Strategia zachodnia: osłabić Putina, by zaakceptować rozsądny układ | Opinia

Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię, Kanadę, Japonię, Koreę Południową i Australię sieją spustoszenie. Według zaktualizowanej listy Uniwersytetu Yale ponad 750 międzynarodowych firm całkowicie lub częściowo zawiesiło swoją działalność w Rosji. W swoim najnowszym raporcie prognostycznym opublikowanym w kwietniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2022 roku PKB Rosji zmniejszy się o 8,5%, a Ukraina o 35%. Przewiduje również inflację na poziomie 7,7% w USA i 5,3% w strefie euro.

Całkowite bariery w łańcuchach produkcyjnych oraz zmniejszony eksport węglowodorów, minerałów i zbóż przez Rosję, pszenicy i kukurydzy przez Ukrainę sprzyjają inflacji. Rezerwa Federalna może być zmuszona do sześciokrotnej podwyżki stóp procentowych w 2022 roku. Nie można wykluczyć recesji w Stanach Zjednoczonych. Zamrożenie rezerw walutowych rosyjskiego suwerennego funduszu majątkowego i jego banków w krajach zachodnich zdławiło sektor finansowy. Rosyjskie banki nie mogą się same finansować ani emitować długu. Rosja nie była już w stanie dokonać płatności w dolarach swoim posiadaczom obligacji i prawdopodobne jest niewykonanie zobowiązania. Władimir Putin żąda, aby europejscy nabywcy gazu płacili mu w rublach za powstrzymanie dewaluacji ich waluty.

Sankcje nie sparaliżowały rosyjskiej gospodarki, ponieważ Chiny, Indie, Brazylia, Indonezja, Iran, Indonezja i Turcja nadal kupują od Moskwy węglowodory, minerały i surowce rolne. Zastosowanie kontroli wymiany rubla na dolara oraz odmowa przyłączenia się wspomnianych gospodarek do sojuszu zachodniego pozwoliły na odbudowę rubla. To było warte mniej niż pensa za dolara. Teraz to 37 centów. Zachodnia dyplomacja próbuje dodać kraje wschodzące. Chiny ostrzegły, że jeśli zrezygnują z zakazu sprzedaży produktów technologicznych do Rosji, zostaną zastosowane sankcje. Stany Zjednoczone mogłyby zawiesić umowę, na mocy której dostarczyłyby Indiom najbardziej zaawansowaną cywilną technologię jądrową. Ale jest mało prawdopodobne, aby kraje wschodzące znacząco ograniczyły swoje inwestycje i handel z Rosją.

Unia Europejska płaci Rosji 880 milionów dolarów dziennie za zakup gazu ziemnego. Bruksela chce większego wkładu od dotychczasowych dostawców (Norwegia, Katar, Algieria, USA i Australia), integracji nowych firm (ZEA) oraz masowego wzrostu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. W marcu prezydent Joe Biden zobowiązał się do eksportu 15 miliardów metrów sześciennych LNG do Unii Europejskiej w 2022 roku. Stany Zjednoczone są największym światowym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to również pierwsze źródło skroplonego gazu ziemnego. W 2021 roku 24% amerykańskiego LNG trafiało do Unii Europejskiej (22 000 miliardów metrów sześciennych). Przy całkowitej produkcji 96 900 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego dziennie, siedem zakładów może skraplać 12 700 miliardów metrów sześciennych dziennie na potrzeby transportu morskiego.

Ponieważ ceny w Europie są wyższe niż w Azji, Waszyngtonowi bardziej opłaca się zmniejszyć zależność Europy od Rosji. Ale ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska nie mają dodatkowej zdolności. W 2021 roku Rosja wyeksportowała do Unii Europejskiej 155 miliardów metrów sześciennych. Putin agresywnie próbuje podzielić Unię Europejską, odcinając dostawy do Polski i Bułgarii za odmowę zapłaty w rublach. Niemcy budują pierwszą instalację regazyfikacji gazu na gaz. Polskie Gazownictwo (PGNiG) zapewnia utrzymanie dostaw dwoma połączeniami do gazociągu jamalskiego z Niemiec, 2500 mld m sześc. rocznie z Litwy oraz 1500 mld m sześc. z Czech.

Unia Europejska zakazała inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym i importu węgla. Niemcy i kraje Europy Środkowo-Wschodniej o największym zużyciu rosyjskiego gazu w razie potrzeby będą oszczędzać energię. Różne kraje dostarczyły Ukrainie więcej ofensywnej broni. Pozwala to ograniczyć natarcie wojsk rosyjskich, ale nie wystarcza do ich pokonania. Putin ogłosi swoje sukcesy na Ukrainie 9 maja, w rocznicę zwycięstwa nad nazizmem. Chce kontrolować korytarz między Donbasem a Krymem. Zdobycie Mariupola będzie decydujące. Ukraina straci większość swojego wybrzeża na Morzu Czarnym.

Analitycy są zgodni, że Putin nie ma wystarczających sił, by trwale okupować kluczowe miasta i terytoria wschodniej i południowej Ukrainy. Zachód powinien domagać się, aby giganci technologiczni przekazywali treści, zdjęcia i filmy przedstawiające masowe niszczenie ukraińskich miast i zbrodnie wojenne. Łączna kapitalizacja rynkowa Apple (2,5 bln USD), Microsoft (2 bln USD), Amazon (1,4 bln USD), Alphabet (1,4 bln USD), Facebook (508 mld USD), Netflix (88 mld USD) i Twitter (38 mld USD). do 7,8 biliona dolarów. Jedynie Stany Zjednoczone i Chiny mają PKB wyższy od tej liczby. Rosja (1,8 biliona dolarów) to mniej niż wartość rynkowa Microsoftu.

Zachodnie firmy technologiczne już opuściły Rosję. Filmy z Telegramu, Tik Tok i treści innych firm technologicznych są łatwo tłumaczone przez rosyjskich mieszkańców. Chociaż zachodnia ofensywa gospodarcza, militarna i medialna osłabia Rosję, to do końca roku powoduje ofiary i wysyła 8,3 mln ukraińskich uchodźców. Zubaża również słabe klasy w krajach bogatych, wschodzących i biednych. Dlatego ta strategia powinna być sposobem na zmuszenie Putina do zaakceptowania rozsądnego porozumienia.

Mieszkańcy Krymu chcą należeć do Rosji. Jeśli reszta Ukrainy odejdzie, sankcje będą znoszone stopniowo. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zapewni gwarancje bezpieczeństwa wymagane przez Kijów. 60 000 żołnierzy z Eurokorpusu i 5 000 z sił szybkiego reagowania Unii Europejskiej byłoby dla Putina bardziej akceptowalną gwarancją niż ta z NATO.

Alexandre Mons Jest profesorem w EAE Business School

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *