Zadłużenie niezrównoważone osłabia zdolność krajów rozwijających się do dążenia do zrównoważonego rozwoju i ograniczania ubóstwa. rosnące ceny paliw i żywności; Pandemia COVID-19 i obecny konflikt na Ukrainie niezaprzeczalnie pogorszyły perspektywy gospodarcze, a wraz z tym ogólne ryzyko zadłużenia najbardziej narażonych krajów.
Najnowszy Raport na temat zrównoważonego rozwoju 2022: Zamknięcie wielkiej luki w finansowaniu ONZ pokazuje, że kraje rozwijające się nie nadrobiły jeszcze strat spowodowanych pandemią COVID-19, która naraziła więcej krajów na ryzyko nadmiernego zadłużenia, ograniczając ich przestrzeń fiskalną. To hamowało wzrost gospodarczy. Wojna na Ukrainie, wzbogacając krajobraz, zaostrzyła wszystkie wyzwania.
Dane statystyczne wykazały, że kraje rozwinięte przeznaczają 3,5% swoich dochodów na spłatę odsetek od zadłużenia, w porównaniu z 14%, które muszą wykorzystać kraje rozwijające się.
Ponadto stwierdza się, że około 60% osób, które tworzą Światowy Program Żywnościowy i inne kraje o niskich dochodach, ocenia się obecnie jako osoby o wysokim ryzyku nadmiernego zadłużenia, dwukrotnie więcej niż w 2015 r.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych 42 kraje, które zaciągają pożyczki na rynkach kapitałowych, doświadczyły spadku ratingu zadłużenia państwowego od początku pandemii, z czego sześć to kraje rozwinięte, 27 to rynki wschodzące, a dziewięć krajów znajduje się na liście. czyli listę krajów najsłabiej rozwiniętych.
W wyniku pandemii te kraje rozwijające się zostały zmuszone do cięcia budżetów na edukację, infrastrukturę i inne wydatki kapitałowe.
Tak więc, podczas gdy bogate kraje są w stanie wesprzeć ożywienie po pandemii rekordowymi ilościami środków pozyskiwanych przy bardzo niskich stopach procentowych, biedne kraje wydały miliardy dolarów na obsługę zadłużenia.
W latach 2020-2021 światowa gospodarka doświadczyła najgorszej recesji od 90 lat. Szacuje się, że zlikwidowano 114 milionów miejsc pracy, a około 120 milionów ludzi popadło w skrajne ubóstwo. Na koniec ubiegłego roku wiele gospodarek pozostało poniżej poziomów z 2019 roku.
Raport szacuje, że PKB na osobę Co piąty kraj rozwijający się nie osiągnie do końca 2023 roku poziomów z 2019 roku bez uwzględnienia skutków wojny w Europie Wschodniej.
„Kiedy zbliżamy się do półmetka finansowania Celów Zrównoważonego Rozwoju, wyniki są niepokojące. Nie ma wymówki, aby nie działać w tym krytycznym momencie zbiorowej odpowiedzialności, aby zapewnić, że setki milionów ludzi zostaną wydźwignięte z głodu i ubóstwa „. – powiedziała dziennikarzom sekretarz generalna Amina Mohammed o dostępie do przyzwoitych i ekologicznych miejsc pracy, ochrony socjalnej, zdrowia i edukacji, ale bez pozostawiania nikogo w tyle.
Analizy i badania ONZ zalecają działania mające na celu wyeliminowanie luk w finansowaniu i ryzyka nadmiernego zadłużenia. Przykładem tego są umowy wymiany finansowej (swapy długu) oraz realokacja niewykorzystanych specjalnych praw ciągnienia MFW do krajów, które ich potrzebują, zapewniając stabilne, przystępne i długoterminowe finansowanie poprzez wzmocnienie publicznego systemu bankowego rozwoju.
Większa przejrzystość i pełniejszy system informacyjny poprawiłyby zdolność krajów do zarządzania ryzykiem i właściwego zarządzania zasobami.
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres powiedział, co oznacza ta sytuacja: „Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań w zakresie wyzwań związanych z zadłużeniem i płynnością, ryzykujemy kolejną straconą dekadę dla wielu krajów rozwijających się, przez co osiągnięcie celów do 2030 r. będzie z pewnością nieuchwytne”.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”