Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że wybuch małpiej ospy prawdopodobnie doprowadzi do pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że wybuch małpiej ospy prawdopodobnie doprowadzi do pandemii

LONDYN (Reuters) – Światowa Organizacja Zdrowia nie wierzy, że wybuch ospy małp poza Afryką doprowadzi do pandemii, powiedział w poniedziałek urzędnik, dodając, że pozostaje niejasne, czy zakażone osoby, które nie wykazują objawów, mogą przenosić chorobę.

W maju zgłoszono ponad 300 podejrzanych i potwierdzonych przypadków małpiej ospy – zwykle łagodnej choroby, która rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt i może powodować objawy grypopodobne oraz zmiany skórne wypełnione ropą – głównie w Europie.

Światowa Organizacja Zdrowia rozważa, czy epidemię należy ocenić jako „potencjalny stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, czy też stan zagrożenia zdrowia publicznego. Takie ogłoszenie, jak miało to miejsce w przypadku COVID-19 i Eboli, pomogłoby przyspieszyć badania i finansowanie w celu powstrzymania choroby. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zapytany, czy ta epidemia małpiej ospy może przekształcić się w pandemię, Rosamund Lewis, oficer techniczny ds. małpiej ospy z Programu Nagłych Wypadków Zdrowotnych WHO, powiedział: „Nie wiemy, ale nie sądzimy”.

„W tej chwili nie martwimy się globalną pandemią” – powiedziała.

Probówki oznaczone jako „pozytywny wirus ospy małp” pokazano na tej ilustracji wykonanej 22 maja 2022 r. REUTERS / Dado Rovich / ilustracja / zdjęcie pliku

Dodała, że ​​po zakażeniu małpią ospą czas pojawienia się wysypki i zrzucania strupów jest uznawany za okres zakaźny, ale istnieją ograniczone informacje na temat tego, czy dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa przez osoby, które nie wykazują objawów.

Powiedziała: „Naprawdę nie wiemy jeszcze, czy występuje bezobjawowa transmisja ospy małpiej – w przeszłości wskazywano, że nie jest to główna cecha – ale to jeszcze nie zostało ustalone.

Zrozumiałe jest, że szczep wirusa biorący udział w wybuchu epidemii zabija niewielką część zarażonych, ale jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów.

Większość przypadków pojawiła się w Europie, a nie w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, gdzie wirus jest endemiczny i w większości nie jest związany z podróżami.

Dlatego naukowcy zastanawiają się, co może wyjaśnić ten niezwykły wzrost przypadków, podczas gdy władze zdrowia publicznego podejrzewają pewien stopień transmisji ze społeczności.

Niektóre kraje zaczęły oferować szczepionki bliskim kontaktom potwierdzonych przypadków. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Okładka Natalie Grover w Londynie). Montaż przez Toby’ego Chopra, Davida Holmesa i Alison Williams

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.