Steinmeier przyjeżdża do Polski na 30. rocznicę podpisania umowy o przyjaźni między Berlinem a Warszawą

Warszawa, 17 czerwca. (DPA / PE) –

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odebrał w czwartek odznaczenia wojskowe z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, z okazji 30. rocznicy podpisania Umowy Sąsiedztwa między Berlinem a Warszawą.

Swoim przyjazdem Steinmeier chce dać sygnał solidarności i przedyskutować z Dudą drogi do wspólnej europejskiej przyszłości, mimo problemów w stosunkach obu rządów, wskazują źródła w niemieckiej prezydencji.

Obecnie istnieje szereg kontrowersyjnych kwestii wpływających na stosunki dwustronne między oboma krajami. Jednym z nich jest niemiecko-rosyjski gazociąg North Stream 2 przez Morze Bałtyckie.

Steinmeier, pełniący uroczystą i reprezentacyjną funkcję nieingerowania w sprawy rządu niemieckiego, założy wieczorową suknię na cmentarzu Nieznanego Żołnierza i przeprowadzi rozmowy z młodzieżą z obu krajów.

Tuż przed wizytą Steinmeiera doradca prezydenta Dudy zażądał postawienia w Berlinie pomnika dla Polaków dotkniętych nazizmem.

Niemiecka inwazja na Polskę w 1939 roku zapoczątkowała II wojnę światową, w której zginęło co najmniej 55 milionów ludzi. Inne szacunki mówią o 80 milionach ofiar. Szacuje się, że w konflikcie w Polsce zginęło sześć milionów ludzi.

W podpisanej w 1991 roku umowie sąsiedztwa oba kraje uznały ścisłą współpracę na szczeblu rządowym i niemieckie poparcie dla dobrych stosunków Polski z Unią Europejską, która przystąpiła w 2004 roku.

Przedstawiciele rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) w Warszawie wielokrotnie wzywali Niemcy do wypłaty odszkodowań za zniszczenia spowodowane II wojną światową.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *