysoki poziom strontu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *