Światło ultrafioletowe może zniszczyć koronawirusy i HIV jednym naciśnięciem przełącznika

Christina Guzzo

Zastąpienie standardowego oświetlenia lampami UV-LED może być potężnym narzędziem w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się COVID-19, mówi Uniwersytet T Scarborough.

Te same żarówki używane w biurach i miejscach publicznych mogą niszczyć koronawirusy i HIV, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez UT Scarborough.

Naukowcy zabili oba wirusy za pomocą ultrafioletowych diod LED, które mogą przełączać się między białym światłem a antyseptycznym światłem ultrafioletowym. Dzięki tanim modernizacjom można je również stosować w wielu standardowych oprawach oświetleniowych, nadając im „unikalny urok” w przestrzeniach publicznych, mówi Christina Gozo, starsza autorka badania.

„Jesteśmy w krytycznym momencie, kiedy musimy wykorzystać każdy możliwy punkt zatrzymania, aby wydostać się z tej epidemii” – mówi Guzzo, adiunkt na Wydziale Nauk Biologicznych. „Powinna być zastosowana każda strategia łagodzenia skutków, którą można łatwo wdrożyć”.

Promienie ultrafioletowe zabijają wirusy poprzez promieniowanie. Guzzo wraz z doktorantami Arvinem T. Bacillus pumilus zarazki).

„Jeśli jesteś w stanie zabić te zarazki, możesz rozsądnie powiedzieć, że powinieneś być w stanie zabić większość innych wirusów, które normalnie napotkasz w środowisku”, mówi Guzzo, główny badacz w Guzzo Lab.

W ciągu 20 sekund ekspozycji na promieniowanie UV wzrost drobnoustrojów został zmniejszony o 99%.

Krystyna Gozo

Christina Guzzo przeprowadziła swoje badania w Guzzo Lab, laboratorium immunologii wirusowej na Uniwersytecie T Scarborough, które koncentruje się częściowo na HIV. Źródło: Ken Jones

Następnie naukowcy stworzyli kropelki zawierające koronawirusy lub HIV, aby naśladować zwyczajowe sposoby, w jakie ludzie spotykają się z wirusami w miejscach publicznych, takie jak kaszel, kichanie i krwawienie. Kropelki następnie wystawiono na działanie światła UV i umieszczono w hodowli, aby sprawdzić, czy którykolwiek z wirusów jest nadal aktywny. Po zaledwie 30 sekundach ekspozycji zdolność wirusa do infekcji została zmniejszona o 93 procent.

Podczas testowania wirusów w różnych stężeniach odkryli, że próbki zawierające więcej cząsteczek wirusa były bardziej odporne na światło ultrafioletowe. Ale nawet przy bardzo wysokim obciążeniu wirusem, które Guzzo nazywa „najgorszym scenariuszem”, infekcje spadły o 88 procent.

Chociaż nie zostały uwzględnione w badaniu, Guzzo i jej uczniowie porównali również światło UV z dwoma silnie działającymi środkami dezynfekującymi używanymi w badaniach laboratoryjnych. Odkryli, że światła były podobnie skuteczne w swojej zdolności do dezaktywacji wirusów.

„Byłam naprawdę zaskoczona, że ​​promienie UV mogą działać na tym samym poziomie chemikaliów powszechnie stosowanych w laboratorium, co uważamy za złoty standard” – mówi. „To sprawiło, że pomyślałem:„ O mój Boże, to naprawdę niewykorzystane legalne narzędzie. „

Naukowcy twierdzą, że rozważają zalety i wady promieni UV i inteligentnego wykorzystania

Podczas gdy w centrum uwagi wciąż pozostaje niewielki procent wirusa, Guzzo wskazuje na „model szwajcarskiego sera” obrony przed COVID. Każda strategia walki z rozprzestrzenianiem się ma swoje dziury, ale każda warstwa to kolejna szansa na powstrzymanie prześladowania cząstek wirusa.

Wielokrotna ekspozycja na promienie UV jest kluczem do wyłapania brakujących cząsteczek — na szczęście jest to tak proste, jak naciśnięcie przełącznika. Wymiana lampy jest również łatwiejsza niż wymiana systemu filtracji powietrza. Guzzo zauważa, że ​​diody UV LED są tanie i łatwe do przekształcenia w istniejące oprawy oświetleniowe, a żarówki są trwałe i łatwe w utrzymaniu.

„Można sterylizować w sposób, który nie narusza radości ludzi z „normalnego” codziennego życia, którego pragną – mówi Guzzo.

Diody LED korzystają również z automatyzacji. Za każdym razem można zastosować standardową dawkę bakteriobójczą światła, a przetarcie przestrzeni środkiem dezynfekującym pozostawia miejsce na błąd ludzki. Chemikalia i odpady z tych środków dezynfekujących trafiają również do działów wodnych i na wysypiska śmieci, gdzie myje się i wyciera ręce.

Ale światła nie są szkodliwe i jest powód do noszenia kremów przeciwsłonecznych i okularów przeciwsłonecznych – promienie UV uszkadzają rdzeń[{” attribute=””>acid, and repeated, prolonged exposure is harmful. That’s why Guzzo says the lights should be used when public spaces are empty, such as vacated buses that have finished their routes, or empty elevators traveling between floors. Escalator handrails could be continuously disinfected by putting UV lights in the underground part of the track, cleaning it with each rotation.

Safe Antivirus Technologies, Inc., a Toronto-based start-up company that partnered with Guzzo for the study, is developing unique UV-LED lighting modules. With motion sensors, the lights automatically switch to UV light when a room is empty, then turn back to regular light with movement.

Funded by the Natural Sciences and Engineering Research Council (NSERC) Alliance COVID-19 Grant and published in the Virology Journal, this study highlights UV-LEDs as a tool that could be used beyond the pandemic, ideally to help prevent another.

“Worldwide events like the COVID-19 pandemic, as terrible as they are, hopefully can still be learned from,” Guzzo says. “One thing we learned is that this is an underutilized tool we should think more about implementing.”

Reference: “A UV-LED module that is highly effective at inactivating human coronaviruses and HIV-1” by Arvin T. Persaud, Jonathan Burnie, Laxshaginee Thaya, Liann DSouza, Steven Martin and Christina Guzzo, 10 February 2022, Virology Journal.
DOI: 10.1186/s12985-022-01754-w

Funding: Natural Sciences and Engineering Research Council (NSERC) Alliance COVID-19 Grant awarded to C.G. as the principal investigator and in collaboration with Safe Antiviral Technologies Inc.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.